Ana Sayfa Urfa Haberleri İNSANLAR BİR NEDENLE EVLERİNDEN KAÇMAYA ZORLANIYOR

İNSANLAR BİR NEDENLE EVLERİNDEN KAÇMAYA ZORLANIYOR

BM yüksek komiserliği küresel eğilimler adlı raporunda dünya adına ciddi bir tehlikeye dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2015 Cuma 04:26
İNSANLAR BİR NEDENLE EVLERİNDEN KAÇMAYA ZORLANIYOR

BM yüksek komiserliği küresel eğilimler adlı raporunda dünya adına ciddi bir tehlikeye dikkat çekti. Rapor, bir şekilde 60 milyon kişinin evlerinden kaçmaya zorlandığını ve dünyada her 122 kişiden birinin mülteci konumunda olduğunu gösteriyor.

Bugün BM yüksek komiserliği tarafından yayımlanan raporda; savaşlar, çatışma ve zulümden kaynaklanan dünya genelindeki yerinden edilmenin, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyelere ulaştığını ve hızla arttığını göstermekte.

Yeni yıllık Küresel Eğilimler raporu, evlerinden kaçmaya zorlanan kişilerin sayısında keskin bir artış olduğunu; 2013 yılında yerinden edilen 51.2 milyon ve on yıl önce yerinden edilen 37.5 milyon kişiye kıyasla, 2014 yılı sonunda 59.5 milyon kişinin zorla yerlerinden edildiğini göstermekte. 2013 yılından bu yana gözlemlenen artış, tek bir yılda görülen en yüksek artıştır.

Artıştaki başlıca hızlanma Suriye’de savaşın patlak verdiği 2011 yılının başlarından bu yana görülmüş olup; bu savaşı, yerinden edilmenin dünyadaki tek başına en büyük etmeni haline getirmiştir. 2014 yılında her gün ortalama 42.500 kişi mülteci, sığınmacı olmuş veya ülkesi içinde yerinden edilmiştir; bu sayı, yalnızca dört yıl içinde dört kat artışa karşılık gelmektedir. Dünya genelinde, her 122 kişiden birisi şu anda ya mültecidir ya ülkesi içinde yerinden edilmiştir ya da iltica talebinde bulunmuştur. Bu bir ülkenin nüfusu olsaydı, dünyadaki en büyük 24. ülke olurdu.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres; “Bir paradigma değişimine şahit oluyoruz; dünya çapındaki zorla yerinden edilmenin ve gereken müdahalenin büyüklüğünün yanında daha önce tecrübe edilenin açık bir şekilde küçük kaldığı bir çağa kontrolsüz bir şekilde sürükleniyoruz.” şeklinde konuştu. Guterres, “Bir yandan çatışmaları başlatanların gittikçe daha fazla cezasız kalması öte yandan da uluslararası topluluğun savaşları durdurmak ve barışı inşa etmek ve korumak için beraber çalışmada görünen mutlak yetersizliği dehşet vericidir,” dedi.


Guterres, “Fon sağlanmasındaki çok büyük eksiklikler ve savaş mağdurlarını korumaya yönelik küresel rejimdeki geniş boşluklar karşısında; şefkat, yardım ve sığınacak yer ihtiyacı içinde olan insanlar yüzüstü bırakılıyor,” şeklinde konuştu. Guterres, “Eşi görülmemiş kitlesel yerinden edilmelerin yaşandığını bir çağ için, eşi görülmemiş bir insani müdahale ve çatışmadan ve zulümden kaçan insanlar için küresel hoşgörü ve koruma taahhüdümüzü yenilemeye ihtiyacımız var,” şeklinde konuştu.


Suriye’deki savaşın ağır ve acı sonucu olarak, 7.6 milyon kişinin ülkeleri içinde yerinden edilmiş ve 3.88 milyon kişinin çevre bölgede ve ötesinde mülteci olmuş olması, Orta Doğu’yu tek başına dünyadaki en fazla kişinin yerinden edildiği ve yerinden edilmiş olan en fazla kişiye ev sahipliği yapan bölge haline getirmiştir.

YORUMLAR
  • yorum2015-06-23 09:08:41Kamil

    Bu anlattıklarınızı bize değil gidin kendi ülkenize ve kendi ülkeniz başkanına anlatın, tabi anlamaya niyeti varsa. 7.6 milyon insanı yerinden eden kim, kimler ve neden? Büyük Ortadoğu Projesi nedir ?Kuzuyu kurtla bir olup yerler sonra da oturup ağlarlar, dedikleri bu olsa gerek...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık