Ana Sayfa Türkiye İşte Erdoğan'ın çılgın projesi

İşte Erdoğan'ın çılgın projesi

Başbakan Erdoğan'ın sır gibi sakladığı ve herkesin merakla beklediği 'çılgın proje' açıklandı. İstanbul için 2. bir İstanbul inşa edilecek.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2011 Çarşamba 22:45
İşte Erdoğan'ın çılgın projesi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün büyük zaferlerin, bütün büyük medeniyetlerin temelinde hayal bulunduğunu belirterek, ''Biz de milletimiz, ülkemiz için hayaller kurduk.
her bireyin özgürce yaşayabildiği, kendisini özgürce ifade edebildiği, inancını özgürce yaşayabildiği bir Türkiye'nin hayallerini kurduk. yoksulluğun tükendiği, işsizliğin azaldığı, emeğe, ekmeğe musallat olan her ne varsa geri dönmemek üzere gittiği bir Türkiye hayalini kurduk.
Biz kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın hayalini kurduk ve bu hayalin peşine düştük'' dedi.
Başbakan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde, kamuoyunda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ''Türkiye Hazır Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023'' projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasına, bir İstanbul aşığı olan, İstanbul'u ''hayal şehir'' olarak tanımlayan Yahya Kemal'in İstanbul üzerine yazdığı ''Deniz'' adlı şiiriyle başladı.
Şiirin, ''Çıktığın yolda, bugün, yelken açık, yapyalnız/Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervasız, yürü!/ Hür maviliğin bittiği son hadde kadar/İnsan, alemde hayal ettiği kadar yaşar'' dizelerini okuyan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''İnsan alemde hayal ettiği kadar yaşar. Alparslan bir hayal kurmuş, Anadolu'nun kapılarını aydınlığa aralamıştır. Osmangazi bir düş görmüş, göğsünden çıkan filizlerin Tuna'dan Dicle ve Fırat'a, Nil'den Drina'ya kadar uzanan bir çınara dönüştüğünü hayal etmiş, bu hayalin peşinde cihan devleti Osmanlı İmparatorluğu'nun tohumlarını atmıştır.
Fatih Sultan Mehmet hayal kurmuştur, gemileri karadan yürütmüş, karanlık bir çağı kapatmış aydınlık bir çağın bu kapılarını ardına kadar açmıştır. Süleymaniye Mimar Sinan'ın önce hayallerini süslemiş, ardından İstanbul'un incisi olmuştur.
Selimiye Edirne'nin, Türkiye'nin, dünyamızın incisi olmuştur. Çil çil kubbelerin, medreselerin, anıtların, kütüphanelerin, emsalsiz dizelerin ardından hep hayal vardır, hep engin bir muhayyile vardır.
Çanakkale Zaferi, hayal kurabilen kumandanların, istiklal hayali kurabilen Mehmetçiklerin eseridir, Mustafa Kemallerin eseridir. Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti hayal kurabilen Anadolu'nun, Trakya'nın eseridir.''
Bütün büyük adımların bir hayalle başladığını, bütün büyük hedefleri bir hayalin ateşlediğini, bütün büyük medeniyetlerin temelinde önce hayalin bulunduğunu belirten Erdoğan, ''Biz de milletimiz, ülkemiz için hayaller kurduk.
Her bireyin özgürce yaşayabildiği, kendisini özgürce ifade edebildiği, inancını özgürce yaşayabildiği bir Türkiye'nin hayallerini kurduk.
Yoksulluğun tükendiği, işsizliğin azaldığı, emeğe, ekmeğe musallat olan her ne varsa geri dönmemek üzere gittiği bir Türkiye hayalini kurduk. Biz kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın hayalini kurduk ve bu hayalin peşine düştük'' diye konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul'a duydukları aşkın, sevdanın, tutkunun bir neticesi olduğunu kadar İstanbul için kurdukları hayallerin neticesi olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
''Necip Fazıl ne güzel söylemiş İstanbul için... 'Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar/Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar/İçimde tüten bir şey, hava, renk, eda, iklim/O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim/Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur/Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur/Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale/Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.../Ana gibi yar olmaz İstanbul gibi diyar/güleni şöyle dursun/Ağlayanı bahtiyar/Gecesi sümbül kokan/Türkçesi bülbül kokan/İstanbul, İstanbul...'
İşte böyle bir İstanbul'un hayaliyle iş başına geldik gecesi sümbül kokan bir İstanbul için kolları sıvadık. Türkçesi bülbül kokan bir İstanbul için 4.5 sene gecemizi gündüzümüze kattık.''
İstanbullu çocukların hayalinin temiz su içmek, parklarda, bahçelerde, yeşil alanlarda cıvıl cıvıl koşmak, temiz bir hava solumak olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
''Biz bu hayali gerçeğe dönüştürmek için koştuk. Çünkü devraldığımız İstanbul'da bunlar yoktu. Çöp dağları vardı, iktidarda CHP vardı. Ümraniye'de çöp dağlarının patladığı ve 39 vatandaşımızın öldüğü şu Ümraniye'de iktidarda CHP vardı.
Çöpten, çöp dağlarından kurtararak buraları yeşil park alanlarına dönüştürdük. Suyun hayaliyle kavrulan İstanbul'u suyla buluşturduk. Temiz bir Haliç isteniyordu ama kime gittiysek, bize diyordu ki 'Haliç temizlenmez'. Ya ne olur diye sorduğumuzda, 'ancak burayı doldurmanız gerekir' diyorlardı.
Kayalarla, topraklarla dolu bir Haliç düşünebiliyor musunuz? Bunu söyleyenler, danıştığımız koskoca hocalarımızdı. Fakat biz araştırdık ve Haliç'in temizlenebileceğini öğrendik ve onun projelerini yaptık.
Haliç'in içinden o bütün çamuru aldık ve onu 9.5 kilometre uzaklıktaki Alibeyköy'deki taş ocaklarına taşıdık. Ama kimse bunun farkında değildi. Oraya petrol boru hattı gibi borular döşemiştik.
O borulardan HAliç'in bütün çamurlarını sıvı haline getirip taşıdık. Oradan kendimize 650 bin metrekarelik bir yeşil alan meydana getirdik. Kim çevreci CHP mi biz mi?'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da iki yarımada ve bir adanın oluşacağını belirterek, ''İstanbul'un Avrupa yakasında, şehrin batısında, Karadeniz ile Marmara Denizi'nin arasına, yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. İstanbul'umuza 'Kanal İstanbul'u kazandırıyoruz'' dedi.
Başbakan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki toplantıda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ''İstanbul Hazır; Hedef 2023'' projesini açıkladı. Türkiye'nin bu büyük hayali, bu büyük projeyi gerçekleştirecek iradeye sahip olduğunu belirten Erdoğan, kaynak noktasında bir sıkıntı olmadığını söyledi.
Projenin, tamamıyla milli kaynaklardan karşılanacağını belirten Erdoğan, ''Çünkü, Türkiye bir istikrar ülkesi, Türkiye bir güven ülkesi. Buraya güvenildikçe, burada istikrar oldukça, buraya artık girişimciler, müteşebbisler rahatlıkla girebiliyor. Türkiye 2023'e böyle büyük böyle çılgın, böyle muhteşem bir projeyle girmeyi fazlasıyla hak etmektedir ve bunun adımını attık'' diye konuştu.
KANAL İSTANBUL Açıklayacağı projenin, çok boyutlu bir proje olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Aynı zamanda bir enerji projesidir. Bu proje, bir ulaştırma projesidir. Bayındırlık, tarım, eğitim, istihdam projesidir. Bu proje bir şehircilik projesidir. Onun kadar da bir aile projesi, konut projesi, kültür projesi, bir turizm projesidir.
En önemlisi de bu proje, bir çevre projesidir. İstanbul'u ve çevresini, tabiatı, denizi, su kaynaklarını yeşili, hayvan ve bitki yaşamını koruma projesidir. Projeyi, açıklamadan önce özellikle iki hususun altını çiziyorum. Biz, çok uzun bir süredir bu proje üzerinde büyük bir titizlikle dar çerçevede çalıştık.
Ve birkaç grubu, dar çerçevede çalıştırdık. Her türlü olumsuzluğu, haksızlığı, adaletsizliği önlemek adına projenin yeri ve maliyeti konusunu gizli tutmaya devam edeceğiz.
Bunu açıklayacak değilim. Çünkü, onu açıkladığımız anda birçok olumsuzlukların olabileceğini görüyoruz. Projenin, yeri ve maliyeti 3 aşağı 5 yukarı belirlenmiş durumdadır.
Sadece etüt çalışmaları tahminen 2 yıl sürecek. Böyle devasa bir projenin süreç içinde yer ve maliyet açısından değişikliklere uğrayacak olması da son derece tabiidir.
Dünyada içinden nehir geçen nice şehirler var. Ama içinden deniz geçen yegane şehir İstanbul. Şu andan itibaren başlattığımız projemizle İstanbul, içinden 2 deniz geçen bir şehre dönüşüyor. İstanbul'da bu projeyle beraber, 2 yarımada, 1 ada oluşuyor.
Anadolu yakası, zaten bir yarımada. Fakat şimdi bir ada oluşacak. Bu projeyle birlikte bir yarım ada daha oluşacak. İstanbul'un Avrupa yakasında, şehrin batısında, Karadeniz ile Marmara Denizi'nin arasına, yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. İstanbul'umuza 'Kanal İstanbul'u kazandırıyoruz.''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz, konuşan, düşüncelerini özgürce ifade edebilen, korkmayan, korkutulmayan, hiçbir ferdi dışlanmayan, ötelenmeyen bir Türkiye hayalini kurduk ve bunu başardık, başarıyoruz, başaracağız'' dedi.
Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde, kamuoyunda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ''Türkiye Hazır Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023'' projesinin tanıtım toplantısında, temiz bir Haliç, sağlıklı konutlar, modern ilçeler, şefkatle sahip çıkılan yoksullar, hızla akan bir trafik hayalini İstanbul'da gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.
Başbakan Erdoğan, ''İstanbul sevdamız, İstanbul tutkumuz, özgürlük mücadelemiz bizi buralara getirdi. Yılmadık, yüksünmedik, umudumuzu kaybetmedik, hayallerimizi hiç yitirmedik. Pınarhisar'a gittik, Pınarhisar'da bile gecelerimizi, İstanbul rüyası, Türkiye rüyası her zaman zenginleştirdi. Aylar boyunca, özgürlüğün hayalini kurduğumuz kadar, büyük Türkiye'nin, güçlü Türkiye'nin, itibarlı Türkiye'nin hayallerini kurduk'' şeklinde konuştu.
14 Ağustos 2001'de o hayallerin peşine düştüklerini ifade eden Erdoğan, hem hayaller kurduklarını hem de milletin, geleceğine ilişkin hayaller kurabilmesini sağladıklarını kaydetti.
Erdoğan, ''Biz, konuşan, düşüncelerini özgürce ifade edebilen, korkmayan, korkutulmayan, hiçbir ferdi dışlanmayan, ötelenmeyen bir Türkiye hayalini kurduk ve bunu başardık, başarıyoruz, başaracağız'' dedi.
30 kişilik sınıflarda, kucağında bilgisayarla dünyayı izleyen öğrenci hayali kurduklarını vurgulayan Erdoğan, tüm sınıflarda akıllı tahtaların olduğu, her öğrencinin elinde elektronik kitapların bulunduğu bir Türkiye'nin hazırlığını yaptıklarını ve bugün-yarın ihalesini yapmak suretiyle bunu hayata geçireceklerini aktardı.
Kendi yaşadığı şehirdeki üniversiteye gidebilen öğrencilerin hayalini kurduklarını, 89 yeni üniversite açarak bu hayali gerçeğe dönüştürdüklerini de vurgulayan Erdoğan, şu anda Türkiye'de 81 ilin tamamında olmak üzere 165 üniversite bulunduğunu belirtti.
Bir zamanlar kitap bulamayan öğrenciler olduğunu anımsatan Erdoğan, ''Biz de bulamamıştık, teksir notlarıyla okumuştuk. Çala kalem öğretmen ders anlatırken biz de yazmıştık. Bunu artık yeni nesil yaşamasın istedik'' dedi.
Erdoğan, 162 bin dersliğin tamamında artık sıraların üzerinde, fakir-zengin ayrımı yapılmaksızın birinci hamur kağıttan ders kitaplarının çocuklara takdim edildiğini kaydetti.
Okul öncesi eğitimde yüzde 10'dan yüzde 40'ı aşan bir düzeye ulaşıldığını, ilköğretimde ciddi bir sıçrama yapıldığını ve yüzde 100'e gelindiğini, ortaöğretimde de yüzde 60'ın aşıldığını, onda da yüzde 100'ün aşılacağını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:
''Kışın, dağ başlarında, kızakların üzerinde hastaneye yetişmeye çalışan bacılarımızın hayali, onların ıstırabı bizim hayalimiz oldu, gerçeğe dönüştürdük. Hastaneler kurduk, paletli ambulansları, hava ambulanslarını, en ücra köşeye ulaşan hekimleri hayal olmaktan çıkardık.
Köyünde çeşmeden su taşıyan teyzelerin hayalleri de bizim hayallerimize dönüştü. Her köye hemen her eve su getirdik. Kömür kovaları taşıyan annelerin hayali bizim hayalimiz oldu, 69 ilimize doğalgaz ulaştırdık.
Artık kombiye basıyor, Ayşe Bacı Fatma Anne artık kombiyle sıcak suyunun ve tüm odalarının ısındığını görüyor. Nerelerden nereler geldik? Hans, Corç, Katarina , Helga bu güzellikleri yaşayacak da Ahmet, Mehmet, Hüseyin, Fatma, Ayşe, Hatice, Hülya onun neyi eksik?''
''2023'E KADAR İKİNCİ 15 BİN KİLOMETRE HEDEFİMİZ'' Başbakan Erdoğan, 15 bin kilometre yolun hayalini kurduklarını, bunu ilan ettiklerine anamuhalefetin Genel Başkanınını ''Bu hayaldir, yapamazlar neyle yapacaklar'' dediğini anlatarak, Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, kendilerinin 8,5 senede 13 bin 600 kilometre yol inşa ederek bu hayali gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.
Erdoğan, ''Şimdi ikinci 15 binin de startını veriyoruz. 2023'e kadar ikinci 15 bin kilometre hedefimiz'' dedi.
''Ahh benim İstanbullu kardeşlerim sizlere sesleniyorum; çocukluğumda uçak nedir bilmezdim. Uçağın sesini duyduğum zaman sırt üstü yatar uçağı seyrederdim'' diyen Erdoğan, artık uçağa binmenin, bu ülkede hayal olmadığını, artık hava yollarının kaymak tabakanın azınlığın yolu olmaktan çıktığını ve halkın yolu olduğunu vurguladı.
Türkiye'nin 46 noktasında şu anda havaalanının bulunduğunu anımsatan Erdoğan, şu anda Zafer Havaalanı'nın, Çukurova Havaalanı'nın adımlarının atıldığını, aynı şekilde Karadeniz'de Ordu ile Giresun arasında ORGİ Havalanı'nın adımlarının atılacağını kaydetti.
Başbakan Erdoğan, Hakkari Yüksekova'da, Şırnak Cizre'de havaalanı yapılmakta olduğuna işaret ederek, ayrımın yapılmadığını, batıda ne varsa güneydoğu doğuda da aynısının olduğunu, güneyde ne varsa kuzeyde de aynısının olduğunu, 780 bin kilometrenin tamamına modern bir Türkiye olarak baktıklarını kaydetti.
''OLAYLARA HİÇBİR ZAMAN İNSAN ÖNCELİKLİ BAKMADILAR'' Sultan Abdülmecit'in 1856'da Boğaz'ın altına tüp geçit projesini hazırladığını, fakat başlayamadığını anımsatan Erdoğan, ''O projeyi tamamlamak biz torunlarına nasip oldu'' dedi.
Bununla da kalmadıklarını orada Marmaray'ın yanına otomobiller için ikinci bir tüp geçidin temelini attıklarını, onun da devam ettiğini dile getiren Erdoğan, 2013 sonunda Marmaray'ın 2014'te de diğer tüp geçidin bitirilmiş olacağını söyledi.
''(Üçüncü köprü) dedik. CHP'lilerin hemen eteği tutuştu. Hemen açıklama yaptılar 'üçüncü köprüye karşıyız' dediler. Sizden zaten başka bir şey beklenmez ki'' diyen Erdoğan, bu zihniyetin, birinci ve ikinci köprüye ve Marmaray'a da karşı olduğunu dile getirdi.
Recep Tayyip Erdoğan, bu zihniyetin, Marmaray Projesi'nin bitimini 4 yıl geciktirdiğini ifade ederek, ''Neden biliyor musunuz? Efendim, kazılar esnasında buradan bazı çanak çömlekler çıkmış.
Bundan dolayı ama lafa geldiği zaman insandan daha önemli bir şey yok. İnsan öncelikliyse, insanın hizmetinde sunulacak böyle bir adımdan dolayı bu tür şeyler toplanır bir kenara konur ama 4 yıl bir proje geciktirilmez'' şeklinde konuştu.
Bu gecikmenin maliyetini kimsenin düşünmediğini, projenin getireceği artıların düşünülmediğini belirten Erdoğan, ''Olaylara hiçbir zaman insan öncelikli bakmadılar. Bunlar, her zaman ideolojik yaklaştılar ama benim milletim hiçbir zaman prim vermedi. Yine vermeyeceğine inanıyorum'' dedi.
Yarım bırakılan Bolu Dağı tünelini de kendilerinin tamamladığını ifade eden Erdoğan, 15 yılda yüzde 35'i yapılan Karadeniz Sahil Yolu'nu tamamlamanın da kendilerine kısmet olduğunu, sadece Ünye viyadükleri hariç, Samsun'dan Sarp'a kadar yolu bitirdiklerini belirtti.
Erdoğan, Karadeniz Sahil Yolu'nda 12 tünel olduğuna işaret ederek, ''Dağları gelip geçmek bizim işimiz'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kanal İstanbul'' projesiyle Boğaz yük trafiğini tamamen sona erdireceklerini belirterek, ''Böylece Boğazı İstanbul'a, Türkiye'ye yeniden kazandırıyoruz.
Artık İstanbul Boğazı, tarihin ve geleceğin iç içe yaşayacağı, su sporlarının yapılacağı, kent içi ulaşımın kolaylaşacağı bir tabiat harikası olarak eski günlerine geri dönüyor'' dedi.
Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde, kamuoyunda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ''Türkiye Hazır, Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023'' tanıtım toplantısında, ''Kanal İstanbul'' projesini anlattı.
İstanbul'da bu projeyle 2 yarımada, 1 ada oluşacağını ve İstanbul'un Avrupa yakasında, şehrin batısında, Karadeniz ile Marmara Denizi'nin arasında yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal olacağını söyleyen Erdoğan, ''Kanal İstanbul'' olarak adlandırdığı ''çılgın proje'' ile ilgili, ''Panama Kanalı ile Süveyş'te, Yunanistan'da Corinth Kanalı ile kıyas dahi kabul etmeyecek, yüzyılın en büyük projelerinden biri için bugün kolları sıvıyoruz'' diye konuştu.
Kanalın su derinliğinin yaklaşık 25 metre, su yüzeyinde genişliğin yaklaşık 145-150 metre civarında, tabanda ise yaklaşık 120 metre olacağını belirten Başbakan Erdoğan, şu bilgileri verdi:
''Dünyadaki mevcut kanallardan bugün dünyanın en büyük gemileri, 250-260 bin DW ton gemiler geçebiliyor ama bizim kanaldan 300 bin DW tonluk gemi geçebiliyor. Kanal üzerine inşa edeceğimiz köprülerle kara ve deniz yolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak.
Tam aksine bu köprüler de kanala ayrı bir güzellik ve cazibe katacak. Üçüncü köprü de bu kanalın üzerinden geçecek, üçüncü köprünün bağlantısı olan yollar geçecek.
Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazıdan çıkarılacak topraklar, uygun yere taşınacak.
Kazı malzemesini, büyük bir liman ve havalimanının yapımında, sönmüş maden ocaklarının bir kısmının çevre düzenlemesinde, göl olarak kullanılan bazı alanların kapatılma noktasında değerlendireceğiz.''
Bu projenin, sadece İstanbul'u ve Türkiye'yi değil, başta içinde bulunulan bölge ile dünyayı çok yakından ilgilendirdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Projenin önemli gerekçelerinden birisi, Boğaz trafiğini azaltmak ve Boğaz'daki tehlikeyi artık ortadan kaldıracak derecede minimize etmeye yöneliktir. Şu anda İstanbul Boğazı'ndan yılda 358 milyon 590 bin ton yük taşınıyor.
Yılda yaklaşık 4 milyon ton LPG, 3 milyon ton kimyasal madde ve 139 milyon ton petrol taşınıyor. 147 milyon ton tehlikeli madde her gün her saat İstanbulumuzu, İstanbulumuzun güzelliğini, İstanbulluları ciddi manada tehdit ediyor.
Bir medeniyet şehri olan İstanbul'da kültürel eserler, ata yadigarları ciddi tehdit altında. Boğaz ve çevresinde yaşayan, çalışan 2 milyona yakın nüfus aynı şekilde tehdit altında. Boğaz'da ve Marmara'da gemi trafiği nedeniyle doğal yaşam tehdit altında.
Geçmişte bu noktada çok büyük tehlikeler atlattık. Zaman zaman meydana gelen kazalar, Boğaz'ı adeta bir cehenneme çevirdi. Yanan tankerler, suyu, havayı kirlettiği kadar karada yaşamı olumsuz etkiledi.
Türkiye'nin milli gelirinin yüzde 40'ını sağlayan İstanbul'u, böyle büyük bir tehlikeden kurtarıyor, İstanbul'un, İstanbulluların, Türkiye'nin can güvenliğini sağlamak, denizlerimizi korumak, kültür varlıklarımızı muhafaza etmek adına bu büyük adımı atıyoruz.
Kanal İstanbul ile Boğaz yük trafiğini tamamen sona erdiriyoruz. Böylece Boğaz'ı İstanbul'a, Türkiye'ye yeniden kazandırıyoruz. Artık İstanbul Boğazı, tarihin ve geleceğin iç içe yaşayacağı, su sporlarının yapılacağı, kent içi ulaşımın kolaylaşacağı bir tabiat harikası olarak eski günlerine geri dönüyor.''
Başbakan Erdoğan, projeyle Marmara'da demirleyen gemilerden artık büyük oranda kurtulacaklarını ve Boğaz'ın hemen ağzında oluşturdukları kirliliğin önüne geçeceklerini ve biyoçeşitliliği de muhafaza altına alacaklarını söyledi.

Kanal İstanbul'dan, günde 130 ile 160 arasında geminin geçmesini hedeflediklerini bildiren Erdoğan, İstanbul Boğazı'ndan günde ortalama 149 gemi geçtiği düşünüldüğünde kanalın gemi trafiğini yavaşlatmayacağını, tam tersine hızlandıracağını belirtti.
Erdoğan, Boğaz'dan geçen gemilerin bekleme maliyetinin yıllık ortalama 1.4 milyar dolar olduğunu bildirerek, kanalın tamamlanmasıyla bekleme maliyetinde de önemli ölçüde azalma olacağını söyledi.
Başbakan Erdoğan, ''Kanal sadece bir ulaşım projesi, enerji ve çevre projesi olarak görev yapmayacak, kanal çevresinde modern bir yaşam alanını da oluşturacağız.
Bunlar düzenlemede çok daha farklı ölçütlerde olacak. Kongre, festival, fuar merkezleriyle, otelleri, spor tesisleriyle Kanal İstanbul, yeni bir yaşam merkezinin de ortaya çıkmasını sağlayacak.
İstanbul'un kentsel dönüşümü, kanal çevresinde gerçekleştireceğimiz projelerle devam edecek ve İstanbul'un en büyük havalimanını bu bölgede gerçekleştireceğiz.
Hedefimiz yaklaşık 60 milyon/yıl kapasiteye sahip bir havalimanı. Artık Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ihtiyaca cevap vermiyor'' dedi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu ülkede hayal olan ne varsa, hayal olmaktan çıkarıp, hedefe, plana, projeye dönüştürdük, ardından tüm o hayallerle tek tek kucaklaşmaya başladık'' dedi.
Başbakan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde, kamuoyunda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ''Türkiye Hazır Hedef 2023, İstanbul Hazır Hedef 2023'' projesinin tanıtım toplantısında, önceden hızlı trenin hayal olduğunu, hızlı trenin konuşulmadığını dile getirerek, ancak kendilerinin Ankara-Eskişehir arasını bitirdiklerini, Eskişehir İstanbul arasının da hızla devam ettiğini söyledi.
Erdoğan, ''Duydum ki bir parti Ankara-Konya arasına hızlı tren koyacakmış. Duydunuz mu? Hangi parti olduğunu biliyor musunuz? Daha sonra açıklarım.
Bunların kılavuzunu değiştirmesi lazım. Zira Ankara-Konya hızlı treninin test sürüşlerini bizzat kendim başlattım. Önümüzdeki ay artık Ankara-Konya hızlı treni normal seferlerine başlıyor. Günaydın. Kendinize gelin ya'' şeklinde konuştu.
Ankara-Konya arasının, 1 saat 15 dakikaya indiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Nereden nereye geldik? Bu milletin hayallerini kendi hayallerimiz bilip hepsini ete kemiğe büründürdük, ama biz de şımarmadık'' diye konuştu.
500 bin konutun hayalini kurduklarını, kentsel değişim dönüşüm projeleri başlattıklarını ve şu ana kadar 490 bin konut inşa ederek, 350 binini teslim ettiklerini aktaran Erdoğan, sembolik peşinat ve 10-15-20 yıl vadeyle bu konutları verdiklerini hatırlattı.
Erdoğan, yeni hedef koyduklarını ve 2023'e kadar 500 bin yeni konutun daha inşa edileceğini dile getirerek, hiç imkanı olmayan, insanca yaşanacak yerlerde oturamayan ve geliri olmayanları, 1 oda 1 salon içinde mutfağı olan 50 metrekarelik daireler yapmak suretiyle peşinatsız ayda 100 TL taksitle 22 yıl vadeli ödeme koşuluyla ev sahibi yapacaklarını belirtti.
Yeni evlenecek veya evli olanlara da 65 metrekare uygulaması getireceklerini ve onlara, peşinatsız 100 TL taksitle vereceklerini anlatan Erdoğan, evin içinin büyük kısmını da yine bunun içine dahil edeceklerini söyledi.
''ARTIK DAHA BÜYÜK HAYALLER KURUYORUZ'' Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
''Ay yıldızlı bayrağımızın, bulunduğu her yerde gururla, onurla, itibarla dalgalanmasının hayalini kurduk, işte bunu gerçekleştirdik. Bu ülkede hayal olan ne varsa, hayal olmaktan çıkarıp, hedefe, plana, projeye dönüştürdük, ardından tüm o hayallerle tek tek kucaklaşmaya başladık.
Bu millete hayal kurduranlar, millete hayal pazarlayanlar, defalarca hayal kırıklığına sebep oldular. Biz hayalleri tüketmekten, umutları karartmaktan hassasiyetle sakındık; milletimize hayal kırıklığı yaşatmadık. Şimdi daha büyük hayallerimiz var. Artık muhayyilemizi zorluyoruz.
Artık daha büyük hayaller kuruyoruz. Hayallerimizi hedef yapıyor, o hedeflere doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Hayallerimizi asla ulaşılamaz görmüyoruz. Tarih belirliyoruz, Türkiye hazır, hedef 2023 diyoruz.''
Erdoğan, milli gelirin 2023'de 2 trilyon, kişi başına milli gelirin 25 bin, ihracatın 500 milyar dolara yükseleceğini ve 15 bin kilometre daha çift yol yapacaklarını belirterek, şunları söyledi:
''Türkiye'nin dört bir yanını Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi, demir ağlarla ördük. 'Biz Atatürk'ün partisindeyiz' diyenlere hatırlatılır ve hibe olunur.
Peki siz ne yaptınız, nereyi ördünüz, söyler misiniz? Bu kadar iktidarda oldunuz 1938'den 1950'ye kadar ne yaptınız? Ondan sonra zaman zaman bazı koalisyonlara girdiniz, ne yaptınız?
Söyleyin burayı da biz yaptık' deyin. Var mı acaba? Yok. Ama biz ülkemizin dört bir yanını demir ağlarla örmeye, hızlı tren ağlarıyla örmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Artık asla ve asla bunlar hayal değil, hedef...''
Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde, Türkiye'nin ekonomik büyüklükle dünyanın 26'ncı sırasında olduğunu, 8,5 yılda 17'nci sıraya geldiklerini ve 9 basamak yukarı çıktıklarını ifade ederek, ''Şimdi 12 yıl sonrasının hedefini koyuyoruz. 12 yıl sonra nerede olacağız, ilk 10'un içinde olacağız. 7 basamak sıçramak bizim için artık zor değil, bunu beraber başaracağız'' dedi.
İstanbul'un, Türkiye'nin özeti olduğunu, güzelliği, kültür mirası ve potansiyeliyle sadece Türkiye'nin değil, dünyanın göz bebeği olduğunu ifade eden Erdoğan, İstanbul'a yapılan her hizmetin aynı zamanda Anadolu'ya, Trakya'ya, tüm Türkiye'ye yapılan hizmet olduğunu söyledi.
Başbakan Erdoğan, ''Bugün bu medeniyet şehrine, bu muhteşem şehre, 74 milyonun gururu olan bu şehre yeni bir hizmeti, yeni bir eseri daha kazandırmanın milletçe heyecanını yaşıyoruz.
Bugün açıklayacağım bu muhteşem proje, şahsımın olduğu kadar, arkadaşlarımın olduğu kadar, yüzlerce yıl öncesinde İstanbul'un sakinlerinin ve idarecilerinin de aslında bir hayali'' dedi.
Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu zaman İndependenta olayının yaşandığını ve o zaman çok ciddi rahatsızlıklar geçirdiklerini dile getirerek, şunları söyledi:
''Aylarca bu yangın sürmüştü. Adeta yapacak hiçbir şeyiniz kalmıyor. Ne yaparız diye bunu kendi kendime soruyordum. Zaman zaman yakın çevremdeki danışmanlarımla bunları konuşuyordum.
Allah bize Başbakanlığı lütfettikten sonra, İstanbullular, ülkem bize bu ülkede Başbakanlığı verdikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanım ve Ulaştırma Bakanım ile birlikte helikopterle belli yerlerde zaman zaman dolaştık.
10 yıllar boyunca zihnimizde şekillenen bu hayalin, bugün artık ete kemiğe bürünmeye, bir hedef olarak görünmeye başladığını söyledik. Türkiye bunu başaracak güce ulaşmıştır dedik.
Ve milli geliri 2300 dolardan 10 bin doları aşmış bir Türkiye var. Türkiye bu büyük hayali bu büyük projeyi gerçekleştirecek iradeye sahiptir.
Artık kaynaklar noktasında da sıkıntımız yok. BO (Yap-İşlet) ve BOOT (Yap-İşlet-Devret) gibi sistemlerle artık bunu yapmak mümkün.''
TOPLANTIDAN NOTLAR Başbakan Erdoğan'ın, kamuoyunda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ve ''Kanal İstanbul'' olarak adını açıkladığı projenin tanıtım toplantısına kızları Esra Albayrak ile Sümeyye Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, aralarında Hakan Şükür'ün de bulunduğu AK Parti İstanbul milletvekili adayları da katıldı.
Erdoğan, tanıtım toplantısının yapıldığı salona girişi sırasında ve konuşmasına başlamadan önce salonda bulunan izleyicilerin tamamı ayağa kalkarak alkışladı.
Başbakan Erdoğan konuşmasına, dinleyicilerin attığı tezahüratlar dolayısıyla, zaman zaman ara verdi.
Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunan katılımcılar, ''büyük usta'', ''Türkiye seninle gurur duyuyor'', tezahüratında bulundu.
Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından, projenin simülasyonunun gösterimi yapıldı. Simülasyonun izlenmesinden sonra Erdoğan, projede emeği geçen Yıldırım, Topbaş, Soluk ve Babuşcu'yu sahneye davet ederek teşekkür etti.
(
http://www.haber7.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına

Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına" on binlerce genç

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık