Ana Sayfa Siyaset İlk Umut Işığı mı?

İlk Umut Işığı mı?

Selahattin Demirtaş, somut adım atılırsa Salı günü yemin krizinin aşılabileceğine vurgu yaptı.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2011 Cumartesi 05:02
İlk Umut Işığı mı?
Bdp eski Genel Başkanı ve Hakkari Bağımsız Milletvekili Selahattin Demirtaş, Ysk'nın Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürmesinden sonra aldıkları 'meclise gitmeme' kararlarının meclisi protesto veya tanımama anlamına gelmediğini söyledi. Demirtaş, "Biz sadece boykot ediyoruz.

Sorunun çözümü konusunda adım atılırsa salı günü mecliste yemin törerine katılırız" dedi. Abdullah Öcalan'ın görüşlerinin de kendileri için önemli olduğunu belirteren Demirtaş, "İmralı'dan olumlu bir mesaj gelirse çözüm için mesafe kaydedildiği anlamına gelir ve tekrar bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapabiliriz" diye konuştu.

Bdp'nin desteğiyle Diyarbakır'dan Bağımsız Milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin Ysk tarafından vekilliğinin düşürülmesinin ardından, Bdp'nin desteğiyle seçilen bağımsız milletvekili dün Meclis'e gitmeme kararı aldı. Bdp'nin eski Genel Başkanı ve Hakkari Bağımsız Milletvekili Selahattin Demirtaş, kararı telefonla görüştüğü DHA muhabirine değerlendirdi. Demirtaş, Meclis'e gitmeme kararının Meclis'i protesto veya tanımama anlamına gelmediğini belirterek şöyle konuştu:

"Çözüm konusunda somut bir adım atılırsa Salı günü Meclis'teki yemin törenine katılırız. Meclis'i ilelebet protesto gibi bir kararımız yoktur. Biz sorun yaratmak için değil, çözüm için Meclis'e gitmek istiyoruz. Atılacak adımlara göre kararımızı yeniden oturup tartışarak gözden geçirebiliriz. "

İMRALI'DAN GELECEK MESAJ ÖNEMLİ

Demirtaş, bugün İmralı'da avukatları ile görüşen Abdullah Öcalan'dan gelecek mesajların da kendileri için önemli olduğunu ifade ederek, "İmralı'dan olumlu bir mesaj gelirse, çözüm için mesafe kaydedildiği anlamına gelir ve tekrar bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapabiliriz" dedi.

DİĞER TUTUKLU VEKİLLERİN DURUMU

Selahattin Demirtaş, Hatip Dicle dışında tutuklu olan 5 milletvekiliyle ilgili mahkemelerin vereceği kararların da, alacakları kararlarda etkili olacağını belirterek, "Biz mahkemelerden arkadaşlarımızın serbest bırakılmalarını istiyoruz. Eğer aksi bir durum olarsa o zaman mahkemelerin AK Parti'nin emrinde çalıştıkları ortaya çıkacaktır" diye konuştu. Demirtaş, krizin çıktığı günden bugüne kadar hükümetle bir temaslarının olmadığını sözlerine ekledi.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık