Ana Sayfa Kültür/Sanat İSPANYA BASINI: GÖBEKLİ TEPE TARİHİN İLK TAPINAĞI

İSPANYA BASINI: GÖBEKLİ TEPE TARİHİN İLK TAPINAĞI

İspanya basınında Göbekli tepe tarihin ilk tapınağı başlıklı belgesel olarak yayınladı işte İspanya anlatımına göre Göbekli tepe

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2012 Salı 18:01
İSPANYA BASINI: GÖBEKLİ TEPE TARİHİN İLK TAPINAĞI

1994 yılında Klaus Schmidt Türkiye'de inşaat keşfedilen Neolitik döneme ait tapınakları dikilen dünyanın en eski olabilir

By Susana Polo Soler. Tarihçi. , Tarih No 104 NG

Ekim 1994'te, Alman arkeolog Klaus Schmidt, Türkiye'nin güneyinde bir keşif görevi üstlenmiştir. Schmidt 1960 yılında Urfa yakınlarındaki bir köyün etrafında bir arkeolojik höyük keşfedilen Chicago Üniversitesi'nde bir arkeolog raporunu okumuştu. Onun görüşüne göre, bir yerde hiçbir büyük ilgi vardı ve sadece bir ortaçağ mezarlık ve birkaç çört eserlerin varlığı vurgulanır. Ama Schmidt bir his vardı ve kendim için görmek istedim.

Schmidt ve ekibi olmadan başarı ilk başta bir yer aramaya başladı. "Biz koyun ve keçi sürüleri sadece izleri, herhangi bir arkeolojik iz görmeden durdu." Nihayet, Şanlıurfa şehir merkezine 14 kilometre, "göbekli tepe", halk Göbekli Tepe olarak adlandırılan bir höyük bulunmaktadır. Schmidt hızlı höyük doğal olmadığını fark etti, ama insan faaliyetinin bir sonucudur. Yüzeyi üzerinde kalker dağınık parçaları ve çok sayıda çakmaktaşı yongalar bulundu: "Biz tepenin yaklaşırken, yüzey parlamaya başladı [...]. Bu yangın kristaller binlerce bir halı gibiydi:. Man tarafından üretilen eserler parçalarıdır "

Birkaç dakika içinde bu keşif önemi temizlemek oldu. Arkeologlar Yakında büyük parçaları da oyma blokları ve heykel tespit kalıntıları koştu. Karar Schmidt alınmıştır: "Bu düşüş halen birçok Neolitik siteleri ziyaret etmek oldu Planım, bu keşfin ışığında hızla buharlaşıp. Nasıl Burası bugüne kadar gözden kaçmış gitmiş olurdu ki? '.

Pillars ve kabartmalar

Kazılar ertesi yıl başladı ve etkileyici megalitik ışığına çıkarmıştır: bazı insan özellikleri sunan kireçtaşı sütunlar, T şeklinde, en az yirmi daireler ve hayvan kabartmaları bir dizi ile dekore edilmiştir, bazı çok rafine. Analiz Neolitik Çağ, 9000-7500 M.Ö., yani yaklaşık site muazzam antik gösterdi.

Montaj biri diğerinin üzerinde oluşturulmuş çok sayıda ardışık yapıları tarafından oluşturulur. Net bir kronolojik sırayla kurmak mümkün olmasa da, bu sütunlar geniş ayrıntılı kabartmalar zengin olan belirgindir erken aşamasıdır. Büyük yekpare (yapıların ortasına yerleştirilir) başlangıçta 5.5 metre yüksekliğe sahip olmalıdır ve 40 ton ağırlığında olabilir, tek bir parça oyulmuş edilmiştir. En son aşamasında sütunların boyutu azalır ve daha az beceri ile toprağa demirlemiş.Kabartmalar düşük kaliteli ve yapılar dikdörtgen duvarlarla çevrili çıktı. Son olarak, etkinlik 7500 M.Ö. tamamen Göbekli Tepe durdurdu

Bir kutsal oldu?

2000 yılında Klaus Schmidt Göbekli Tepe bu eski tapınağın tarihinin, İngiltere'deki Stonehenge megalitik karmaşık öncesinde en az altı bin yapacak Neolitik bir dini merkez olduğunu teorize. Schmidt'e göre, tesisi düzenli kompleksinin ayağı temsil hayvanlar güçleri ile ilişkili ritüellere kutlamak için yaklaşık iki yüz millik bir alanda hac yapılmış avcı-toplayıcılar tarafından yapılmış olurdu.

