Ana Sayfa Ekonomi İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI DURGUN

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI DURGUN

Yaz ayları öncesi hareketlilik beklenen ikinci el oto alım satım pazarlarında durgunluk hakim.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2015 Pazartesi 16:13
İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI DURGUN

Genellikle yaz aylarında ve bayramdan önce hareketlilik olduğunu fakat bu yıl seçimlerden ve ramazan ayından satış yapamadıklarını ifade etti.

Birçok galerici siftah yapamadan iş yerlerini kapattıkları söyledi. Bu yıl desteklemelerde sıkıntı olduğundan çiftçilerde para olmadığını belirten galeri esnafı Mehmet Çiçek, "Bununla beraber şuan çiftçiler kendi işleri ile meşgul. Bunun yanında internet üzerinden yapılan satışlardan sıkıntı yaşıyoruz. Bazı vatandaşlar sırf buradan araba almamak için başka şehirlere gidip araba alıyor. İnternet olduğu için sıkıntı. Birçok kişi dolandırılıyor. Biz bile kendimiz işi bildiğimiz halde sıkıntı yaşıyoruz internetten. Son bir aydan sadece üç araç sattık. Bir de temmuz ayı bandrolünden araç satışı yok" şeklinde konuştu.

'FİYATLARDA SUNİ BİR ARTIŞ VAR'

Ramazanla birlikte işlerinde bir durgunluk olduğunu ifade eden bir diğer galeri esnafı Ekrem Uğurlu ise, "Belki bayram öncesi az da olsa bir hareketlilik olabilir. Ama şuan genel olarak piyasa çok durgun. Bununla birlikte son yıllarda bayağı yaygınlaşan internette bireysel araç alım satımı durum var. Böyle olunca insanlar kendi araçlarını kendileri satıyor. Ama biz burada vergimizi verirken orada öyle bir durum yok. Yaklaşık biz burada 300'e yakın esnafız. Bu durum hepimizi etkiliyor. Yetkililerin bir an önce bu işe bir el atmaları lazım. Biz vergimizi verirken onlarda böyle bir durum söz konusu değil. Bundan dolayı fiyatlarda kendiliğinden ve zemini olmayan bir yükselme var. Ama alıcı yok. Araç sahibi 30 bin liralık aracı internete atarken bunu 35 bin lira olarak belirliyor. Eskiden bayrama 20 gün kala satacak araç bulamıyorduk. Şimdi ise bayram yaklaşmasına rağmen piyasa bomboş" dedi.

Bununla birlikte birçok esnaf da durgunluğun temel sebebini siyasi istikrarsızlığa bağlıyor.

 

 

(Kaynak: Gazeteipekyol)

YORUMLAR
  • yorum2015-07-09 09:36:55mustafa

    Urfa esnafı internetten örneğin 20'ye aldığı araca 25 - 30 arası fiyat çekerse alıcı ne yapsın. piyasa durgun ama bir esnafa gidip bir araç sorunca adamın tezgahındaki malı sanki gasp ediyosun gibi muamele yapıyor. önce iğneyi bi kendimize batıralım da gerisi çözülür.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kaya'dan dolar kampanyasına destek

Kaya'dan dolar kampanyasına destek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star