Ana Sayfa Siyaset İlk Günden AK Parti'de af çatlağı çıktı

İlk Günden AK Parti'de af çatlağı çıktı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün, af'la ilgili açıklamasına, Devlet Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'ten yalanlama gibi açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2011 Salı 03:51
İlk Günden AK Parti'de af çatlağı çıktı
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün, "devlete karşı işlenmiş suçların affedilebileceği"ne yönelik sözlerine Devlet Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, "Benim bulunduğum ortamlarda, son Bakanlar Kurulu dahil afla ilgili bir durum hiç gündeme gelmedi. Bizim gündemimizde olmadı. Belki de arkadaşımızın kişisel bir değerlendirmesidir" dedi.


-"MUHALEFET KENDİNE BAKSIN"-

Devlet Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, TBMM’de, kaydını yaptırdıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, "CHP Genel Başkanı, AKP’ye verilen oyları ‘Stockholm sendromu’ ile izah etti, ne diyorsunuz" sorusuna, Çelik, "Sağa sola çekmeye gerek yok, muhalefet kendisine baksın" dedi. Çelik, şunları söyledi:

"Ben muhalefetin böyle büyük bir başarı elde etmiş iktidar partisine yönelik bu değerlendirmelerini hiç doğru bulmuyorum, seçim bitmiş. Bu dönem, önümüzdeki dönem aslında muhalefetin de normalleşmesi dönemidir. Ben inanıyorum ki 3 dönem AKP’nin başarı elde etmesinin altında yatan nedir, bunu muhalefet mutfakta masaya yatırmalı, bu başarının altında yatan nedenleri bulup, kendisine de yol haritası çizmelidir.

Sağlıklı bir muhalefet, yapıcı bir muhalefet anlayışına ihtiyaç var. Maalesef biz bugüne kadar bunu bulamadık, göremedik. Onun için sağa sola çekmeye gerek yok, muhalefet kendisine baksın. Bu başarısızlığın altında ne yatıyor ona bir çözüm aramaya çalışırsa demokrasiye katkıda bu çerçevede olabilir. 3 dönem başarılı olmuş iktidar partisine yönelik yüzeysel değerlendirmeler muhalefeti küçültmeye devam edecektir."
-"HEPİMİZİN ONA BOYUN EĞMESİ GEREKİYOR"-

"Ahmet Türk’ün bir açıklaması oldu. KCK tutukluları serbest bırakılmazsa Meclis’e gelmeyiz şeklinde, ne diyorsunuz" sorusuna da Faruk Çelik, şöyle dedi:

"Kişisel görüşler ayrı bir olay. Bu konuda benim ne düşündüğüm, başkasının ne düşündüğü ayrı bir olay. Ama hukuk devletinde kimin serbest bırakılacağı, kimin tutuklu kalacağı, neyin nasıl olacağı konuları elbette ilgili mahkemelerde değerlendiriliyor. Müracaatlar yapılır, yasal bir sorun yoksa herhangi bir sorun da yaşanmaz. Varsa da hepimizin saygı duyması gerekiyor. Hepimizin ona boyun eğmesi gerekiyor başka türlü hukuk devletinin devamı söz konusu olamaz."

-"ARKADAŞIMIZIN KİŞİSEL DEĞERLENDİRMESİDİR"-

"Sanayi Bakanı, devlete karşı işlenmiş suçların affı gündeme getirilebilir, dedi. İlk tepki MHP’den geldi. ’Öcalan’a serbestlik istiyorlar’ dediler, ne diyorsunuz" sorusuna da Çelik, şöyle dedi:

"Benim bulunduğum ortamlarda, son Bakanlar Kurulu dahil afla ilgili bir durum hiç gündeme gelmedi. Bizim gündemimizde olmadı. Belki de arkadaşımızın kişisel bir değerlendirmesidir, onu bilemiyorum."

AKP Şanlıurfa milletvekilleri Seyit Eyyüpoğlu, Mehmet Akyürek ve Mahmut Kaçar’da kayıtlarını yaptırdı

 

MİLLİYET

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star