Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset İki bakan tartıştı köylü kaybetti

İki bakan tartıştı köylü kaybetti

Arazi toplulaştırma projesi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı karşı karşıya getirdi.

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2018 Salı 18:08
İki bakan tartıştı köylü kaybetti

Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu arasında arazi toplulaştırma çalışmaları nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma üzerine arazi toplulaştırma yetkisi Tarım Bakanlığı'ndan alınıp Bakan Eroğlu'na bağlanmasına karar verildi. Milyonlarca çiftçiyi yakından ilgilendiren yetki devrinin gerçekleşmesi halinde tarımsal topraklarda artık Devlet Su İşleri (DSİ) söz sahibi olacak.

SÖZCÜ'nün edindiği bilgilere göre, Tarım Bakanlığı'nın 2009 yılından bu yana küçük tarımsal arazileri birleştirerek ekonomik değerini artırmak amacıyla yürüttüğü arazi toplulaştırma projesi iki bakanın arasını açtı. Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlık yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında söz alan Bakan Veysel Eroğlu'nun, sulama sahalarındaki arazi toplulaştırmalarında yetkinin bakanlığına devredilmesini talep ettiği öğrenildi.

HEPSİNİ EROĞLU'NA VERİN

Eroğlu'nun bu talebine karşılık Bakan Fakıbaba'nın, “O zaman buyurun hepsini siz alın, bütün toplulaştırmaları da siz yapın” sözleriyle karşı çıktığı, tartışmaların uzaması üzerine araya giren Başbakan Yıldırım'ın konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a götürdüğü, Erdoğan'ın ise, “Sulama da dahil tüm yetkiyi Veysel Eroğlu'na devredin” talimatı verdiği belirtildi. Erdoğan'ın talimatının hemen ardından Bakan Eroğlu'nun, Tarım Bakanlığı'nın elindeki arazi toplulaştırma yetkisinin DSİ'ye devredilmesini öngören 11 maddelik bir kanun teklifi taslağı hazırladığı ortaya çıktı. SÖZCÜ'nün ulaştığı taslağa göre, milyonlarca köylü ile çiftçilerin elindeki tarımsal arazilerin geleceğini belirleyecek toplulaştırma işlemlerini artık tarım alanında uzmanlaşmış Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yerine barajlarda uzmanlaşmış DSİ yapacak. Bu amaçla DSİ bünyesinde bir genel müdür yardımcılığı, 4 daire başkanlığı ve 38 daire başkan yardımcısının yöneteceği taşra teşkilatıyla birlikte toplam bin 500 kişilik yeni bir birim kurulacak. Tarım Bakanlığı'ndaki tüm kayıtlar, arşivler, sözleşmeler, davalar, makine ve ekipmanlarla bu ekipmanları kullanan memur, işçi ve sözleşmeli personel de DSİ kadrosuna geçirilecek.

ÇiFTÇiLER ZARAR GÖRÜR

Arazi toplulaştırmalarında, kamulaştırmalardan farklı olarak arazi sahibine bedel ödenmeden yüzde 10'luk kesinti yapılabiliyor. Yetkinin DSİ'ye devredilmesi halinde, bazı kamulaştırmalı projelerin bedel ödememek için toplulaştırma adı altında yapılabileceği, bundan da çiftçinin zarar görebileceği belirtiliyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Bu operasyon olursa çiftçilerimiz büyük darbe alır. Köylünün bağında, bahçesinde, ahırında Tarım Bakanlığı var, DSİ çiftçiyi tanımaz. Olan çiftçilerimize olacak” dedi.

Bilindiği üzere geçen yıl da eski Bakan Faruk Çelik ve Veysel Eroğlu arasında su problemi yaşanmış, medya yada aşağıdaki şekilde yansımıştı.

Bakanların su atışması!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik arasında su yönetimi konusunda bir süredir devam eden renkli çekişme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar uzandı. Kabine toplantılarının en renkli diyaloglarına sahne olan bu çekişme konusunda Erdoğan’ın, Eroğlu’ndan yana tavır koyduğu belirtiliyor. Bakanlar Kurulu’nun bir önceki toplantısında Bakan Çelik, tarımsal sulama konusunda hazırlanan taslağı içeren bir sunum yaptı. Sonrasında ise, DSİ’nin kendi bakanlığı bünyesine olması gerektiğini dile getirdi. Su yönetimi konusunda tam yetkili olan Bakan Eroğlu, bu teklife sıcak bakmadığını söyledi. İki bakan arasındaki “su çekişmesi” kamuoyu önünde de devam etti. Eroğlu, su yetkisini devralmak isteyen Bakan Çelik’e basın aracılığı ile “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın zaten işi çok fazla. Suyla değil de sütle ilgilenirlerse daha faydalı olur” cevabını verdi. Ancak Bakan Çelik, bu kez Eroğlu’na “Suyun yönetimi arazinin başına kadar sizde olsun, ama araziye girince biz devralalım. Tarımsal sulama da bizim görevimiz olsun” teklifinde bulundu. Eroğlu bu öneriye de sıcak bakmayarak, “Süte su karıştırmayın” diye esprili bir cevap verdi.

ERDOĞAN’I DA GÜLDÜRDÜ
İki bakan arasındaki renkli su çekişmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında son yapılan kabine toplantısında da gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın toplantı arasında kabineye verdiği yemeğe Çelik ve Eroğlu arasındaki “su savaşları” damgasını vurdu. İki bakan arasındaki “su polemiği” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “DSİ bize bağlansın deyince Faruk Bey’i seçim bölgesi Şanlıurfa’da büyük bir konvoyla karşılamışlar” diye espri yaptı. Erdoğan, gülerek “Yapma ya” deyince, araya giren Eroğlu, “Efendim, su bizim işimiz. Ben Faruk Bey’e ‘süte su karıştırma’ diyerek itiraz ettim” sözlerini hatırlattı. Erdoğan da “İyi yapmışsın” diyerek Eroğlu’ndan yana tavır aldı.

 

 

kaynak: sozcu.com.tr
              turkiyegazetesi.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık