Ana Sayfa Kültür/Sanat İNAT YARIŞMA SONUCUNU ELEŞTİRDİ

İNAT YARIŞMA SONUCUNU ELEŞTİRDİ

Göbeklitepe Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından, valiliği adına Şanlıurfa İli Kültür eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından düzenlenen “Tarihin Başlangıç Noktası Şanlıurfa” fotoğraf Yarışmasıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2016 Cuma 17:06
İNAT YARIŞMA SONUCUNU ELEŞTİRDİ

Göbeklitepe Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Abdullah İnat, valilik adına Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından düzenlenen Tarihin Başlangıç Noktası Şanlıurfa fotoğraf yarışmasında dereceye girenler arasında Şanlıurfa’nın tarihini ve kültürünü gösteren herhangi bir fotoğraf olmadığını iddia ederek bir basın açıklaması yaptı.

 

Dernek Başkanı Abdullah İnat açıklamasında, “Şanlıurfa, tarihi kaynaklara göre, Nuh Tufanından sonra yeryüzünde kurulan ilk yedi yerleşim merkezinin ilki ve en önemlisidir. Hz. Adem’in (A.S.) çiftçilik yaptığı, HZ. İBRAHİM Halil, Hz. Eyyüp, Hz. Şuayp, Hz. Elyasa gibi peygamberlerin yaşadığı bu bölge bugün ’Peygamberler Şehri’ diye anılıyor. Hatta Hristiyanlar, Hz. İsa’nın mendilinin Şanlıurfa’da bulunmuş olmasından dolayı buraya Dir-Mesih adını vermişlerdir. Şanlıurfa’nın yüzyıllar boyu ayakta durmuş olması, manevi bir himayenin eseri olmasından kaynaklanıyor. Tarihi Balıkgöl, dünyada en çok bilinen ziyaret yerleri arasındadır. Bugün Türkiye’nin turist çeken ilk 10 ili arasındadır. Güneydoğu’da ise birincidir. Şanlıurfa Valiliği adına Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından düzenlenen fotoğraf yarışması çok güzel bir projedir fakat şu var fotoğraf seçiminde gözden kaçan bir şey var. Sanki Şanlıurfa’da Balıklıgöl yokmuş gibi hiç göz önüne alınmadı. Ne yazıkki Şanlıurfa’nın kalesi hiç yokmuş, yemek kültürü hiç yokmuş gibi davranılmış. Şanlıurfa’nın kültürü adına hiçbir şey anlatılmamış. Eğer ama tanıtımsa neden Şanlıurfa’yı gösteren fotoğraflar dereceye girmedi. Fotoğraflara bakıldığında Şanlıurfa’da çekildiğine dair ibareler yok denecek kadar az. Yetkililerin bu konuya açıklık getirmesini bekliyoruz. Biz Türkiye’deki bir çok fotoğraf sanatçısını ağırlamaktan gurur duyuyoruz. İlk başta Şanlıurfa için mutluluk verici bir proje olduğunu düşündük ve ilin tanıtımına katkı sağlayacağını umut ettik ama ne yazıkki Balıklıgöl gibi, kale gibi yerler bile yarışmada göz ardı edildi. Bundan sonraki yarışmalarda Şanlıurfa’yı simgeleyen fotoğrafların da dereceye girmesini umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

kaynak: milliyet.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Doktor Müslüm Sunay'dan duygulandıran paylaşım

Doktor Müslüm Sunay'dan duygulandıran paylaşım

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star