Ana Sayfa Urfa Haberleri İmamlardan Başbakanlığa ''zam'' başvurusu

İmamlardan Başbakanlığa ''zam'' başvurusu

Türk Diyanet Vakıf-Sen üyeleri, kamuda ''eşit işe eşit ücret'' uygulamasında ''din hizmetleri sınıfı çalışanlarına iyileştirme yapılmadığı'' gerekçesiyle Başbakanlığa başvuruda bulunarak ücretlerinde artış istedi

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2011 Salı 00:14
İmamlardan Başbakanlığa ''zam'' başvurusu
Türk Diyanet Vakıf-Sen üyeleri, kamuda ''eşit işe eşit ücret'' uygulamasında ''din hizmetleri sınıfı çalışanlarına iyileştirme yapılmadığı'' gerekçesiyle Başbakanlığa başvuruda bulunarak ücretlerinde artış istedi.

AA muhabirinin sendika yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yapılan başvuruda 2006 yılından itibaren ''eşit işe eşit ücret'' prensibi çerçevesinde, emsallerine göre daha az maaş alan kamu görevlilerinin maaşlarını dengelemek maksadıyla ''denge tazminatı'' adı altında bir ödemenin başlatıldığı belirtildi.

Kamu görevlilerine yapılan her türlü ilave ödemenin 2008 yılında ''ek ödeme'' adı altında birleştirildiği anlatılan başvuruda, 2 Kasım 201l tarihinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevlilerinin mali haklarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldığı, ek ödemesi az olan bir çok hizmet sınıfının ve unvanların ek ödemelerinin yükseltildiği kaydedildi.
Söz konusu kararname ile kimi unvanlara çok yüksek, kimine ise az da olsa bir iyileştirme yapıldığı ifadesine yer verilen başvuruda, din hizmetleri sınıfı çalışanlarından, Müezzin-Kayyım, İmam-Hatip, Kur'an Kursu Öğreticisi, Murakıp ve Vaiz unvanlı kamu görevlilerine ise hiçbir iyileştirme yapılmadığı, bir artışın olmadığı anlatıldı.

Ayrıca Yardımcı Hizmetler Sınıfı için yapılan düzenlemenin de çok yetersiz olduğu ifade edilen başvuruda, ''çalışma barışını bozacak ve emsal memurlar arasında huzursuzluğa sebebiyet verecek bu durumun düzeltilmesi'' istendi.

Hakkaniyet açısından da gerekli yeni bir düzenleme yapılarak, söz konusu unvanların ve yardımcı hizmetlilerin ek ödemelerinin de emsalleri seviyesine yükseltilmesi talebinde bulunuldu.
Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, başvuruya ilişkin, şu değerlendirmede bulundu:
''Ek ödeme kararnamesinde ne yazık ki din görevlileri görmezden gelindi. Müsteşarların, genel müdürlerin maaşında bir memur maaşı kadar artış sağlanırken din görevlilerine bir artış yapılmadı. Biz de bu haksızlığın düzeltilmesi için Başbakanlığa müracaatımızı yaptık. Umarız başvurumuz olumlu sonuçlanır.''
(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star