Ana Sayfa Urfa Haberleri İŞTE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HAKKINDA İDDİALAR

İŞTE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HAKKINDA İDDİALAR

Devlet Hastaneleri’ndeki laboratuarlara 50 milyon liralık hizmet almayı planlayan Müdürlüğün Şanlıurfa’daki medikal firmaları devre dışı bırakacak adım attığı iddia ediliyor.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 23:38
İŞTE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HAKKINDA İDDİALAR
Bu ihalenin iddia edildiği şekilde gerçekleşmesi durumunda 3 yıllığına işi alacak olan medikal firmalar, büyük ihtimalle Diyarbakır firmaları olacak. Urfa firmaları ise hem başka illere taşınmak hem de onlarca personelini işten çıkarmak zorunda kalacak. Üstelik en zararlı çıkacak olan da yine devlet.

İŞTE MÜDÜRLÜK HAKKINDA İDDİALAR:
21 Kasım’da il ve ilçe devlet hastanelerine 3 yıllığına yaklaşık 50 milyon liralık laboratuar hizmet alım ihalesi yapacak olan müdürlük, iddiaya göre, 24 Ekim’de bir ihale ilanı yayımladı. Kısa bir süre sonra ihale ilanını geri çekti. Zira müdürlük, alım yapacağı 14 çeşit laboratuar cihazı ihalesini birleştirdi. Bu da bu ihaleyi Şanlıurfa’daki hiçbir medikal firmasının alamayacağı sadece Diyarbakır’da bulunan iki medikal firmasının alacağı anlamına geliyor. Daha önce kısım kısım ihale yapılan cihazlar, çeşitli medikal firmaları tarafından alınıyor, böylece hem rekabet olup fiyat düşük oluyor devlet kazanıyordu hem de Urfa firmaları ve personelleri istifade ediyordu.

FİRMALARIN ENDİŞESİ VE İDDİASI

Müdürlükten çekindikleri için isimlerinin yayınlanmasını istemeyen Urfa’daki medikal firmaları; müdürlüğün bu ihaleden nasıl bir çıkar elde ettiğini anlamadıklarını ama bu ihalenin bu şekilde gerçekleşmesi halinde bu kadar yaptıkları yatırımları başka illere taşımak zorunda kalacaklarını ileri sürdü. Ayrıca bugüne kadar büyük meblağlarda para harcayarak eğitime gönderdikleri personellerini de işten çıkarmak durumdalar. Çünkü 14 çeşit laboratuar cihazını bir arada bulundurabilen hiçbir Urfa firması yok. Üstelik bu cihazları temin etmeye kalkmaları halinde ihale gününü çok aşmış olacaklar.

DEVLET BÜYÜK ZARAR EDECEK

Firmaların en önemli iddiası da devletin bu şekilde kâr değil zarar edeceği iddia ediliyor. Firmaların laboratuar cihazları için grup halinde ihaleye girmeleri demek, rekabet edilmesi anlamına geliyor. Dışarıdan katılacak firma hariç sadece Şanlıurfa’da bile 10 firma birbiri ile rekabet etmek zorunda kalacak. Oysa bu şekilde sadece iki firma katılabilecek ve bu iki firmanın il ve ilçeyi kendi arasında paylaşması durumunda devletin büyük zarar edeceği ileri sürülüyor.

‘BAKANLIĞIN VERDİĞİ YETKİ BU’


İddianın en büyüğü ve yenilir yutulur gibi olmayanı ise, ihaleye diğer firmaların katılımını engellemek amacıyla ihale şartnamesinin Diyarbakır’da bir firmaya hazırlatıldığı… İpekyol’un haklarındaki iddiaları yönelttiği İl Sağlık Müdürü Hasan Demir, Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine verdiği yetkileri kullandığını söyledi. Müdür Demir, iddiaların ayrıntılarına Valilik Basın Müdürlüğü aracılığıyla pazartesi günü cevap evereceklerini kaydetti. Bu nedenle başta medikal firmaları olmak üzere tüm kamuoyu Sağlık Müdürlüğü’nün ihaleyi bu şekilde yapma gerekçesini merakla bekliyor.

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star