Ana Sayfa Siyaset "İki taraftan biri protokolleri açıklasın" (video)

"İki taraftan biri protokolleri açıklasın" (video)

Abdullah Öcalan ile devlet arasındaki görüşmeler neden kesildi? Devlet ile Öcalan arasında gidip gelen ve üzerinde uzlaşma aranan protokollerdeki hangi ifade sorun yarattı?

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2011 Salı 20:22
Abdullah Öcalan ile devlet arasındaki görüşmeler neden kesildi? Devlet ile Öcalan arasında gidip gelen ve üzerinde uzlaşma aranan protokollerdeki hangi ifade sorun yarattı? Bu sorulara yanıt veren Aysel Tuğluk, "O protokoller açıklanmalı, her iki tarafta da var, biri açıklar ise taleplerin evrensel değerde olduğu görülür" dedi.
BDP olarak "müzakereye açığız" deseler de, o görüşmelerin bir yere kadar sürebileceğini düşünüyorlar. Nedenini Demirtaş'tan sonra, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk CNN TÜRK AnkaraTemsilcisi Hande Fırat'a açıkladı.

Tuğluk, "BDP tek başına siyasi aktör olamaz. Çünkü 5 bin 500'e yakın silahlı gücü olan bir örgüte BDP silah bıraktırtamaz, silahı bıraktıracak olan Öcalan'dır. Liderleri o, onu ikna etmeden olmaz" dedi.

Tuğluk'a göre görüşmeler yeniden başlamalı çünkü "Çığrından çıkacak bir sürece hızla giriliyor."

Peki yeniden başlaması istenen görüşmeler neden koptu?

Taraf gazetesine "Görüşmeler 2006'da başladı" diyen DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, kırılma noktasını ise CNN TÜRK'e açıkladı.

Tuğluk, "Devlet , İmralı ve Kandil arasında gelip giden çözüm protokollerindeki özerklik ifadesi etkili oldu" dedi.

Özerklik, İmralı'nın talebi olarak protokollere girdi, ama yine Öcalan tarafından "esneklik payı" olduğu da belirtildi. Yani süreç içinde görüşülebileceği, ortak bir formül bulunabileceği ifade edildi.

Tuğluk "Tartışmaya açık bir durum denilmesine karşı, ülkeyi bölmek olarak algılandı, oysa böyle bir şey yoktu" dedi. 

Aysel Tuğluk, açık siyaset yürütülmesi gerektiğini de söyledi, bunun için de devlet ileİmralı'nın belli bir çerçeveye getirdiği protokollerin açıklamasını istedi. 

Tuğluk'un bu çağrısı sadece devlete değil, aynı zamanda PKK'ya... Çünkü görüşmelerde belli bir noktaya gelen protokoller hem devlette var, hem de PKK'da.

Tuğluk "Eğer protokolleri iki taraftan biri açıklarsa, taleplerin evrensel değerler çerçevesinde olduğu da, anlaşmazlık noktası da görülecektir" dedi. 

CNN

video linki

http://www.urfahaber.net/videogaleri/iki-taraftan-biri-protokolleri-aciklasin-125.html
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık