Ana Sayfa Dünya IŞİD TÜRKİYE İÇİNDE "KANLI SALDIRILAR" DÜZENLEYEBİLİR

IŞİD TÜRKİYE İÇİNDE "KANLI SALDIRILAR" DÜZENLEYEBİLİR

İngiliz Independent gazetesi, IŞİD'e karşı başlatılan operasyonla ilgili "Türkiye, sana ihtiyacımız var" başlıklı bir başyazı yayınladı. Yazının alt başlığı ise "IŞİD konusunda artık kaçamak cevaplara yer yok".

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2014 Cuma 04:08
IŞİD TÜRKİYE İÇİNDE

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, ABD'nin öncülüğünde başlatılan operasyonun, sadece Amerikan saldırılarıyla yetersiz kalacağının belirtildiği yazıda, NATO'nun ikinci büyük ordusu olan Türk ordusunun operasyona katılması halinde, askeri dengenin büyük ölçüde değişeceği, ancak bunun IŞİD'in Türkiye içinde "kanlı saldırılar" düzenleme riskini beraberinde getirebileceği belirtiliyor.

SÜRİYELİLER'İN İÇİNDE IŞİD'İ DESTEKLEYENLER VAR

"Eğer Türkiye operasyona, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bahsettiği siyasi ve askeri desteği verirse, cihatçı örgütü yenme şansı büyük ölçüde artar..." denilen yazıda "Suriye'deki iç savaş nedeniyle Esad hükümetine duyduğu düşmanlık nedeniyle, Ankara 2011'den bu yana rejim karşıtlarına yardım sağladı. Kaçıp Türkiye'ye sığınan bir milyondan fazla Suriyeli içinde IŞİD'i destekleyenler de var. Bu nedenle Türkiye içinde fiili bir IŞİD varlığı bulunuyor." ifadeleri kullanıldı.

Yazının devamı şöyle: "Yine de IŞİD'in ortadan kaldırılması açıkça Türkiye'nin çıkarına olur. Hiçbir ülke vahşeti sınır tanımayan, Ankara gibi laik rejimleri yok etmek isteyen bir örgütün komşusu olmak istemez. IŞİD'in Haziran ayında Musul'daki Türkiye Konsolosluğu'ndan kaçırdığı 49 rehineyi- muhtemelen bir 'esir takası' ile- serbest bırakmasının ardından Erdoğan'ın elleri artık daha özgür. Şimdi onun için ülkesinin ağırlığını, Türkiye'ye ve tüm bölgeye karşı tehdit oluşturan IŞİD'e karşı verilen mücadeleye koyma zamanı."

Odatv.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık