Ana Sayfa Dünya IŞIK: KOALİSYON GELİŞMİŞ ÜLKELERDE OLUR. BİZDE O KÜLTÜR YOK!

IŞIK: KOALİSYON GELİŞMİŞ ÜLKELERDE OLUR. BİZDE O KÜLTÜR YOK!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Gelişmiş demokrasilerde koalisyonlarla da istikrar sağlanır ama Türkiye'de koalisyon kültürü yok." dedi.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2015 Cuma 13:30
IŞIK: KOALİSYON GELİŞMİŞ ÜLKELERDE OLUR. BİZDE O KÜLTÜR YOK!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, koalisyonların demokratik ülkelerde işlevsel olduğunu vurgulayarak Türkiye'de ise koalisyon kültürünün olmadığını söyledi.

İzmit'teki bir restoranda kanaat önderleriyle bir araya gelen Işık, yaptığı konuşmada,Türkiye'nin en güzel kentlerinden birinde yaşadıklarını söyledi. Bu güzelliklerin gelecek nesillere ulaşması için gayret gösterdiklerini ifade eden Işık, kentin gri değil, yeşil bir şehir olmasını büyük oranda sağladıklarını dile getirdi. Işık, Kocaeli'nin sadece sanayi değil, bilim ve teknoloji kenti olmasının sağlanacağını vurgulayarak, buna yönelik yapılan çalışmaları aktardı.

"BİZDE KOALİSYON KÜLTÜRÜ YOK"

1 Kasım seçiminden güçlü bir hükümet çıkmasının Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu belirten Işık, "Şu anda 1 Kasım seçimlerinde Türkiye için istikrar havanın oksijeni kadar önemli. 'İstikrar sadece tek partiyle mi olur' derseniz, gelişmiş demokrasilerde koalisyonlarla da istikrar sağlanır ama Türkiye'de koalisyon kültürü yok" değerlendirmesinde bulundu.

"KOALİSYON İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK"

Bakan Işık, 7 Haziran seçiminden sonra koalisyon kurulması için çok çalıştıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

"Sağlıklı demokrasilerde iktidarın bir alternatifi olmaz. Sağlıklı demokrasilerde iktidarın en az iki veya daha fazla alternatifi olur. Bir parti başarılı olmazsa diğer partinin iktidara gelme şansı olur. Ama AK Parti dışında bu iktidarı sağlayabilecek başka bir parti de yok. En yakın partinin AK Parti'yle arasındaki oy farkı neredeyse yarı yarıya. Keşke Cumhuriyet Halk Partisi, iktidar alternatifi bir parti haline gelebilseydi. Keşke politikalarını herkese güven veren bir anlayışla toplumun bütün kesimini kucaklayan bir anlayışla yenileyebilseydi. Keşke CHP, milletin meselelerine samimi çözümler üreten bir anlayışı geliştirebilseydi. Bu demokrasimiz için çok sağlıklı olurdu ama bu olmadı. Bizim sizden,Kocaeli'den ve Türkiye'den talebimiz, önümüzdeki riskleri yönetebilecek güçte bir siyasi iradenin sandığa yansıması, güçlü ve istikrarlı bir hükümetin önümüzdeki süreçte sandıktan çıkabilmesidir." KAYNAK/HABERLER.COM)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli yas ilan edildi

Milli yas ilan edildi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star