Ana Sayfa Kültür/Sanat İLİMİZ ŞEFİKA GÜNEŞ’İN SANATINI DEĞERLENDİREMEDİ

İLİMİZ ŞEFİKA GÜNEŞ’İN SANATINI DEĞERLENDİREMEDİ

Sanat Tarihçisi ve Ressam Muharrem Çelik, 77 yaşında ölen Urfalı naif ressam Şefika Güneş’in sanatının Urfa’da değerlendirilemediği görüşünü ortaya attı.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2015 Çarşamba 11:07
İLİMİZ ŞEFİKA GÜNEŞ’İN SANATINI DEĞERLENDİREMEDİ

 Çelik yaptığı yazılı açıklamada halkımız tarafından Ressam Nine olarak bilinen Şefika Güneş’i 25 yıldan beri yakından tanıdığını, resimlerini defalarca inceleyip yazdığını vurgulayarak, Şefika Hanım’ın, İlimiz için büyük bir kültür sanat hazinesi iken maalesef başta yöneticilerimiz olmak üzere değerini bilemeyip, Onun sanatını İlimizin ve Ülkemizin kültürüne katamadılar. Okuma-yazma bilmeden bir gece kocasının vesikalık resmi ile resim sanatına giren Şefika Hanım her açıdan Urfa ve Ülkemiz için çok güzel bir örnekti. Bir ana, bir nine, inançlı, hamarat ve üretken bir insanın üzerinden dönemin yöneticileri Şefika Hanımın sanatı üzerinden kendilerine prim yapmaya çalıştılar. Oysa olması gereken bu kadını dünyaya tanıtmak, küçük çocukların ninesi diye okullarda rol model olarak öğrencilerle buluşturmak, adına bir resim müzesi yapmak ve eserlerini ciddi bir katalogda toplamaktı.

Maalesef bu saydıklarımın hiç biri yapılmadı. Ufak tefek birkaç programa dahil edildiğini bilenlerdenim diyen Ressam Muharrem Çelik, kendilerini 25 yıl önce manevi anne olarak seçtiğini ve ilk yağlı boya tablosunu da Onun Bamya Suyu’ndaki evinde ve beraber çalıştıklarını vurguladı. Çelik ebedi hayata intikal eden Ressam Şefika Güneş’e Allah’tan rahmet dileyip, kederli ailesine ve sanat dünyasına baş sağlığı dilerken, umarım Sanatçının eserlerini bir arada toplayarak, bu eserleri kültürümüze dahil etmekte daha fazla geç kalmazlar dedi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık