Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel IRAK, TÜRKİYE'Yİ SERT UYARDI

IRAK, TÜRKİYE'Yİ SERT UYARDI

Irak hükümeti, hava sahası ve kara sınırı ihlalleri konusunda Türkiye'yi uyardı.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2012 Salı 19:01
IRAK, TÜRKİYE'Yİ SERT UYARDI
Irak hükümeti, hava sahası ve kara sınırı ihlalleri konusunda Türkiye'yi uyardı. Hükümet sözcüsü Ali Debbağ tarafından yapılan açıklamada "Türkiye karadan ve havadan sınırımızı" ihlal ediyor denildi. Hükümet sözcüsü Ali Debbağ tarafından yapılan açıklamada "Türkiye karadan ve havadan sınırımızı" ihlal ediyor denildi. Açıklamada Irak radarlarının defalarca Türk uçaklarını Irak hava sahasını ihlal ettiğinin tespit edildiği vurgulandı. Ali Debbağ, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada "Irak hükümeti, egemenliğine ve hava sahasına yönelik bu ihlalleri kınamakta ve Türkiye'yi bu konuda uyarmaktadır" şeklinde konuştu.

İLK UYARI MALİKİ'DEN Irak Başbakanı Nuri el Maliki de bu sabah Polis Akademisi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde komşu ülkelerin uçaklarının Irak hava sahasını ihlal ettiğini belirterek, ''Hava sahamızın ihlali
THY UÇAKLARI IRAK'TA MAHSUR KALMIŞTI Irak'ta yaşanan genel elektrik arızası nedeniyle radarlar da çalışmadı ve ülkenin hava ulaşımı 12 saatten fazla bir süreyle felç oldu. Arıza nedeniyle Bağdat, Musul, Necef ve Basra gibi birçok kentte uçak iniş ve kalkışı yapılamadı.
THY yetkilileri bu sabaha karşı saat 03.00'den itibaren bu kentlere yapılması gereken seferlerin radarlar devre dışı kaldığı için ertelendiğini belirterek, şunları söylediler: "Saat 03.00'de İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yapılması gereken TK-796 sefer sayılı Necef, 03.50'de yapılması gereken TK-802 sefer sayılı Bağdat, 04.10'da yapılması gereken TK-798 sefer sayılı Basra ve 05.55'de yapılması gereken Musul seferleri saat 15.00'e ertelendi. Ancak elektrik arızası saat 10.00 gibi giderilince bu seferlerin yapılması iki saat önceye çekildi ve seferler saat 13.00 gibi yapılacak." Bu arada Irak Hava Yollarının bu sabah saat 06.00'da yapılması gereken İstanbul - Bağdat seferi de 4 saatlik bir gecikmeyle saat 10.00'da yapıldı. Uçakların Irak'ta mahsur kaldığı haberlerinin ajanslardan ilk servis edilmesi ile birlikte Irak'ın Türkiye'ye hava sahasını kapattığı zannedildi ancak daha sonta THY'den yapılan açıklama ile olayın bir elektrik kesintisinden sonra meydana geldiği belirtildi. Irak'ın hava sahasını kapattığı iddiası ise Türkiye ve Irak arasında yaşanan petrol gerginliğinden dolayı ortaya atıldı.

kaynak: haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Mamme'siz kaldı

Urfa Mamme'siz kaldı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık