Ana Sayfa Ekonomi İndirim elektrik tüketicisine yansımadı

İndirim elektrik tüketicisine yansımadı

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, elektrikte kayıp ve kaçak oranlarının düştüğünü, enerji bedelinin azaldığını ancak, bunun tüketicilere yansımadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2012 Pazar 14:36
İndirim elektrik tüketicisine yansımadı
EMO Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni elektrik tarifesinin tüketicilerin aleyhine, ancak dağıtım şirketlerinin lehine pek çok düzenleme içerdiği görüşüne yer verildi.

Kilovat saat başına alınan kayıp-kaçak enerji bedelinde yüzde 16,36, net enerji bedelinde yüzde 1,43 düşüş yaşanmasına rağmen, dağıtım hizmet bedelinin yüzde 20,7, perakende hizmet bedelinin ise yüzde 7,11 oranında arttırıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Böylece elektrik tarifesinde yapılması gereken indirim, hizmet bedelleri pahalılaştırılarak dağıtım şirketleri adına buharlaştırıldı. Sayaç okumaya yapılan yeni düzenleme ile tüketiciler aleyhine olan uygulamadan yargı kararıyla vazgeçilirken, adeta 'yargı kararı böyle uygulanır' dercesine meskenlerden yüzde 150'ye ulaşan zamlı sayaç okuma bedeli alınmasının yolu açıldı. Enerji (net enerji ve kayıp/kaçak) maliyetlerinde oluşan indirimler tüketiciye yansıtılmadığı gibi dağıtım sistemi kullanım bedeline yapılan artış ile sayaç okuma bedelinin abone başına belirlenen bedeliyle tüketici bir kez daha unutulmuş ve dağıtım şirketlerine gelir kapısı yaratılmıştır.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık