Ana Sayfa Dünya İran'dan ABD'ye Akıl Almaz Tehdit!

İran'dan ABD'ye Akıl Almaz Tehdit!

İran Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Gulam Rıza Keremi, olası bir ABD saldırısında, bu ülkenin bölgedeki askeri güç ve üslerini hedef alacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2011 Cumartesi 13:50
İran'dan ABD'ye Akıl Almaz Tehdit!
Keremi, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, olası bir ABD ve İsrail saldırısının cevapsız kalmayacağını belirterek, "ABD’nin Ortadoğu ve diğer ülkelerdeki tüm askeri güçleri ve üsleri İran’ın karadan karaya füzelerinin menzilindedir" dedi.

Gulam Rıza Keremi, ayrıca "ABD’nin ilk yanlışında İran Silahlı Kuvvetleri, füzeleri ABD askeri güçleri ve üslerine doğru fırlatacak" ifadesini kullandı.

Bu durumda Amerikalı askerlerin, kendi ülkelerinin bölgedeki yanlış siyasetlerinin kurbanı olacağını belirten Keremi, "Ama umarız ABD, siyasetini değiştirip, diğer milletlerin hakkına saygı duyarak askerlerini saldırgan siyasetlerine daha fazla kurban etmez" diye konuştu.

Keremi, şunları söyledi: "İran, bölgedeki İslam ülkelerinde bulunan ABD üslerinin herhangi birinden saldırıya uğrarsa burayı hedef alma hakkını saklı tutuyor. Bu, bizim defalarca tekrar ettiğimiz savunma stratejimizin bir parçasıdır." İran füzelerinin "hata yapacağı" yönündeki ABD iddialarının gerçek olmadığını ve bu konuda Müslüman kardeşlerin endişelenmemesi gerektiğini ifade eden Keremi, "ABD’li askeri uzmanlar da çok iyi biliyor ki, İran’ın füzeleri dünyadaki yeni nesil füzelerin en dakiklerindendir" dedi.

İran Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Keremi, olası bir İsrail saldırısıyla ilgili olarak da "Siyonist rejim yok olma sürecine girmiş bulunuyor. İran’ın saldırgana karşı aldığı tedbirleri dikkate aldığımızda kesin bir ifadeyle söyleyebilirim ki, İran’a saldırı hatası Kudüs işgalcisi rejim için son olur" diye konuştu.

Batı ve Doğu bloku ülkelerinin askeri paktlara sahip olduğunu, ancak İslam ülkelerinin böyle bir programının olmamasıyla ilgili soruyu cevaplayan Keremi, şunları kaydetti: "Öncelikle bazı İslam ülkeleri, İslam düşmanlarıyla aralarına mesafe koymalı, bir sınır tayin etmeli. Sonra da gerçek birlik oluşturulmalı ki İslami askeri paktın altyapısı oluşsun. İslam ülkeleri, kendi (Müslümanların) hak ve hukuklarını korumak için askeri bir pakt oluşturulması gerektiği sonucuna varırlarsa İran bunu olumlu karşılayacak, askeri güç ve kabiliyetleriyle Müslümanların hakkını koruyacak. Ancak bu konu, İslam ülkelerinin asli düşmanlar olan ABD ve İsrail karşısında birlik olmalarına bağlı." Keremi ayrıca, Devrim Muhafızları’nın füze tatbikatının, "bölge ülkeleri için ’dostluk ve barış’ mesajı taşıdığını" söyledi.

 Bir tehdit de İsrail'e
İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Muhammed Keremirad, "İsrail’in İran’a karşı hata yapması halinde Tel Aviv’i viran edeceklerini" söyledi.
Keremirad, Devrim Muhafızları’nın füze tatbikatına ilişkin Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "füze güçlerinin savunma amaçlı olduğunu, saldırıya uğranılması halinde stratejinin doğal olarak değişeceğini" ifade etti.
Muhammed Keremirad, "Modern savaş araç gereçlerinden savunma amaçlı ve caydırıcılık olarak istifade ediyoruz" ve "Herhangi bir ülke tarafından saldırıya uğrarsak, bu sefer taktik ve yöntemimiz saldırı şeklinde olacak" dedi.
İran’ın bölgedeki en büyük füze güçlerinden biri olarak kabul edildiğini kaydeden Keremirad, "füze tatbikatında bölge ülkelerine ’dostluk ve barış’ mesajı verildiğini" belirtti.
Keremirad, tatbikatla "askeri üslerini, ABD’nin kullanımına veren bazı ülkelere de mesaj verildiğini" ifade etti.
"ABD ve İsrail’in, İran’a karşı gerektiğinde kullanılmak üzere askeri saldırıyı bir seçenek olarak masada tuttuğu" açıklamalarını değerlendiren Keremirad, "İran, bunu da hesaba katmış ve büyük tedbirler almış" diye konuştu.
"İsrail, aleyhimizde bir hata yaparsa, Tel Aviv’i viran ederiz" ifadesini kullanan Keremirad, "saldırının ilk dakikalarında İsrail’in iki ila üç milyon mülteciyle karşı karşıya kalacağı" görüşünü dile getirdi.
İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Keremirad, "İran’a karşı bir harekete girişilecek bölgedeki her askeri üssün, düşman olarak görüleceğini ve oranın hedef alınacağını" söyledi.(milliyet)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa emniyetinden HDP operasyonu

Urfa emniyetinden HDP operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık