Ana Sayfa Dünya IŞİD'TEN ÖLÜM TARLALARI

IŞİD'TEN ÖLÜM TARLALARI

Irak'ta güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonların en zorlu kısmı yüzlerce mayınla tuzaklanmış olan alanları temizlemek.

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2015 Perşembe 14:30
IŞİD'TEN ÖLÜM TARLALARI

Kerkük şehir merkezinin 25 kilometre güneyinde bulunan Beşir köyünü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinden kurtarmak için savaşan Türkmen güçler, son bir hafta içerisinde 5 kilometre ilerleme sağladı. Herkes buna büyük bir başarı gözüyle bakıyor. Zira IŞİD'in mayınlarla tuzakladığı ölüm tarlalarını geçmek göründüğü kadar kolay değil. 

Ali Yağmur yirmili yaşlarının başlarında. Kerkük'ün Tazehurmatı bölgesi IŞİD saldırısına uğrayınca, yaşıtları gibi o da Haşdu Şabi'nin Türkmen gücüne katıldı. Aldığı hızlandırılmış kurslardan sonra bomba uzmanı oldu. Cep telefonundan, bir mayına müdahale ederken çekilmiş videosunu gösteriyor. Yağmur, genç yaşına rağmen, bulduğu bombanın fünyesini büyük bir soğukkanlılıkla söküp atıyor. Ama yaptığı işin riskinin farkında:

"Bir anlık dikkatsizlik canınıza mal olur. DAİŞ (IŞİD) bombaları etkisiz hale getirildikçe daha karmaşık sistemler icat etmeye başladı. Etkisiz hale getirmeyi öğrendiğimiz ilk modellerin altında ikinci bir tuzak kurmaya başladılar. Çok değerli bomba uzmanı arkadaşımızı kaybettik. Boru tibi, tüp tibi, silindir, yağ bidonu ve son olarak da plazma tv modeli bombalar... Tetikleme makanizmaları da mekanik olandan tutun da cep telefonu sinyali ile çalışanına varıncaya kadar birçok çeşitte karşımıza çıkabiliyor. Ölümden korkmuyorum. Benim çabam boşu boşuna ölümleri önlemek."

'IŞİD seri üretime geçti'

Beşir çephesinden toplanan yüzlerce el yapımı mayın, daha sonra imha edilmek üzere, cephe gerisindeki güvenli alanlara taşınıyor. Türkmen gücüne bağlı askerlerden Seyid Casim, ele geçirdikleri tetikleme makanizmalarını ve mayınları bize gösteriyor:

"Biz bunlara el yapımı diyoruz ama, DAİŞ (IŞİD) bir tür üretim bandı oluşturmuş. Tikrit'ten Kerkük'e kadar aynı tip mayınlara rastlıyoruz. Yeni bir model geliştirdiklerinde, bütün sahalarda birden kullanılmaya başlıyorlar. Bazı bölgelerde mayın üretim atölyeleri ele geçirdik. IŞİD'ın en sık kullandığı silahlar mayınları ve bombalı araçlar. Bu yüzden, gereksiz can kaybını önlemek için, dikkatle ve sabırla ilerliyoruz."

Tikrit'i IŞİD'den geri almak için yeni bir saldırı başlatan merkezi hükümete bağlı birliklerin son zamanlarda en çok karşılaştığı mayın "plazma tv" tipi mayınlar. Yassı ve düşük profilli bu patlayıcıları bomba uzmanları plazma televizyonlara benzettiği için bu adla anılıyorlar. Bu tür mayınlar patladığında içindeki 3 bini aşkın saçmayı, ölümcül bir hızla etrafa saçıyor. Koalisyon güçlerinin hava bombardımanı ve topçu birliklerinin atışları sonuç vermeyince, Irak ordusu taktik değiştirerek, mekanize birliklerini IŞİD'ın üzerine gönderdi. Uzmanlara göre, plazma tv mayınları, Irak ordusunun piyade ilerleyişini durdurmak için IŞİD tarafından özellikle tasarlandı. 

 

 

kaynak: aljazeera

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star