Ana Sayfa Türkiye İŞKENCECİSİYLE YÜZ YÜZE

İŞKENCECİSİYLE YÜZ YÜZE

TBMM komisyonu 12 Eylül döneminde Mamak cezaevi müdürü olan Raci Tetik’i dinledi

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2012 Pazar 14:28
İŞKENCECİSİYLE YÜZ YÜZE

şkenceci emekli albay, 12 Eylül döneminde Mamak’ta yatan Önder’i “Senin kuyruk acın var, kılığından kıyafetinden de belli ne mal olduğun” diye tehdit etti

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, dün 12 Eylül mesaisini İstanbul’da sürdürdü. Komisyon başkanı Nimet Baş ve üyeler ilk olarak Dolmabahçe Sarayı’nda eski Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki’yi dinledi. Komisyon üyelerinin 12 Eylül döneminde yoğun işkencelerin uygulandığı Mamam cezaevinin müdürü emekli albay Raci Tetik’i de burada dinleyecekleri öğrenildi ancak öğle saatlerinde Tetik’in huzurevinden gelemeyeceği için komisyon üyelerinin huzurevine gidecekleri belirtildi. Komisyon üyeleri saat 14.00 sıralarında Tetik’i dinlemek için Üsküdar Çamlıca’daki TSK Bakım Merkezi’ne geldi.

Görüşmede Sırrı Süreyya Önder’in “İşkencecim” dediği Tetik’le arasında gerilimli anlar yaşandı. Baş’ın sık sık bağırması nedeniyle Tetik’i uyardığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul’daki görüşmede Raci Tetik komisyon üyelerinin işkence iddialarıyla ilgili sorularına, “Ben askeri cezaevi yönetmeliğini uyguladım. İşkence yapmadım. Disipline ettim” dedi. MHP Milletvekili Atilla Kaya’nın, ülkücü tutuklu ve gözaltına alınanların C-5 bölümünde işkence gördüğü iddialarına ilişkin sorusuna da Tetik “Ben Mamak Cezaevine tayin olduğumda orayı gezdim ve söylediğiniz yerde bir takım işkence aletleri gördüm. Hemen bunların boşaltılmasını istedim. Bir hafta on gün sonra da tüm aletler kaldırıldı” yanıtı verdi. Bunun üzerine Kaya “Ancak verdiğiniz tarihler uyuşmuyor. Aralarında Muhsin Yazıcıoğlu’nun da olduğu ülkücülere dediğiniz tarihlerden sonra işkence yapıldı” diye itiraz edince Tetik, “Yanlış hatırlıyorsunuz. İşkence olmadı” karşılığını verdi. Tetik sorular üzerine askeri cezaevinde C-5 koğuşunda işkence yapanların polisler olduğunu söyledi.
İşkenceciden vekile tehdit

Görüşmede Tetik ile Önder arasında da gerginlikler yaşandı. Tetik, Sırrı Süreyya Önder’e, “Senin kuyruk acın var. Kılığından kıyafetinden de ne mal olduğun belli” dedi. Bunun üzerine Önder Tetik’e tepki göstererek, “Seviyeli ol. Sana dava açacağım” ifadesini kullandı. Tetik de bu söz üzerine, “Ne yaptım ki dava açacaksın?” diye konuştu.

Nimet Baş’ın sık sık bağırarak konuşan Tetik’i uyardığı öğrenilirken eski askeri cezaevi müdürünün, “Benim tarzım bu. Siz beni bir de gençliğimde görecektiniz” dediği belirtildi.

Sırrı Süreyya Önder de İstanbul’da yaptığı açıklamada, ”Benim bilfiil işkencecimdir. Sadece benim değil, Mamak Cezaevi’nden geçen binlerce insanın da... Ayrıca iki yoldaşımızın da ölümünden sorumlu bir özel harp mensubudur. Kıbrıs’taki görevinden sonra ödüllendirilerek, Mamak’a gönderilmiştir” dedi.

