Ana Sayfa Urfa Haberleri İsot Projesi Finallerde Yarışacak

İsot Projesi Finallerde Yarışacak

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Anadolu Lisesi'nin hazırladığı 'Diyette Çeşitli Şekillerde Tüketilen Şanlıurfa Biberinin Oksidan ve Antioksidan Düzeylerini Değerlendirme Projesi', kimya dalında Malatya'da finaller için yarışacak.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2012 Çarşamba 14:39
İsot Projesi Finallerde Yarışacak
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AnadoluLisesi'nin hazırladığı 'Diyette Çeşitli Şekillerde Tüketilen ŞanlıurfaBiberinin Oksidan ve Antioksidan Düzeylerini Değerlendirme Projesi', kimya dalında Malatya'da finaller için yarışacak.

Şanlıurfa genelinde gönderilen 66 projeden kimya dalında birinci seçilen TÜBİTAK onaylı proje, aynı zamanda bölge birincisi seçilerek, Malatyaİnönü Üniversitesi'nde 2012 TÜBİTAK Liseli Öğrenciler arası Araştırma Projeleri Kimya dalında finallere katılmaya hak kazandı. Proje,Malatya'da birinci seçilmesi halindeTürkiye şampiyonasında Güneydoğu'yu temsil için yarışacak.

Şanlıurfa'yı temsil edecek Suruç Anadolu Lisesi, il merkezi ve tüm ilçelerde bulunan kolej, özel okul ve resmi orta öğretim kurumları arasında kimya dalındaki projesiyle 1. oldu. Proje, Türkiye finalinde favori olarak gösteriliyor. Hazırlanan projeyle, tüm dünyada Yaygın olarak çeşitli şekillerde tüketilen ve değerli bir bitki olan acı kırmızıbiber, yiyeceklere kattığı tat ve lezzetin yanı sıra sahip olduğu fizyolojik etkilerine de dikkat çekiliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Suruç Anadolu Lisesi Müdürü Muhittin Bozkaya, "Çok zor koşullarda gerçekleştirdiğimiz eğitim ve öğretimin meyvesini böyle birinci olan proje ile taçlandırmanın sevincini yaşıyoruz." dedi. Projenin Doğu ve Güneydoğu'da il temsilcilerinin gönderdiği 312 proje arasından Şanlıurfa'yı Kimya dalında temsil etmeye hak kazandığını belirten Bozkaya, "Bu proje ilimizin sembolü Şanlıurfa isotunun insan yaşamı için ne derece önem arz ettiğini bilimsel olarak kanıtlamasıyla beraber, ileride yapılacak bilimsel çalışmalara da ışık tutacağını düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Çeşitli bitkilerden yararlanarak hastalıklardan korunma ve hastalıkları yok etme amaçlı tedavilerin 21. yüzyılda öneminin daha fazla anlaşıldığını belirten projenin mimarları Jehat Tekinalp ve Ömer Fırat, acı kırmızıbiberin her türlü şekilde tüketilmesinde bir sakınca görülmemekle birlikte, antioksidan değerlerinin yüksek olup, oksidan değerlerinin düşük olması nedeniyle közlenmiş olarak değil, daha çok çiğ olarak tüketilmesinin faydalı olacağını söylediler.

Suruç Kaymakamı Fatih Akbulut ve Suruç Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir, TÜBİTAK onaylı projenin bölgeyi temsilen yarışacak olmasının Suruç ilçesi adına eğitim ve öğretimde bir başarı olduğunu kaydettiler. Akbulut ve Özdemir, proje çalışmasını yapan ekibi tebrik ederek, başarı dileklerinde bulundular.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star