Ana Sayfa Dünya İNGİLTERE'DE İSLAM KARŞITI GÖSTERİ DÜZENLENDİ

İNGİLTERE'DE İSLAM KARŞITI GÖSTERİ DÜZENLENDİ

İslam karşıtı Avrupa'daki Pegida hareketi, İngiltere'nin Birmingham'da yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir protesto düzenledi.

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2016 Pazar 11:22
İNGİLTERE'DE İSLAM KARŞITI GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Pegida, (Vatansever Avrupalılar Batı'nın İslamlaşmasına Karşı ) adıyla kurulan hareketin Avrupa'nın çeşitli kentlerinde cumartesi günü eş zamanlı düzenlediği gösterilerden biri de İngiltere'nin Birmingham kentinde düzenlendi. Gösteriye katılım ise beklenenden az oldu.

Kent merkezinde sessiz bir yürüyüş düzenleyen grup, taşkınlık veya olay çıkarmadı. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis, 39 yaşındaki bir göstericiyi gözaltına aldı.

Protestoyu İngiltere'de aşırı sağcı grup EDL ( İngiltere Savunma Ligi)'nin eski lideri Tommy Robinson organize etti.

Tommy Robinson İngiliz Sky Televizyonu'na yaptığı açıklamada, insanların ülkelerinde yaşananlara karşı olduklarını ve kendilerini güvende hissetmedikleri için sokağa döküldüklerini söyleyerek düşük katılıma rağmen sonraki yürüyüşlerde katılımcı sayısının artacağını umduğunu ekledi.

Benzer gösteriler eş zamanlı olarak Hollanda'nın başkenti, Amsterdam, İrlada'nın başkenti Dublin, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag, Polonya'nın başkenti Varşova, Fransa'nın Calais kenti ile Almanya'nın Dresden kentlerinde de düzenlendi.

Bir sonraki gösterinin nisan ayında yapılması planlanıyor.

2014 yılında Almanya'da kurulan Pegida, İslam karşıtı, aşırı sağcı bir hareket olarak, Batı'nın İslamlaştırılmasına karşı çıkarak, Avrupa'da Müslümanlara karşı daha baskıcı kurallar uygulanmasını talep ediyor.

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star