Ana Sayfa Güncel İkinci el telefon alacak Urfalılar dikkat!

İkinci el telefon alacak Urfalılar dikkat!

FETÖ mensuplarının kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması Bylock kullanılmış telefonların, örgüt mensubu kişilerce elden bir an önce çıkarılmak için piyasa fiyatının çok altında satıldığı ortaya çıktı.Bu durum Şanlıurfa’da ikinci el telefon almak isteyen vatandaşları tedirgin etmeye başladı.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2016 Cuma 23:36
İkinci el telefon alacak Urfalılar dikkat!

Aziz Çiftçi/URFAHABER.NET

  FETÖ üyelerinin darbe girişimi öncesinde telefonlarına indirdikleri "ByLock" adlı kriptolu mesajlaşma programıyla haberleştikleri anlaşıldı. "ByLock" kullandığı belirlenen örgüt üyeleri kıskaca alındı. Operasyonlar FETÖ'nün 'iletişim ağına' kaydı. Panikleyen FETÖ'cüler, ByLock uygulamasının yüklü akıllı telefonlarından kurtulmak için soluğu "ikinci el satış noktalarında" aldı. Çünkü bu uygulamanın, silinse bile akıllı telefonların hafızasında kalma gibi bir özelliği vardı. Mevcut telefonlarından uygulamayı silen örgüt üyeleri, arama yapılma ihtimaline karşı telefonlarını piyasa fiyatının çok altında satmaya başladı. Bazı darbecilerin internetten, bazılarının da ikinci el satım yapan telefoncular aracılığıyla satış işlemini yaptıkları saptandı.

  2. EL TELEFON ALIRKEN DİKKAT

 Bu durum Şanlıurfa’da ikinci el telefon almak isteyen vatandaşları tedirgin etmeye başladı.Uzmanlar ise vatandaşları uyararak,Satın alınan telefonun daha önce FETÖ mensupları tarafından kullanılmış yada bir suça karışmış olma ihtimaline karşı satış belgesinin düzenlenmesi  gerektiğini belirtiyor.

Kapaklı Pasajında  İkinci el telefon satışı yapan Ali Güzel URFAHABER.NET’e yaptığı açıklamada, son günlerde telefon almak isteyen vatandaşların fetocuların kullandığı Bylock programı yüzünden tedirgin olduğunu söyledi.

Android telefonları alırken dikkatli davrandıklarını ifade eden Güzel,“Bu telefonlar sadece esnafa satılmıyor. İnternet üzerinden de satışı yapılabiliyor."IOS ve Android işletim sistemlerinde geriye dönük kullanılan programları tarayan uygulamalar var. Bu uygulamalarla bir nebze olsun daha öne Bylock kullanılıp kullanılmadığını anlayabiliyoruz” dedi.

Kapaklı Pasajında telefon almaya gelen Yusuf Polat ise, “Buraya telefon almaya geldim.Ancak alacağım telefonda daha önce AcBylock programı yüklenmiş mi diye endişeliyim” ifadelerini kullandı.

   FETÖ’cülerin kullandığı Bylock nedir?

 Telefon uygulaması Bylcok, arkadaşlarınızla kriptografik güvenli bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar. Uygulama güvenliği sağlanması için askeri seviyede şifreleme kullanılır. Arkadaşlarınızla iletişim kurarken uygulama güvenliğini sağlamak için askeri seviyede şifreleme kullanır.

 Bylock'ı herkes kullanabilir mi?

 By Lock, paylaşımların kripto özelliği ile başkalarının erişimini engelleyen bir akıllı telefon uygulaması. Herkesin kullanabileceği bir program değil. Programın en önemli özelliği sadece tarafların kullanıcı adlarını bilmesi ve karşıdan gelen onay kodunu girmesiyle çalışması.Sadece karşılıklı eklenen kişi ile iletişim kurulabildiği program üç gün içinde mesajları kendi kendine siliyor.

 Bylock'ı kim geliştirdi?

 FETÖ Kasım 2014 itibariyle HSYK seçimlerinden önce şifreli yazışma programı ByLock uygulamasını hem Android hem de iOS tabanlı cihazlar için tasarlayarak kullanmaya başladı.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star