Ana Sayfa Dünya İŞİD DAVASI YİNE ERTELENDİ

İŞİD DAVASI YİNE ERTELENDİ

Niğde’de yol kontrolü sırasında bir astsubay, bir polis ve bir yurttaşın yaşamını yitirdiği IŞİD’in ilk eylemi olarak bilinen girişimin davası yeniden ertelendi.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2016 Çarşamba 05:05
İŞİD DAVASI YİNE ERTELENDİ

Niğde de IŞİD’in 20 Mart 2014’de Türkiye’de düzenlediği ilk eylem olarak kayıtlara geçen ve 1 polis ile 1 astsubay ve 1 yurttaşın hayatını kaybetmesi sonucu açılan dava, olay sırasında yaralananların duyu kaybı olup olmadığının tespit edilmesi için gereken süre nedeniyle 17 Mart tarihine ertelendi. Davada tutuklu oldukları belirtilen IŞİD üyelerinin Musul Başkonsolosluğundan kaçırılanların Türkiye’ye teslim edilmesinde takas edildiği iddia edilmişti. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “akas oldu veya olmadı. Neticede 49 vatandaşımız geldi. Velev ki böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez” demişti.

Önceki dava SEGBİS sisteminde arıza olduğu gerekçesiyle 20 Ocak 2016 tarihine ertelenmişti. Dava, olay sırasında yaralananların duyu kaybı olup olmadığının tespit edilmesi için gereken süre nedeniyle 17 Mart tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yol çevirmesi yapan jandarmaya silahlı saldırıda bulunuldu. Olayda 1 astsubay, 1 polis, 1 de kamyon sürücüsü polis yaşamını yitirdi. 9 asker toplam 18 kişi yaralandı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen iki kişi yaralı olarak ele geçirildi. Aynı gün gündüz üçüncü saldırgan Ulukışla’da yakalandı. Yaralı saldırganlar tutuklanarak, Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Davanın 2. duruşması 5 Mart 2015’te görüldü. Ancak bu duruşmada da 3 avukat, saldırganların savunmasından çekildi. Davada Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde bulunan 3 tutuklu sanık Benjamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Bakiri’nin görüntülerinin flu olmasından dolayı müşteki avukatları, sanıkların Niğde’ye gelmesini talep etti.

Dava 17 Haziran 2015’teki duruşmada da teknik aksaklıklarla devam etti. Davanın 4 tutuklu sanığının 3 katil zanlısı SEGBİS’te görüntülenemedi. Mahkeme SEGBİS sorunlarının çözülmesi için karar aldı.

İddianame hazırlanırken, 11 Haziran 2014’te Türkiye’nin Musul başkonsolosluğuna saldıran IŞİD’liler konsolos Öztürk Yılmaz’ın da aralarında olduğu 49 kişiyi rehin aldı.

Bu olayın ardından 25 Temmuz 2014’te saldırganlardan Benjamin Xu Niğde Adliyesi’ne getirildi. 8 saat süren ifadeyi Cumhuriyet Savcısı Ali Deveci aldı. Bu ifade, sanıkların mahkemece alınmış tek ifadesi oldu.

IŞİD tarafından rehin tutulan 49 Türkiye vatandaşı, 20 Eylül 2014’te serbest bırakıldı.

7 Ekim 2015’teki duruşma da SEGBİS sisteminde arızalar nedeniyle sağlıklı yapılamadı. Karar için bugüne ertelen dava tekrar ertelendi.

Rehinelerin “takas” karşılığı serbest bırakıldıklarına dair iddialar ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 22 Eylül 2014’te bu iddialara ilişkin olarak “Takas oldu veya olmadı. Neticede 49 vatandaşımız geldi. Velev ki böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez” dedi.

Niğde Cumhuriyet Savcısı Ali Deveci, iddianamesini 13 Kasım 2014’te tamamladı.

İlk duruşma 12 Ocak 2015’te Niğde’de görüldü, sadece 320 saniye sürdü.

Mahkeme, tutuklu sanıkların Niğde’ye gelmeden SEGBİS üzerinden yargılama yapılmasına karar verdi. KAYNAK: İMCTV.COM

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık