Ana Sayfa Dünya İNGİLTERE: ELVEDA AVRUPA DEDİ

İNGİLTERE: ELVEDA AVRUPA DEDİ

Avrupa Birliğinden ayrılma sürecine giren İngiltere'de yapılan refrandumda halkın yüzde 52'si "Ayrılma" yönünde oy kullandı.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2016 Cuma 10:46
İNGİLTERE: ELVEDA AVRUPA DEDİ
 • Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden AB çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda 382 seçim bölgesinden sonuçlar belli oldu. 17 milyon 228 bin 077 seçmen (yüzde 51.8) "AB'den ayrılma yönünde oy kullandı. 16 milyon 701 (yüzde 48.2) seçmen ise "AB'de kalalım" şeklinde oy kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, İngiltere'deki AB referandumunu "Brexit" taraftarları kazandı.

  Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 bölgede başlayan sayım işleminin ardından referandumun resmi sonucu Manchester kentindeki belediye binasında açıklanacak. 

   

  BBC: AB'YE VEDA İngiltere'deki AB referandumunda 382 seçim bölgesinde sonuçlar açıklandı. Oy kullanan 33.2 milyon seçmenin yüzde 51.8'i "AB'den ayrılma" yönünde oy verdi. İngilizlerin yüzde 48.2'si ise "AB'de kalalım" yönünde oy kullandı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, İngitere'nin AB'ye veda ettiğini duyurdu.   SONUÇLAR PİYASAYI SARSTI

  Sandık çıkışı anket sonuçları da, başa baş bir mücadeleye işaret etmişti. Fakat daha sonra özellikle kırsal kesimden gelen oylar tabloyu değiştirdi. Brexit (AB'den ayrılık) oylarının öne geçmesiyle piyasalar da sarsıldı. İngiliz Sterlini sert düşüş yaşadı, dolara karşı 1985'deki seviyesine geriledi. Bugün piyasalarda 'Kara Cuma' endişesi yaşanıyor.

   

  DAİLY MIRROR ERKEN SEVİNDİ

  Referandumun ilk sonuçları sonrası, İşçi Partisi'ne yakınlığı ile bilinen "Kalma" yanlısı Daily Mirror gazetesi erken baskı yaptı. Fakat sonraki baskılarda bu kapak değişti...

   

  •  
  CAMERON TEŞEKKÜR ETTİ

  İngiltere Başbakanı David Cameron, oylama sonrasında  sosyal medya hesabından "Britanya'nın daha güçlü, daha güvenli ve Avrupa'da daha iyi olması için oy veren herkese teşekkür ediyorum" mesajını paylaşmıştı. 

        NTV
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star