Ana Sayfa Dünya İki Güneşi Olan Gezegen Keşfedildi

İki Güneşi Olan Gezegen Keşfedildi

Yıldız Savaşları'nda hayal edilen iki Güneşli gezegen, Dünya'dan 200 ışık yılı uzaklıkta tespit edildi.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2011 Cuma 11:00
İki Güneşi Olan Gezegen Keşfedildi
Yaklaşık 30 yıl önce bilim kurgu başyapıtlarından Star Wars (Yıldız Savaşları)'nda hayal edilen iki Güneşli gezegen, Dünya'dan 200 ışık yılı uzaklıkta tespit edildi.

Gözlem, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın yerküre benzeri karasal gezegenleri araştırma ve algılama amacıyla tasarladığı Kepler uzay teleskopu tarafından gerçekleştirildi.

Star Wars eserlerindeki iki Güneşli gezegen Tatooine'den esinlenen bilim insanları, yeni keşiflerine de aynı ismi verdi. Satürn büyüklüğündeki küre, 'yaşanabilir bölge' olarak kabul edilen uygun uzaklığın içerisinde olmadığı için aşırı soğuk yüzey yapısı sebebiyle bilinen tarzda hayat için elverişli değil.

Yine de üzerinde sıvı olabileceği düşünülüyor. Etrafında döndüğü yıldızlardan birisi Güneş'in yüzde 69'u, diğeri ise sadece yüzde 20'si kadar kütleye sahip. Gezegen, bu iki yıldızın etrafındaki dönüşünü 229 günde tamamlıyor. Üzerinde iki kez gün batımı ve iki kez gün doğumu meydana geliyor.

Bilim insanları, çok Güneşli gezegenlerin varlığının bilindiğini, ancak son keşifle ilk kez bunun doğrulandığını açıkladı. Kepler görevi astronomlarından William Borucki, "Bu bir dönüm noktası. Çok Güneşli gezegenlerin de yaşama ev sahipliği yapma olasılığını doğruluyor.

Tek yıldızlılara oranla, iki Güneşli gezegenlerde yaşama elverişlilik daha yüksek bir ihtimal" dedi. Araştırma sonuçları Science dergisinde yayınlandı.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bu gün, Dünya İnsan Hakları Günü

Bu gün, Dünya İnsan Hakları Günü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star