Ana Sayfa Güncel İhraç Edilen Memurlar Nasıl Bir Yol İzleyebilirler?

İhraç Edilen Memurlar Nasıl Bir Yol İzleyebilirler?

Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, Türkiye geneli FETÖ soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan memurlara yönelik açıklamalarda bulundu. Delebe, memurların haklarını geri alabilme adına izleyecekleri yolları sıraladı.

Giriş Tarihi: 6 Eylül 2016 Salı 17:02
İhraç Edilen Memurlar Nasıl Bir Yol İzleyebilirler?

İhraç edilen kamu görevlilerinin idari yargıya başvurmaları gerektiğini belirten Delebe, şunları kaydetti:”Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan ve Resmi Gazeteyle yürürlüğe giren kanun hükmünde kararnamelerle birlikte kamuda çalışan görevliler ihraç edilmektedir. Türkiye çapında uygulamanın yaygın olarak görülmekte olduğuna dikkat çekti. Meslekten atılan memurların iptal davasını acilen açmaları gerekiyor. İhraç edilen kamu görevlileri şu aşamada dahi idari yargıya başvurabilirler. İdari işlem Bakanlar Kurulu tarafından teçziç edildiği için Danıştay yasası 24. Madde 1'inci fıkrasına göre davaların Danıştay'da yapılması gerekmektedir. Danıştay'da açılabilmesi için kanun ve kararnamenin yayınlandığı 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren 60 günlük içerisinde davaların Danıştay'da açılması gerekiyor. İptal davasının açılması gerekiyor. İptal davası Bakanlar Kuruluyla tespit edilen ihraç kararına karşı açılması gerekiyor.”dedi.

'YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI BU DAVALARDA GÖRÜLMEYECEKTİR'

Tam Yargı davası da alınmayan maaşların iadesi, tekrardan ödenmesine dönük açılabilir.Yine bunun dışında memurlar 60 günlük süre zarfında bu davalarını açmaları gerekmektedir.OHAL sürecinde yürütmeyi durdurma kararı bu davalarda görülmeyecektir.Bununla ilgili kanun hükmünde kararnamelerle ilgili kararlar bulunuyor.Mağdur olduğu iddiasında olan kişiler, bu olağanüstü halin geçmesinden sonra uluslararası koşullarda hak arama mücadelesi yürütebileceklerdir

 ‘İHARÇ EDİLENLER YASAL HAKLARINI KULLANABİLİRLER’

 Kamu ile ilişkisi kesilen memurların 60 günlük süre içerisinde Danıştay'a iptal davası açabilmeleri söz konusu, bu noktadan insanların mağdur olmaması açısından yasal haklarını kullanabilirler. Bu noktada adalet mekanizmasının yaş ile kuruyu birbirinden ayırt etmesi gerekiyor. Gerçekten bu noktada ciddi bağlantısı bulunan kişilerin ayrı tutulması gerekiyor. Mağdur olanlarda haklarını alabilmeli. Kişilerin bu noktada yasal haklarının farkında olması gerekiyor. Mağdur olduklarının mücadelesini yasal çerçeve içerisinde çözebilirler."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Tipioğlu annesini kaybetti.

Tipioğlu annesini kaybetti.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık