Ana Sayfa Türkiye İşte Erdoğan'ın Bağış İstediği Vakıf!

İşte Erdoğan'ın Bağış İstediği Vakıf!

Başbakan Erdoğan'ın, annesinin ölümünün ardından taziye ilanı yerine İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı'na bağış yapın çağrısının ardından vakıf 15 yıl boyunca topladığı toplam parayı 3 gün içinde topladı.

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2011 Çarşamba 00:45
İşte Erdoğan'ın Bağış İstediği Vakıf!
Erdoğan’ın bağış çağrısı yaptığı vakıf ülkenin çeşitli yerlerinden gelen kız öğrencileri 'milli değerlere duyarlı yetiştiriyor', yurtlarına alıyor ve Umre’ye gönderiyor.

AKP'li Bakanlar kurucuları arasında
Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem 1996 yılında kurulan vakfın kurucuları arasında Enerji Bakanı Hilmi Güler, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, eski AKP milletvekili Mustafa Açıkalın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Adem Baştürk, Türk Hava Kurumu (THK) Fatih Şubesi eski yöneticisi Necmettin Üçyıldız, eski AKP milletvekili Ali İbiş bulunuyor. Ayrıca vakfın başkanlığını geçen yıla kadar YÖK Yürütme Kurulu'nda görev alan Prof. İzzet Özgenç yürütüyordu.

"Misyonumuz milli ve manevi değerler"
İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı bünyesinde 5 yurdu bulunduruyor. Vakıf bünyesinde bulunan 5 yurtta kız yurduyken bu yurtlar; Hasanpaşa Yüksek Öğrenim Kız Yurdu, Cerrahpaşa Yüksek Öğrenim Kız Yurdu, Hadımköy Yüksek Öğrenim Kız Yurdu, Başakşehir 1 Yüksek Öğrenim Kız Yurdu ve Yüksek Öğrenim Kız Yurdu. Bu yurtlara gelen kızlara dönük vakfın misyonu ise sitesinde şöyle ifade ediliyor: “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin maddi, manevi, kültürel, sanatsal, edebi, teknik, sosyal ve sportif alanlardaki eğitimine, öğretimine ve tekamülüne katkıda bulunmak, gençleri gelecekte üstlenecekleri görevlerin önemi konusunda bilinçlendirmek, yaşam ve eğitim kalitelerini yükseltmek,özgüvenlerini pekiştirmek,dünya gençliği arasında fark edilir duruma gelmelerini sağlamaktır.”

Kompozisyon yarışmasını kazanan umreye gidiyor
Vakfın bünyesinde bulunan öğrencilere her yıl geleneksel olarak düzenlediği kompozisyon yarışmaları sonucunda birinci olan Umre ziyaretiyle ödüllendiriliyor.

Vakfın internet sitesinde yer alan kompozisyon yarışmalarının 2010 yılı birincilerinden olan öğrencilerden M.G’nin kompozisyonunda bir bölüm (Türkçe yazım hatalarıyla birlikte) ise şöyle:

“Yaşamak isteyip te yaşayamadığım gençliğimi özlüyorum. Bir sahabe gençliğini, bir Çanakkale gençliğini düşlüyorum. Kendimi aşağılarcasına sesleniyorum zamana bir gençlik özlüyorum. Dinlemeyi istiyorum. Kulaklarımdan başlayıp kalbimi, gözümü, gönlümü kör düğümle bağlayan kulaklıklarımdan arınıp dinlemek istiyorum ezanı. Allahü ekber deyince titremek, edeplenmek istiyorum. Hayyales salah deyince müezzin, geldim Allahım icabet ettim davetine deyip bir tebessümle beklemek istiyorum. Düşlüyorum camilerde sıra sıra dizilmiş gençler göreceğimiz günleri. Leyla’sına hasret mecnun gibi, beş vakit seccadesini gözleyen bir gençlik özlüyorum.”

Mezuniyet töreni programı!
Vakfın internet sitesinden duyurduğu 2011 yılı mezuniyet gecesi programını anlatan bir haber bulunuyor. Haberden kısa bir alıntıyı soL okuyucularına sunuyoruz:

“Mekânlar da nefes alır, hayat bulur, yaşayanlarla, yaşatanlarla… Öyle bir yerdeyiz ki, İstanbul’un sahibi Eyüp El-Ensari Hz.lerinin dizinin dibinde, eteklerindeyiz… Öyle bir yerdeyiz ki, Peygamber Efendimizden naklettiği hadisi şerifler ile bizleri ihya eden(S.A.V)Sahabe-i Kiramdan Ebu Said El Hudri Hz.lerinin kapısının eşiğindeyiz… Ebu Sa'îdi'l-Hudri (R.a) anlatıyor: "Resülullah (S.a.v) buyurdular ki: "Kim Allah Teâla hazretlerinin rızası için bir derece tevazu izhar eder (alçak gönüllü) olursa, Allah, onu bu sebeple, bir derece yükseltir. Kim de Allah'a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltır, böylece onu esfel-i safilîne (aşağıların aşağısına) atar." Öyle bir yerdeyiz ki ,"İstanbul'u fetheden komutan ne güzel komutandır, İstanbul'u alan asker ne güzel askerdir" hadisi şerifine mazhar olmuş Fatih Sultan Mehmet Han Hz.lerinin İstanbul’a girdiği surların gölgesindeyiz. Edirnekapı’da KARİYE’ deyiz. 27 Mayıs 2011 Cuma gecesi geleceğimizin teminatı, güvencesi genç kızlarımızın Mezuniyet töreni için İSEGEV Yurtları olarak Kariye’ de, Pembe Köşk’ün bahçesinde bir araya geldik.”

(soL - Haber Merkezi)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Diyarbakır'da askere bombalı saldırı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star