Ana Sayfa Kültür/Sanat İlahi Klipler Artık Profesyonelce Hazırlanıyor

İlahi Klipler Artık Profesyonelce Hazırlanıyor

Artık ilahi klipleri için de her yere set kuruyorlar

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2013 Cumartesi 16:09
İlahi Klipler Artık Profesyonelce Hazırlanıyor

İlahi dinleyicileri bilir, sevdiğiniz bir eseri video ortamında izlemek istediğinizde karşılaştığınız görüntüler üç aşağı beş yukarı aynıdır: Cami, çiçek, kuş, ırmak. Çoğu amatör çekilmiş bu görüntüler birbirine eklenir ve birçok ilahi için klip olarak sunulur.

Son yıllarda ise bu durum bir hayli farklı. Artık dini müzik alanında eser veren sanatçılar da profesyonel klip çekimi için kamera karşısına geçiyor. Üç yılda 150 klip çeken yönetmen Umut Karadağ, “Artık insanlar sevdiği ilahiyi profesyonel çekilmiş kaliteli video klipler eşliğinde izlemek istiyor. Bunun farkında olan sanatçılar da klip çekimi için ciddi emek harcıyor.” diyor. Karadağ, Konya Mevlânâ Müzesi’nden  İstanbul’daki Enerji Müzesi’ne, Tuz Gölü’nden Sultanahmet Meydanı’na kadar birçok mekânda çalışma yaptıklarını söylüyor. Yurtdışındaki sanatçılardan da klip çekimi için ülkemize gelenler olduğunu belirten Karadağ, izleyicilerden aldıkları olumlu tepkilerden memnun.

Türkiye’de en fazla ilahi klibi çeken yönetmen olan Karadağ, bu alanda farklı bir anlayış ve kalite getirdiklerine inanıyor. “Şu an Türksat üzerinden yayın yapan televizyon kanallarının birçoğunda ilahi klipleri ekrana geliyor. Televizyon yöneticileri ile görüştüğümüzde ilahi kliplerini yayınlamaktan çok mutlu olduklarını söylüyorlar.” ifadelerini kullanıyor. Karadağ, kliplere ayrılan bütçenin yeterli olmamasından dert yanıyor. Çekim yapacakları mekânlar için izin almakta zorluk yaşadıklarını dile getiren yönetmen,  bazı mekanlarda çekim yapabilmek için fahiş fiyatlar talep edilmesine de tepkili. Bolu Yedigöller’de çekim yapmak için gittiklerinde klip bütçelerinin üç katı bir ücret talebi ile karşılaşmışlar. Umut Mürare’nin ‘Duamsın’ adlı son albümüne Ankara’da eski bir tuğla fabrikası ve Ankara Metrosu’nda klip  çekildi. Abdullah Beyhan’a ait, Sübhanallah isimli ilahinin çekim mekanları ise İstanbul Boğazı, camileri ve sokaklarıydı. Afganistan’ın ünlü sanatçısı Farhad Ghafoor’un seslendirdiği Hz. Mevlânâ’nın bir şiiri olan Ay Aashiqaan isimli eser için Ankara, İstanbul ve Konya’da çekim yapıldı.

 

 

kaynak: zaman.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık