Ana Sayfa Urfa Haberleri İlçe Müftülüğü Rekora Koştu

İlçe Müftülüğü Rekora Koştu

Afrika için Birecik Müftülüğüne bağlı camilerden ve duyarlı vatandaşlardan toplanan yardım 50.865,25 TL’yle rekora ulaştı.

Giriş Tarihi: 24 Ağustos 2011 Çarşamba 07:23
İlçe Müftülüğü Rekora Koştu
Şanlıurfa'nın Birecik İlçe Müftüsü Mekki SOLMAZ, Diyanet İşleri Başkanlığının başlatmış olduğu yardım kampanyasına özel bir ilgi göstererek gittiği her yerde ve verdiği her vaazda durumun vahametini anlatarak vatandaşların konuya daha fazla duyarlı kalmalarını sağlamış ve buna bağlı olarak ta bugüne kadar ulaşılamayan rekora ulaşmıştır. Birecik Müftüsü Mekki SOLMAZ konuyla alakalı yaptığı açıklamada Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez beyin öncülük ve teşvik ettiği Afrika’ya yardım kampanyasına Birecik İlçe Müftülüğü ve Birecikli vatandaşlar olarak gerekli hassasiyeti gösterdiklerini, bu bağlamda tüm camilerimizde ve bazı duyarlı esnaflarımızın iş yerlerinde Diyanet İşleri Başkanlığımızın bankalardaki hesap numaralarını ihtiva eden bilgileri astıklarını, konunun tüm Ramazan ayı müddetince canlı tutulması için gayret göstereceklerini bildirdi. Ramazan ayı boyunca gerek ilçe müftülüğüne gerekse Diyanet İşleri Başkanlığının bankalarda açmış olduğu hesap numaralarına bağış yapabileceklerini Ramazan bayramına kadar da bu durumun üzerinde hassasiyetle durulacağını ifade etti. 

Müftü SOLMAZ açıklamasına şöyle devam etti: “Ben buradan özellikle böyle hassas konulara duyarlı olan değerli Bireciklilere, görevlilerime ve tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Genel anlamda dünyanın her tarafında, özelde ise şu an sıkıntı içerisinde bulunan Afrika kıtasında ve özellikle de Somali’de yaşanan açlık ve sefalette yaşananları bir nebze olsun hafifletme adına gösterilen bu duyarlılık orada yaşayanlar için adeta kolsuza kol, yolsuza yol, akan gözyaşına mendil olabilme lütfüne erişen necip milletimizin evlatları olarak yapılan bu büyük yardım çevremize ve sözde insan hakları konusunda kendilerini hep üstün gören bazı kuruluşlara ve genel anlamda da dünyaya büyük bir örnek teşkil etmiştir. Birçok yere yardım yapan kuruluşların Somali ve Kuzey Afrika'daki insanların durumu karşısında tüylerini bile kıpırdatmadıklarına şahit olmaktayız. Bizler ülke olarak bu konuya çok duyarlıyız ve bundan böyle de duyarlılığımız devam edecektir.

Bu bağlamda hepimize düşen vazifelerimizin olduğunun farkınayız. Yarın hepimizin başına gelebilecek olan bu duruma düşmemek ve elimizde bulunan imkânları bulunmayanlara aktarmanın yollarını beraberce paylaşacağız. “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’dan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslüman’ın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” Hadis-i şerifin şuurundayız. Bir şairimizin dediği gibi, Afrika’da öldürülse bir yerli, canı bende çıkıyor, deme vaktidir. Bugün hiçbir beklenti olmadan yardım yapma vaktidir. Bugün incitmeden, başa kakmadan, sağ elimizin verdiğini sol elimizin duymayacağı bir tarzda sadece Allah için kardeşlerimize yardım zamanıdır. Sıkıntı içerisinde olan kardeşlerimizin sıkıntılarının giderilmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Kampanyanın başında Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın ifade ettiği şu sloganla sözlerime son vermek istiyorum: “Her evden en az bir fitre, bir iftar Afrika’ya”
(gapha)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star