Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel İSRAİL HAPİSHANESİNDEN TAHLİYE EDİLEN 4 MAHKUM TIBBİ İHMAL NEDENİYLE HAYATLARINI KAYBETTİ.

İSRAİL HAPİSHANESİNDEN TAHLİYE EDİLEN 4 MAHKUM TIBBİ İHMAL NEDENİYLE HAYATLARINI KAYBETTİ.

Hamas üyesi olmak ve İsrail'de bombalama eyleminde bulunmak suçlamasıyla 12 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılan Filistinli Muhammed Abdulaziz, ''İsrail'in Remle Hapishanesi'nde kaldığım süre içerisinde 4 Filistinli mahkum tıbbi ihmaller nedeniyle hayatlarını kaybetti'' dedi.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2012 Salı 15:38
İSRAİL HAPİSHANESİNDEN TAHLİYE EDİLEN 4 MAHKUM TIBBİ İHMAL NEDENİYLE HAYATLARINI KAYBETTİ.

İsrail hapishanelerinde 12 yıl boyunca hapis yattıktan sonra dün İsrail makamlarınca serbest bırakılan Abdulaziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail özel kuvvetleri tarafından 2000 yılı Temmuz ayında tutuklandığını, son 7 senesini Ramle Hapishanesi hastanesinde olmak üzere, 12 yılını İyşil ve Ashkelon hapishanelerinde geçirdiğini söyledi.

Abdulaziz, ''Beni Gazze'nin kuzeyindeki Nasnayat yerleşim birimine götürdüler. Eşi benzeri olmayan bir şiddet uyguladılar. Hiç ilgim olmayan konularda benden bilgi vermemi istediler'' diye konuştu.

Abdulaziz yaşadığı işkence anlarını şöyle anlattı:

''Ellerim ve ayaklarım bağlı bir şekilde yere yatırıldım. İsrail askerleri olanca güçleriyle beni tekmeliyordu. Vücudumun her yeri kanıyordu. Son olarak bir İsrail askeri göğsüme vurdu ve kaburgalarımı kırdı. Vücudumun alt kısmı felç oldu ve hala bunun sıkıntısını çekiyorum. Soruşturma merkezindeki küçük bir odada büyük bir pervane vardı. Vücudum pervaneye bağlanmış şekilde aralıksız dört saat boyunca pervane döndürüldü. Kendime geldiğimde soruşturma merkezinin revirindeydim.''

Yaşadıklarının bunlarla sınırlı olmadığını söyleyen Abdulaziz, 48 saati bulan sorgu boyunca demir bir sandalyeye oturtulduğunu, tuvalet ihtiyacı dışında hareket etmesine izin verilmediğini ifade etti.

Sorgunun ardından İsrail askerlerinin kendisini İsrail'de bulunan bir hastaneye götürdüklerini ve bu hastanede üç kez ameliyat olduğunu ifade eden Abdulaziz, hastanenin ameliyat konusunda hiçbir tecrübeye sahip bulunmadığını ve ilk kez kendi üzerinde ameliyat denemesi yapıldığını öne sürdü.

Abdulaziz, geçirdiği ameliyatların hepsinin de başarısız olduğunu ve ameliyatlardan sonra dört yıl buyunca kendisine ağrı kesici ilaç dışında herhangi bir ilaç verilmediğini belirterek şöyle konuştu:

''Dört yıl hiçbir tedavi görmeden Remle Hapishanesi hastanesine kaldım. Burada hastalığımla ilgili tek ilaç almadan yedi yıl geçirdim. Remle Hapishanesi'nde kaldığım süre içerisinde, dört Filistinli mahkum tıbbi ihmaller nedeniyle hayatlarını kaybetti. İsrailli gardiyanlar hapishane hastanesinde acı çeken hastaları izlemekten zevk alıyorlardı. Filistinli mahkumlar, hastanede kasıtlı ve programlı bir şekilde ihmalkâr tutumlara maruz kalıyordu. Tedaviye ihtiyacı olan bir mahkumun muayene olabilmesi için 6 ay beklemesi gerekiyordu. Rahatsızlığının artması ve yeni bir muayeneyi gerektirmesi halinde yeni bir 6 ay daha beklemesi gerekiyordu.''


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da otomobil yön levhasının çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

Şanlıurfa'da otomobil yön levhasının çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık