Ana Sayfa Urfa Haberleri İNSANİ YARDIM PLATFORMU'NUN 2 TIR'I DAHA YOLA ÇIKTI

İNSANİ YARDIM PLATFORMU'NUN 2 TIR'I DAHA YOLA ÇIKTI

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu, sınır kapılarında yaşanan çatışmalar nedeniyle ara verilen yardımlara yeniden başladı.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2014 Salı 15:55
İNSANİ YARDIM PLATFORMU'NUN 2 TIR'I DAHA YOLA ÇIKTI

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu, sınır kapılarında yaşanan çatışmalar nedeniyle ara verilen yardımlara yeniden başladı. Platform gönüllülerince yüklenen 2 TIR, Şanlıurfa'dan yola çıkarıldı.

Platformun 17 aydır yürüttüğü, sınır kapılarında yaşanan çatışmalar nedeniyle ara verilen "Sınır Ötesine Yardım Kampanyası" çerçevesinde toplanan gıda, ilaç ve giyim malzemeleri Suriye'ye gönderilmeye yeniden başlanıldı. Platformun Paşabağı Mahallesi'ndeki depoda toplanan malzemeler, gönüllüler tarafından paketlenerek TIR'lara yüklendi. Bugün yola çıkan TIR'larla birlikte 17 ay içerisinde 135 TIR Suriye'ye, 55 TIR'ın da Suriye'deki mültecilere yardım malzemesi taşıdığını belirten platformun başkan yardımcısı Adil Saraç, tüm vatandaşları yardım konusunda duyarlı davranmaya davet etti. Saraç, "Son zamanlardaTürkiye'nin her tarafından Suriyelilere verilmek üzerine yardım gönderiliyor. Bu konuda vesile olanlardan Allah razı olsun. Bize ulaştırılan yardımların yüzde 95'i giyim üzerine ancak şu anda daha çok gıdaya ihtiyaç var. Gıda malzemesi olmayınca yardım TIR'larını gönderemiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını bekliyoruz" dedi.

Yardımlarla, mağduriyet yaşayan Suriyelilere ulaştıklarını vurgulayan Saraç, şöyle devam etti:

"Akçakale ve Ceylanpınar'da sınır kapılarındaki sıkıntılar nedeniyle buradan yardımlarımızı gönderemiyoruz. Ama buna rağmen yardımların Kilis ve Reyhanlıüzerinden sınır ötesine ulaştırmaya çalışıyoruz. Bizlere emanet edilen yardımları Suriyelilere ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız."

Platform üyesi Faruk Akbaş ise yardımların yeterli olmadığını söyleyerek sağduyu çağrısında bulundu. Akbaş, "Şanlıurfa'daki meyve sebze haline haftada 150 TIR girip malzeme bırakıyor. Bizim ise 17 ayda sınır ötesine gönderebildiğimiz 135 TIR. Bu da 1 yılda, halimizdeki bir haftalık iaşeye denk geliyor. Bu nedenle insanlarımızın sağduyulu olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Halep'e bağlı el-Bab kentinin eski müftüsü ve platformun Halep ve çevri iller sorumlusu Muhammed Zekeriya el-Mesut da, Suriye'de milyonlarca insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. Milyonlarca insanın da katledildiğini ifade eden Mesut, Türkiye'nin Suriye konusunda sergilediği duruşunun da takdiri hak ettiğini kaydetti.

Sabah saatlerinde yola çıkan yardım TIR'larının Karkamış ve Öncüpınar sınır kapılarından geçerek Suriye'ye ulaşması planlanıyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star