Ana Sayfa Urfa Haberleri İSRAİL'İN 38 KEZ YIKTIĞI BEDEVİ KÖYÜ GUİNESS YOLUNDA

İSRAİL'İN 38 KEZ YIKTIĞI BEDEVİ KÖYÜ GUİNESS YOLUNDA

İsrail'in güneyindeki Necef çölünde yaşayan bedeviler, İsrail tarafından 38 defa yıkılan köylerinin Guiness rekorlar kitabına girmesini istiyor.

Giriş Tarihi: 14 Haziran 2012 Perşembe 01:06
İSRAİL'İN 38 KEZ YIKTIĞI BEDEVİ KÖYÜ GUİNESS YOLUNDA
El-Arakib köyü sakinlerinden Avad Ebu Fureyh köylerinin, İsrail'in, Necef çölünde yaşayan bedeviler ile yerleşimlerine yönelik ihlallerinin bir sembolü haline geldiğini söyledi. Fureyh, ellerinde Osmanlı dönemine ait tapu kayıtları bulunmasına rağmen yaşadıkları topraklardan ayrılmalarının istendiğini kaydetti.

İsrail'in baskılarına rağmen topraklarını terk etmeyeceklerini belirten Fureyh şöyle konuştu: "Bu saldırganlığa karşı tavrımız açık. Köyü yıktıkları her defasında evlerimizi yeniden inşa ediyoruz. 99 sefer yıksalar 100. kez yeniden inşa edeceğiz. Lisan-ı halimizle, 'bizi topraklarımızdan çıkaramayacaksınız' diyoruz."

Evlerinin her an yıkılabileceği tehdidi altında yaşadıklarını belirten köy sakinleri ise İsrail makamlarının yıkım kararlarına gerekçe olarak binaların ruhsatsız inşa edilmesini gösterdiğini belirtti.

40 hanede yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Arakib köyünün, son olarak 23 Mayıs tarihinde yıkıldığı belirtildi.

Guiness rekorlar kitabına girmek için henüz başvuruda bulunmayan köy sakinleri, bu yöndeki taleplerinin işitilmesiyle dünyanın ilgisini çekmeyi umuyor.
radikal
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star