Ana Sayfa Kültür/Sanat İstanbul’da Şanlıurfa Türkü Gecesi

İstanbul’da Şanlıurfa Türkü Gecesi

Vali Güvenç, “Nerede Olursa Olsun Urfa’nın Her Şeyine Sahip Çıkacağız”

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 02:13
İstanbul’da Şanlıurfa Türkü Gecesi

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, ŞURKAV İstanbul Şubesi’nin Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusu Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlediği Şanlıurfa Türkü Gecesi'ne katıldı.


İstanbul’da yaşayan Şanlıurfalıların ilgi gösterdiği geceye Vali Celalettin Güvenç’in yanı sıra Edirne Valisi Hasan Duruer, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Hamdi Nayır, Şanlıurfa eski Milletvekili İbrahim Halil Çelik, Sağlık Bakanlığı İletişim Koordinatörü Osman Güzelgöz, ŞURKAV İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Yakup Çelik, ŞURKAV Yönetim Kurulu üyeleri ve işadamları katıldı.


ŞURKAV İstanbul Şubesi Başkanı Prof.Dr. Yakup Çelik’in açılış konuşmasıyla başlayan gece, 11 Nisan Derneği Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle devam etti.


Gecede bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İstanbul’un göbeğinde güzel bir Şanlıurfa akşamı yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Sanatçılarımızla, türkülerimizle beraberiz. Sıla özlemini gidereceğiz. Sizler kadar ben de bu ortamlarda heyecanlanıyor, duygulanıyor mutlu oluyorum. Bu geceyi hazırlayan ŞURKAV İstanbul Şubemize, özellikle Prof. Dr. Yakup Çelik’e, İstanbul’daki ve ŞURKAV genel merkezindeki yöneticilere teşekkür ediyorum. ŞURKAV’ın temelinde olan dönemin vali yardımcısı, Edirne Valisi Hasan Duruer şimdi burada. Ziyaeddin Akbulut’un başkanlığında ŞURKAV’ı kurdular emek verdiler. Balıklıgöl'ü evlerimizi ortaya çıkardılar. Onlar bu hareketin temelinde var. Onlara ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu memlekete çivi çakan, bu memleketin değerlerine sahip çıkan herkese buradan selam olsun."


Vali Celalettin Güvenç, nerede olursa olsun Urfa’nın her şeyine sahip çıkacaklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de; yurt içinde yurt dışında Urfalıya, Urfa gözünde tüten herkese ulaşacağız’ diyoruz. Daha önce değişik ortamlarda kapsamlı toplantılar yaptık, derneklerde sizlerle bir araya geldik. Oralarda Urfalının özlemini, Urfa’ya bağlılığı gördüm. Gençlerin yaşlıların nasıl Urfa’yı özlediklerini gördüm. O yüzden ısrarla arkadaşlara dedim ki: ‘Vesileler, sebepler bulalım mutlaka; özellikle İstanbul’da Urfalı hemşehrilerimizle, kardeşlerimizle beraber olalım’ dedim. Bunu başarıyoruz. Gerçekten 3-5 ayda bir, bir arada oluyoruz. Bu da güzel bir akşam olacak inşallah. Değerli sanatçılarımız eskimeyen türkülerimizi bizlerle paylaşacaklar, onlara teşekkür ediyorum. Geceniz hayırlı olsun.”


Bin 500 kişilik salonun tıklım tıklım dolduğu programda, Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu Halil Altıngöz’ün yönetiminde sahne alırken, Mehmet Özbek, Münevver Özdemir, Halil Sezgin, Mustafa Sucu, Bakır Karadağlı ve Mercan Özkan türkülerini seslendirdi.
Onur ödülüne layık görülen Şanlıurfalı ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses rahatsızlığından dolayı geceye katılamazken ödülünü Menajeri Eyüp Kanat, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’ten aldı. Tatlıses, telekonferans yoluyla programa katılarak, kendisine layık görülen bu ödülden dolayı Vali Celalettin Güvenç ve ŞURKAV Yönetimine teşekkür etti.


Güneydoğu Tv’nin canlı yayınladığı programda, 87 yaşındaki ŞURKAV Mütevelli Heyeti Üyesi Halil Biner gazel seslendirerek geceye damgasını vurdu. Programa katılanların ilgi gösterdiği Halil Biner’e, Vali Güvenç de teşekkür etti. İzleyenlerin keyif aldığı gecenin sonunda Vali Celalettin Güvenç, türküleriyle Şanlıurfa’nın İstanbul’da tanıtımına katkı sağlayan ve emek veren herkese teşekkür etti.


Öte yandan Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusu Kongre ve Kültür Merkezi'nde Şanlıurfa Türkü Gecesi'nde, Şanlıurfa’nın yaşatılan geleneksel el sanatları misafirler için açılan stantta gösterime sunuldu.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık