Ana Sayfa Urfa Haberleri IŞİD KAÇIRDIĞI ŞOFÖRLERDEN ARAÇ BAŞI 50 BIN DOLAR İSTİYOR İDDİASI

IŞİD KAÇIRDIĞI ŞOFÖRLERDEN ARAÇ BAŞI 50 BIN DOLAR İSTİYOR İDDİASI

IRAK'ın Musul kentinde El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından kaçırılan 32 Türk şoförün yakınları Gaziantep'te bağlı çalıştıkları firma yetkilileriyle görüştü.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2014 Salı 14:50
IŞİD KAÇIRDIĞI ŞOFÖRLERDEN ARAÇ BAŞI 50 BIN DOLAR İSTİYOR İDDİASI

Görüşme sırasında cep telefonuyla aranan rehin Türk şoförlerinden birisi serbest bırakılmaları için örgütün atadığı Musul Valisi'nin araç başına 50 bin dolar fidye istediğini iddia etti. Firma yöneticisi Mehmet Kızıl ise, rehin alma olayının ilk günlerinde 10 milyon dolarlık fidye pazarlığı yaptıklarını ama sonuç alamadıklarını öne sürdü. IŞİD'in geçen 10 Haziran'da Musul'a yakıt taşıyan 28 TIR'a el koyarak 32 Türk şoförü rehin alması ardından, bugüne kadar yapılan girişimlerden sonuç alınamadı. Irak'ta rehin tutulan 32 kişinin yakınları bugün şoförlerin bağlı çalıştığı Gaziantep'te olan Kızıl Grup'a gelerek şirket yetkilileriyle görüşmek istedi. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kızıl, şoförlerin yakınlarının yanına gelerek şoförlerin bırakılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Rehin tutulan şoför yakınları şirketin istenen fidyeyi ödemediği için şoförlerin hayatlarının tehlikede olduğunu iddia ederek tepki gösterdi.


10 MİLYON DOLARLIK FİDYE PAZARLIĞI YAPILDI


Şoförlerin serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ile sürekli irtibat halinde olduklarını ifade eden Mehmet Kızıl, Daha önce IŞİD'le şoförlerin bırakılması için 10 milyon dolarlık fidye pazarlığına oturduk fakat sonuç çıkmadı. İrtibatımız devam ediyor. Şoför arkadaşlarımızın serbest bırakılması için elimizden geleni yapıyoruz dedi. Şoförlerin yakınları şirket yetkililerinin kendilerini arayıp sormadığını, en baştan itibaren istenen 5 milyon dolarlık fidyeyi vermediğini bu nedenle yakınlarının hayatlarının tehlikede olduğunu söyleyerek Kızıl'a tepki gösterdi.


MUSUL VALİSİ ARAÇ BAŞI 50 BİN DOLAR İSTİYOR


Rehin şoförlerle telefon bağlantısı kurduklarını ve kişi başı 50 bin dolar fidye istendiğini söyleyen şoför yakınları, Mehmet Kızıl'la IŞİD elinde rehin tutulan bir şoförü cep telefonuyla konuşturdu. İsminin Osman olduğu belirtilen şoför, Kızıl'a Araba başı 50 bin dolar istiyorlar. Musul Valisi bu fidyeyi istiyormuş. Bize gelen askerler en son bunu söyledi dedi. Mehmet Kızıl ise telefondaki şoföre, İsterlerse 100 bin dolar verelim. Devletimiz bu kadar aciz mi İnşallah parayı alırlar sizi serbest bırakırlar diye karşılık verdi.
Kızıl, daha sonra Şanlıurfa ve Mardin gibi yerlerden gelen yaklaşık 20 kişilik gruptan kendilerini temsil edecek 3 kişiyle özel görüşme yaptı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star