Ana Sayfa Urfa Haberleri İLİMİZİN SORUNLARINI İLETECEK

İLİMİZİN SORUNLARINI İLETECEK

Şutsodan yapılan yazılı açıklamada Ertekin’in dosyasında şu sorunlar yer alıyor.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2015 Cumartesi 20:12
İLİMİZİN SORUNLARINI İLETECEK

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletmek üzere ilimizin sorunlarıyla ilgili bir rapor hazırladığını ve sorunların çözümüne ilişkin taleplerini olduğunu söyledi. Şutsodan yapılan yazılı açıklamada Gap’tan, elektriğe, sulamadan, hızlı trene bir çok başlık yer alıyor.

ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, ilimizin çözülmesi gereken sorunlarını 10 Mayıs 2015 Pazar günü Şanlıurfa'ya gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ileteceğini söyledi. Şutsodan yapılan yazılı açıklamada Ertekin’in dosyasında şu sorunlar yer alıyor.

- GAP Projesinin sulama ayağı yavaş gidiyor, GAP Master Planında hedeflenen 960 bin hektar alan GAP Eylem Planı ile 570 bine düşürülmüştür. Verimli topraklarımızda susuz olarak ekonomik tarım yapılması mümkün değildir. GAP Master Planında hedeflenen 960 bin hektarın tamamının 2023’e kadar bitirilmesi lazımdır.

- Şanlıurfa’daki, 860 bin dekar fıstık bahçeleri acilen sulanmalıdır, verimi 10 kat arttıracak bu uygulama bir yılda yatırım bedelini amorti edecektir. Sulanmaz ise 20-30 yılda yetişen ağaçlar kurumaya mahkûm edilmiş olacaktır.

- Sanayi ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik maliyetlerini düşürebilmek için kendi enerjisini yenilenebilir enerjiden üretecek yatırımcılara uygun kredi ve fazla enerjiyi biokütle lisanslı fiyattan satma izninin verilmesi.

- Sık karşılaşılan elektrik dalgalanmaları ve elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek için elektrik şebeke alt yapısının yenilenmesi ve güçlendirilmesi.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği yüksek hızlı tren için çalışmalara başlanılmalı,

- Projesi bitirilen yük demiryolumuz ihale edilmeli.

- Kuzeybatı çevre yolumuz en kısa zamanda tamamlanması ve Havaalanı yolundaki sinyalizasyonların kaldırılması.

- Karayollarınca programa önerilen çevre yollarının yonca yapraklı köprülü kavşaklarına (Çevik kuvvet, Mardin yolu ve Akçakale yolu) bir an önce başlanmalı.

- Harran’ı Viranşehir’e bağlayan Turizm Yolu’nun acilen tamamlanması.

- Bütçesi zayıf olan belediyemiz tarafından yapılamayacak ancak yakın zamanda Türkiye’nin nüfus bakımından beşinci ili olacak ilimize Ankara ve Gaziantep’te olduğu gibi metro hatlarının hükümetimiz tarafından yapılması; Organize Sanayi-Abide 20 km, Abide -Üniversite 25 km, Abide-Karaköprü otoban kavşağı 10 km.

YORUMLAR
  • yorum2015-05-10 12:22:38hewag

    sayın başkan bu güne kadar hükümette ,başbakan, başbakan yrd. devlet bakanı , bakan, milletvekil , genel başkan genel başkan yrd. v.s geldiler sene yanlarına gittin peki bir icrat yapıldı mı sen halen gidiyorsun biraz adam olun değeriniz anlaşılsın adam yerinize koysunlar sizi parti adamı olmayın

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık