Ana Sayfa Dünya IŞİD, Türkiye Sınırındaki Kamışlı'yı Yerle Bir Etti

IŞİD, Türkiye Sınırındaki Kamışlı'yı Yerle Bir Etti

Suriye Kürtlerinin yaşadığı Kamışlı kentinde IŞİD'in düzenlediği iki bombalı saldırıda onlarca sivil hayatını kaybetti. Barzani, kentin şimdiye kadar gördüğü en büyük saldırı için yetkililere yardım talimatı verdi.

Giriş Tarihi: 27 Temmuz 2016 Çarşamba 23:30
IŞİD, Türkiye Sınırındaki Kamışlı'yı Yerle Bir Etti

Suriye Kürtlerinin yaşadığı Kamışlı kentinde IŞİD'in düzenlediği iki bombalı saldırıda en az 50 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğunluğunun sivil olduğu belirtiliyor. Alman haber ajansı DPA'ya konuşan yerel kaynaklar saldırıda en az 50 kişinin öldüğünü ve 140 kişinin yaralandığını ifade etti. Kürt Asayiş Birliği'ndeki bir sözcü AFP'ye Kamışlı'daki saldırının"kentin şimdiye kadar gördüğü en büyük saldırı olduğunu" söyledi.

KÜRT YÖNETİMİNİN GÜVENLİK KARARGAHININ YAKINLARINDA PATLATILDI

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, bombalardan birinin Kamışlı'nın da içinde bulunduğu Haseke bölgesinin kontrolünü elinde tutan Kürt yönetiminin güvenlik karargahının yakınlarında patladığını duyurdu. İlk saldırının Kürt yönetim binalarının bulunduğu bölgenin girişindeki güvenlik noktasında patlayıcı yüklü kamyonla düzenlendiği belirtiliyor.


VALİ, KAN BAĞIŞI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Suriye devlet televizyonu ikinci saldırının patlayıcı yüklü bir motosikletle düzenlendiğini geçti. Saldırıda yaralananlar çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.


Haseke Valisi vatandaşlardan hastanelere giderek kan bağışında bulunmalarını istedi.


BARZANİ'DEN TALİMAT

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kamışlı ilçesinde meydana saldırıyı kınamak için yayımladığı başsağlığı mesajında, "Kamışlı kentinde meydana gelen terör saldırısı sonucu çok sayıda kardeşimizin hayatını kaybedip, yaralanmasından çok üzgünüm. Söz konusu vahşi terör saldırısını şiddetle kınayıp, hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara ise acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.


IKBY Başkanı Barzani, söz konusu saldırıda yaralanan sivillerin tedavisinde kolaylık gösterilmesi için IKBY'deki yetkililere gerekli talimatların verildiğini belirtti.

 

 

kaynak: sondakika.com

Watch video!
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star