‘Pişman değil’

VATAN’ın sorularını yanıtlayan MHP Milletvekili Atilla Kaya, durumun “trajik” olduğunu belirterek, Tetik’in “seçilmiş” bir kişi görüntüsü verdiğini söyledi. Kaya Tetik’in çocukluğunda büyük Erzincan depreminde annesi ve kardeşlerini, Tokat depreminde de babasını kaybettiğini, Darüşşafaka’da okuduğunu belirterek, “Ardından Kıbrıs’ta savaşmış. Psikolojisi bu tür şeyleri yapmaya yatkın görünüyor. Pek normal değil. Şimdi böyleyse Allah muhafaza, 30 yıl önce kimbilir nasıldı?” dedi.

Kaya, görüşmeye ilişkin izlenimlerini şöyle anlattı: “Aradan 30 seneden fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen en küçük bir pişmanlık hatta üzüntü bile göstermeyen bir tavrı vardı. Bütün o yaptıklarını, bütün o işkenceleri, oradaki baskıları da bunlar bizim, benim disiplin anlayışım yönetmeliklerin ve üstlerimizin talimatı şeklinde olarak değerlendirdi. Benim açımdan dikkat çeken bir husus oldu.”

Tetik’in işine gelmeyenleri hatırlamadığını belirten Kaya, “Esas itibariyle en son vicdan muhasebesi yaptığınız zaman aradan bu kadar zaman geçti. 31 binin üzerinde insan geçti oradan. Ve bunlardan sadece 4 bini ceza almış. Diğerleri hepsi beraat etmiştir. Bundan herhangi bir üzüntünüz, pişmanlığınız var mı sorusuna ‘hayır’ cevabını verdi. Önder’in kendisine yapılan işkencelerle ilgili sorusuna da bunları görmediğini, bunların olmadığı şeklinde cevaplar verdi” dedi.

İşkenceyi o da hatırlamadı

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Dolmabahçe Sarayı’nda AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş başkanlığında, MHP Milletvekili Atilla Kaya ve BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ile saat 11.00 sıralarında eski Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki’yi dinledi. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası salondan ilk olarak, kendisine 12 Eylül dönemiyle ilgili sorular sorulan eski Emniyet Genel Müdürü Refet Küçüktiryaki çıktı. Habercilerin sorularına karşılık yanıt vermeyeceğini söyleyen Refet Küçüktiryaki, yürüyerek ayrıldı.

Ardından Sırrı Süreyya Önder ve Atilla Kaya toplantı salonundan çıktı. Habercilerin sorusu üzerine Önder, “Dönemin işkence merkezi olarak bilinen ve bu dönemde oluşturulan yerleri sorduk. DAL grubunu sorduk mesela... C-5’i sorduk. Malatya’daki Beyler Deresi hadisesini sorduk. Kenan Evren’in arşivinden çıkan ve görev yerlerindeki Alevi nüfusa dair yaklaşımlarını anlatan ve kendisine ait olduğu iddia edilen mektubu sorduk. Baba, hepsine hatırlamıyorum, bilmiyorum’ dedi. Böyle olunca zamanında Emniyet Genel Müdürü olduğunuzdan emin misiniz’ dedik. İşkence de yok. Öyle bir birim de yok. Öyle bir şey de olmadı” dedi.

Türkiye’yi Allah korumuş

MHP Milletvekili Atilla Kaya ise “Buradan şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. İhtilal öncesi Ankara Emniyet Müdürü’nü de dinlemiştik. Ankara Emniyet Müdürü topu genel müdüre atmıştı. ‘Görmedim, duymadım, bilmiyorum’ demişti. Şimdi Emniyet Genel Müdürü’nü dinledik. O da hiçbir şeyden haberinin olmadığını, bu şeylerin kendisine gelmediğini, Türkiye’de işkence yapıldığını hiç duymadığını söyledi mesela. İşkenceden ölümlerden hiç haberinin olmadığını söyledi. Bu tabloya bakınca Türkiye’yi Allah korumuş. Yöneticilerin idare ettiği hiçbir şeyden haberi olmadığı. Hiçbir şeyi görüp duymadıkları bir Türkiye bugünlere gelmişse dualarla gelmiştir herhalde. Bunun başka bir izahı yok” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star