Ana Sayfa Ekonomi İMKB'de Dengeler Değişti!

İMKB'de Dengeler Değişti!

Tsunami etkisi spor hisselerinin başını döndürdü!

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2011 Pazartesi 19:44
İMKB'de Dengeler Değişti!
HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ
Türk futbolunu derinden etkileyen sporda şike ve teşvik primi operasyonu giderek genişliyor. Operasyon depreminin yarattığı tsunami etkisi ise borsada hisseleri vuruyor. Operasyonun üzerinden altı iş günü geçerken bazı hisselerdeki kayıplar derinleşti. Geçen haftanın en çok kaybedeni Fener hisseleri bugün sakin bir görüntü sergilerken, en çok kazandıran hissesi Trabzonspor ise taban taban gidiyor. Dün Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklanmasının ardından bugün Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in gözaltına alınmasının bu harekette etkili olduğu söyleniyor.

ALDIĞINI GERİ VERDİ!
Güne yüzde 5.47 kayıpla 19.85 liradan başlayarak ilk seansta taban yapan Trabzon'un kaybı ikinci yarıda yüzde 15'e çıktı. Hisse günü 17.85 liradan tamamlarken, geçen hafta aldıklarını geri verdi. Yani hisse cuma günkü seviyeye geri gelmiş oldu. Böylece şirketin piyasası tekrar 446.3 milyon liraya düşmüş oldu. Şirket, cuma günü gördüğü en yüksek seviyeye göre 583.8 milyon lira değere ulaşmıştı.

TEK ARTAN HİSSE
Bugünün sonunda artıya geçen tek hisse Fener oldu. İlk yarıda satış baskılı bir seyir izleyen hisse ikinci yarının sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla toparlandı. Yüzde 1'in üzerinde değer kazanan hisse en yüksek 47.30 lirayı görürken, günü 46.7 liradan tamamladı. Hissenin 1 Temmuz'a göre (Operasyon başlamadan önceki seviye) kaybı yüzde 34'e gerilerken, şirketin piyasa değeri hâlâ 614 milyon lira ekside bulunuyor. Yani operasyon öncesi 1 milyar 781 milyon lira olan şirket değeri, bugün sonunda 1 milyar 167.5 milyon lira oldu.

GS'NİN DEĞERİ 1 MİLYAR LİRANIN ALTINA GELDİ
Galatasaray hisseleri ise yine sakin seyrini korumakla birlikte kayıpları artan diğer bir hisse oldu. Gün sonunda yüzde 3.81 oranında gevşeyen hisse 353 liradan kapandı. Şirketin piyasa değeri 1 milyar liranın altına düşerken 984.2 milyon lira oldu. Şirketin borsada oluşan piyasa değeri 1 Temmuz'dan sonra 64 milyon lira erirken haftalık, hissenin kaybı yüze 6.12 olarak gerçekleşti.

Beşiktaş da yüzde 3.93 kayıpla günü tamamladı. Gün içinde en düşük 9.06 lirayı gören hissede 4 milyon lotun üzerinde işlem yapıldı. Ağırlıklı ortalama fiyat 9.26 oldu. Şirketin piyasa değeri 372 milyona gerilerken, operasyon öncesine göre kayıp 38 miyon liraya ulaştı. Haftalık hisse değeri kaybı da yüzde 10'a dayandı. Hisse önceki cuma günü 10.25 lira seviyesinden kapanmıştı.

Öte yandan toplamda baktığımızda ise 3 spor şirketinin piyasa değeri 6 işlem gününde 716 milyon lira düştü.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star