Ana Sayfa Kültür/Sanat "İki Cami Arasında Aşk" Çıkıyor!

"İki Cami Arasında Aşk" Çıkıyor!

Yazar Mürvet Sarıyıldız’ın ikinci romanı Mola Yayınları’ndan çıkıyor. Yazar, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan ünlü Mimar Sinan’ın padişah’ın kızı Mihrimah Sultan’a olan aşkını ele almış. Özellikle de mimarın yaptığı iki camiden esinlenerek eserin adına “İki Cami Arasında Aşk” demiş. Çünkü Sinan’ın yaptığı biri Üsküdar’da diğeri Edirnekapı’daki camileri Mihrimah Sultan için yapmış ve birinden ay doğarken diğerinden güneş batmaktadır. Mihr= güneş, Mah= ise aydır. Sürükleyici, güzel bir roman.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2011 Perşembe 08:58
Arka Kapak Yazısı

Bir gece “bu acıyla yaşamak benim kaderimse, bu acıyı taşlardan başkası anlayamaz. Taşlar ki aşkın en sadık dostları olacak bundan sonra. Ey Mihrimah, adı dilime yasaklı olan sevgili, gülüşü gözlerime haram olan sevgili, seni her anmam da nasıl kanıyorsa bu dilim, nasıl eriyorsa aşkının altında tenim, ruhum nasıl sızlıyorsa her daim, aşkımın tercümanı olacak ellerimde şekil bulacak olan taşlar” diye haykırmak istedi, geceye. Yapamadı, sessizce ağladı Sinan. Hiçbir padişahın engelleyemeyeceği, hiçbir fermanın dindiremeyeceği acıyla, sevdayla karmaşık duygular içerisinde ağladı.

Dünyaca ünlü Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’a olan aşkını, biri Üsküdar’da diğeri Edirnekapı’da olmak üzere yaptığı iki cami arasına sakladı.

     

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık