Ana Sayfa Ekonomi İŞKUR'da Neler Oluyor

İŞKUR'da Neler Oluyor

İŞKUR'un bu uygulamayla ilgili bir açıklaması var mı?

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2011 Çarşamba 16:52
İŞKUR'da Neler Oluyor
Bilindiği üzere işçi alımlarını İŞKUR koordine etmektedir. Ancak sitemize iletilen bir mailde, yanlış uygulamalar yapıldığı veya iller arası uygulama farklılığı olduğu anlaşılmaktadır.

Örneğin OSTİM İşkur şubesi daha önce, nihai listeyi açıklamasına rağmen sonradan listeye ilavelerde bulunmuştur. Yine aynı şube, daha önce, KPSS puanıyla başvuru yapanlar ile öncelikli olma durumuna göre başvuru yapanları ayrı ayrı listelerde göstermişken, yeni işleminde her iki grubu da tek listede göstermiştir. Bir üyemizin, bilgilendirme notunu İŞKUR yönetiminin dikkatine sunuyoruz...


TPAO, İŞKUR aracılığıyla uzman yrd. alımı ve bunun gibi birçok kadroda ilanda bulundu. İŞKUR'a başvurular 30 eylül -10 ekim tarihleri arası olan bu ilanda, sonuçlar, yani nihai listeler (TPAO'ya mülakat ile çağırılacak olanlar) İŞKURca yayınlandı. Bu listede 00001006079 kodlu ilan için 25 kişi KPSS puanlı, 16 kişi de öncelikli olarak, mülakata katılmaya hak kazanmış idi. Her ikiside kendi içerisindesıralanmıştı.


15 Ekim günü nihai listeleri tekrar incelediğimde, 11.10.2011'de yayınlanan 00001006079 kodlu 5 uzman yardımcılığıalımının yayından kaldırıldığını gördüm. Durumu 17 Ekimde ostim şubesiyle görüştüm, 00001006079 kodlu ilanın geri çekilme sebebinin nihai liste sonuçları kısmının öncelikliler listesine, 16 kişinin yanı sıra ilavelerin olacağı söylendi.

18 Ekim sabahı tekrar listeler ilan edildi. Burada daha önce bahsedildiği gibi belirtilen ilanda 16 olan öncelikli sayısı 24 olmuştu.


Nihai listelerin oluşumu puanlılarda yüksekten alcağa, kamuda önceliklilerde ise daha önce daimi işçi olarak çalıştığı kurumla iş akdi sözleşmesinin fesih tarihi eski tarihliden yeniye göre sıralanarak oluşturuluyor.


Birincisi nasıl oluyorda her şey bitmişken, nihai listeler ilan edilmişken, listeler geri çekiliyor ve 9 kişi anlaşılmayan bir sebeple ilave ediliyor.


İkincisi ise başvuruda bulunduğum 00001006079 kodlu ilanın 11 ekimde açıklanan nihai listesinde puanlılar 25 kişi ve öncelikliler 16 kişi, kendi içinde sıralandırılmış iken, aynı ilanın 18 ekimde açıklanan nihai sonuçlarında öncelikliler ile paunlılar birlikte sıralandırılmış, önce 25 puanlı 25 sıra halinde, 24 öncelikli ise sanki onların devamı niteliğinde 26 dan 49 a kadar sıralanmıştır. Oysa öncelikliler ve puanlılar kendi aralarında sıralandırılmalıdır. Puanlının öncelikliye sıralama yönünden bir üstünlüğü yoktur. Ki ilk 25 te yer alsın her ikisi ayrı listeler halindedir.

Diğer ilanlarda, hatta TPAO'nun 10 ekim son başvuru tarihli bu ilanında dahi öncelikliler ile puanlılar kendi içlerinde bir sıralamaya tabi tutulmuşlardır. Örneğin 00001006113 kodlı uzman yardımcısı alım ilanında 5 puanlı ile 1 öncelikli ayrı sıralandırılmış. Puanlılar 1 den 5 kadar öncelikli ise kendi içinde 1 den başlamıştır. Yani buradaki uygulama hukuki değildir.

Memurlar.Net


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık