Ana Sayfa Sağlık İkinci Yüz Nakli Yapılıyor

İkinci Yüz Nakli Yapılıyor

Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, tıp fakültesinde dünyada ilk kez gerçekleştirilecek çift kol ve çift bacak nakli operasyonunun başladığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2012 Cuma 13:35
İkinci Yüz Nakli Yapılıyor
Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, tıp fakültesinde dünyada ilk kez gerçekleştirilecek çift kol ve çift bacak nakli operasyonunun başladığını bildirdi.
Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'de bir kadavradan alınan çift kol ve çift bacağın bir hastaya, aynı kadavradan alınan yüzün de bir başka hastaya nakledilmesi için yaklaşık 2 saat önce operasyona başladıklarını söyledi.
Çift kol ve çift bacağın plastik cerrahi, ortopedi ve diğer ilgili uzmanların katılımıyla nakledilecek hastanın dünyada ilk olacağını vurgulayan Tuncer, aynı uzmanların nakledilecek organları da İzmir'e giderek aldıklarını kaydetti.
Yüz naklinin de bir erkek hastaya yapılacağını ifade eden Tuncer, operasyonların gece geç saatlere kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.
Tıp fakültesinde operasyonlara ilişkin yarın basın toplantısı düzenleneceğini belirten Tuncer, ''Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığına da böyle bir olanak tanığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kurdu bakanlığımız. Türkiye'nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var'' dedi.

Akdağ: En önemli husus vatandaşlarımızın bağışları
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani ile İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğündeki makamında görüşmesinin ardından gazetecilerin "Hacettepe Üniversitesi'nde yüz, kol ve bacak nakli yapılacağını" hatırlatması üzerine Akdağ, "Burada temel noktayı atlamamak lazım, en önemli husus vatandaşlarımızın bağışlarıdır, bağışları organize ettiğimiz sistemdir ve bu bağışları ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırma hızımızdır. Antalya'daki bu başarılı organ nakillerini Türkiye'de çok başarılı diğer nakiller izleyecek, bundan eminiz. Mesela Malatya İnönü Üniversitemiz dünyanın karaciğer naklinde sayılı merkezlerinden birisi haline geldi ve Hacettepe gibi köklü bir üniversite bu nakilleri yapabilecek kabiliyeti sahiptir. Yeter ki onlar bunu arzulasınlar. Biz her türlü desteği bu üniversitemize veririz" diye konuştu.

Aile isminin açıklanmasını istemiyor
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, 17 Şubat'ta geçirdiği trafik kazası sonrasında hastanenin acil servisine getirilen ve ismi ailesi tarafından açıklanmak istenmeyen hastanın anestezi yoğun bakımdaki tüm çabalara rağmen dün saat 16.00 itibarıyla beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.
Ailenin donörün bütün organlarını bağışlaması üzerine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden Prof. Dr. Gökhan Tunçbilek başkanlığında 3 kişiden oluşan ekibin İzmir'e geldiğini anlatan Ecevit, ekibin, donörün yüz, kollar ve bacakları alarak Ankara'ya gittiğini ifade etti.
Ecevit, ''Operasyon süreci gece 3'te başladı, sabah 8 gibi sona erdi. Aile tüm süreç hakkında bilgi sahibi. İsmin açıklanmasını istemiyorlar. Buna hassasiyet göstermek zorundayız'' dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star