Schmidt'in yorumlanması Göbekli Tepe sütun üzerine oyulmuş kabartmalar dayanmaktadır. Bir baraj suları altında kalan Nevali Cori yakındaki tapınaklar karşılaştırılabilir Bu sütunlar, son zamanlarda yerleşik stilize insan figürlerinin her tarafta heykel kolları, başsız görünür ve kaplı, vücut yöneliktir elinde bitmiş peştemâl bir tür. Herkes "bir toplantı veya bir dans gibi.", Daire içine bakarSchmidt göre yeraltı temsil. Başının olmaması mezarların kafatasları kaldırma uygulaması ile ilgilidir. Yapıların mezar da merak uyandırıcı: Bunlar zamanla onların manevi güç kaybetti? Veya töreni bir klan şefi olarak, bazı olay ya da karakter ile ilişkili bulunmuştur?

Devrimci Teori

Schmidt Göbekli Tepe keşif Neolitik gelişim anlayışımızı değiştiren inanıyor.Tarım buluş hareketsiz bir yaşam biçimi için bir yol açan bu geleneksel tez bakan Schmidt Göbekli Tepe söz konusu değişikliğin din motor olduğuna inanmaktadır. Gruplar tapınak sağlamak amacıyla kendi gıda kaynakları saklamak ve korumak için bölgede yerleşmeye başladı yarı-göçebe avcı-toplayıcı idi. Ancak, Ted Banning akademisyenler Göbekli Tepe sadece dini bir merkez ve bir yerleşim olduğunu sorguluyorlar ve küçük üreticiler bulundu ve çakmaktaşı orak, çiftçilerin kendileri edilmiştir gibi inşaatçılar, avcı-toplayıcı idi.

Göbekli Tepe jeofizik araştırmaları sitenin uzantısı 90.000 metrekare vardı ve on beş diğer muhafazaları gömülü kalan göstermiştir. Görünüşe göre, bazıları son buzul çağının sonunda geri gidiş, bugüne kadar kazılan dört daha yaşlı olduğu, yaklaşık 15.000 yıl önce, olur, bu nedenle, 5000 yıl erken tarım kanıt önce. Olabilir

Göbekli Tepe 5 metre yüksekliğindeki yekpare sütunlar 10.000 ya da daha fazla yıl önce kabartma ve tarihlenen featuring büyük önem Erken Neolitik sitedir. Dairesel "tapınak" yapıları içinde dikilen, son kazılarda bu yapılara olasılıkla tüm kaplı bir dağın ve numara gibi birçok toplamda 20 gibi olabilir olduğunu ortaya koymuştur. Göbekli Tepe henüz keşfedilmemiş ibadet eski insan yapımı yer olarak yorumlanmıştır. Kazıların ilk başladığı zamana kadar, bu ölçekte bir kompleks çok eski bir topluluk için düşünce mümkün değildi.Katlama tabakaların büyük bir dizi belki Mezolitik için uzanan bir etkinlik birkaç bin göstermektedir. Eski yerleşiminin katman (Stratum III) yuvarlak veya oval yapıları oluşturmak üzere kabaca yapılmış duvarlar ile bağlantılı yekpare sütunlar içerir. Şimdiye kadar, 10 ve 30m çapları arasında dört tür binalar, rastlanamadı. Jeofizik araştırmaları 16 ilave yapıların varlığına işaret etmektedir.

Ancak, site ve kalıntılar yağma, pozlama ve site ve kaynaklarının yetersiz yönetimi tarafından tehdit edilmektedir. Göbekli Tepe GHF hedefleri kapsamlı bir Site Yönetimi ve Koruma Planı, rehberlik ve koruma ve Dünya Mirası yazıt güvence Türk yetkililer yardım yerel topluluk üyelerinin eğitim maruz arkeolojik özellikleri üzerine bir barınak yapımına hazırlanması desteklemek için vardır

Ghn üzerine Göbekli Tepe keşfetmek için buraya tıklayın.

Göbekli Tepe Proje Özeti indirmek için tıklayınız.

Göbekli Tepe, bir tapınak inşaatıGöbekli Tepe yakınında bulunan taş İnsan Temsilciliği.Hayvan koruyucuları

 

www.nationalgeographic.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık