Ana Sayfa Urfa Haberleri İŞTE ŞANLIURFA ÖZEL İDARE GERÇEĞİ!

İŞTE ŞANLIURFA ÖZEL İDARE GERÇEĞİ!

Şanlıurfa İl Özel İdaresi'nde yaşanan "Toplu İstifa Depremi" ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2011 Pazar 16:27
İŞTE ŞANLIURFA ÖZEL İDARE GERÇEĞİ!
Şanlıurfa İl Özel İdaresi'nde yaşanan "Toplu İstifa Depremi" ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. 2008 yılında yolsuzlukları önlemeleri için göreve getirilen ekip, Uğur Büyükhatipoğlu İl Genel Sekreterliği görevine getirildikten sonra anlaşmazlıklar yaşamaya başladı. İdari Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Kaya'nın görevden alınması ise bardağı taşıran son damla oldu

İL GENEL SEKRETERİ İLE ANLAŞAMIYORLAR!
İpekyol Gazetesi'nin geçen Pazartesi günü kamuoyuna duyurduğu Şanlıurfa İl Özel İdaresi'ndeki toplu istifaların yankıları sürüyor. İdari Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Kaya'nın görevden alınarak yerine Teknik Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Uslu'nun getirilmesi, kurumda görev yapan en önemli birim müdürleri tarafından toplu istifa şeklinde tepkiyle karşılanmıştı. Birçok kamu görevlisinin önemli mevkilere gelebilmek için Ankara'da kapısını çalmadık siyasi bırakmadığı bir dönemde, bu kadar önemli bir kurumda ve önemli mevkilerde bulunan müdürlerin istifası kamuoyu tarafından oldukça merak uyandırdı. Dışarıya yansıdığı kadarıyla istifa eden bu müdürler, İl Genel Sekreteri ile daha fazla anlaşamayacakları kanaatine varmış ve istifa etmişlerdi.

GÜNLERDİR "KONUŞACAĞIM" DİYOR…

Kamuoyunun bu kurumda olan bitenle ilgili neler olduğunu öğrenmek istemesine rağmen gerek İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu gerekse Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç hiçbir açıklama yapmadı. Özellikle Büyükhatipoğlu, geçen pazartesi gününden bu yana İpekyol'a bilgi vereceğini ifade ederek, bekletti.

İŞTE İSTİFA DEPEREMİNİN PERDE ARKASI!

İpekyol'un edindiği bilgilere göre; istifa eden bu ekibin büyük bir bölümü, 2008 yılında yolsuzluklarla mücadele etmek ve önlemek için özellikle seçilerek göreve getirildi. Ve o günden bu yana anlaşamadıkları siyasi ve yetkililer olmasına rağmen bir açıkları bulunup haklarında tek bir soruşturma dahi başlatılmadı. Üstelik görevden alınan İl Genel Sekreter yardımcısı Zeki Kaya'nın sicil notu ortalaması 95, 96 ve 100. Ayrıca 13.07.2001 tarih ve 38 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), 20.01.2004 tarih ve 572 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), 07.07.2008 tarih ve 2027 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), O5.07.2007 tarih ve 330 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), 31.07.2007 tarihli Teşekkür Belgesi (TÜİK), 30.12.2008 tarih ve 2117 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), 17.09.2009 tarihli Takdir Belgesi (Valilik), 16.09.2009 tarih ve 2357 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), 24.01.2011 tarih ve 48 sayılı Takdir Belgesi (Valilik), 2011 tarihli Başarı Belgesi (Valilik) şeklinde 10 adet başarı belgesi var.

6 MÜDÜR VE BİRİM SORUMLUSU İSTİFA ETTİ

Yaklaşık 10 aydır birlikte görev yaptıkları ve amirleri konumundaki Uğur Büyükhatipoğlu ile zaman zaman anlaşmazlık yaşayan müdürlerin çoğu; İdari Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Kaya görevden alındıktan ve yerine Teknik Genel Sekreter Yardımcı Mehmet Uslu getirildikten sonra haksızlığın fark edilip geri adım atılması için birkaç gün bekledi. Ancak herhangi bir değişikliğin yapılmaması üzerine İl Genel Sekreteri ile birlikte çalışamayacaklarına inanarak, 5 müdür ve bir birim sorumlusu olmak üzere toplam 6 yetkili istifa etti.

İSTİFA EDEN İSİMLER:

Mali Hizmetler Müdürü Habip İpar, Yatırım ve İnşaat Müdürü Halil Kırmızı, Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Açanal, İnsan Kaynakları Müdürü Bekir Engül, Proje ve Etüt Müdürü Müslüm Uyanık, İhale Bürosu Sorumlusu Mehmet Yahya Aydin. Önümüzdeki günlerde ise Teknik yardımcılıktan İdari Genel Sekreter yardımcılığına getirilen Mehmet Uslu ile bazı müdürlerin yine istifa edecekleri öne sürülüyor.

KAYA'NIN GÖREVDEN ALINIŞI HUKUKSUZ

Zeki Kaya'nın avukatı, görevden alınmanın hukuksuz olduğunu savunarak, görevden alınma işleminin iptalini ve ilgililer hakkında tazminat talebinde bulunmak amacıyla Şanlıurfa İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Görevden alınma işleminin iptaline ilişkin yapılan açıklamada; Kaya'nın İl Genel Sekreter Yardımcılığı makamına asaleten atandığı, Urfa'da ihdas edilmiş iki genel sekreter yardımcılığının bulunduğu, bunlardan birisinin Zeki Kaya'nın başında bulunduğu idari diğeri ise, teknik genel sekreter yardımcılığı olduğu belirtilerek, özetle şu görüşler ifade edildi: "Zeki Kaya asil memurdur, onun görevden alınması için iki sebep olabilir; bunlardan ilki liyakatsizlik diğeri kendisinin talebidir. Bu işin içinde Vali'de bulunmaktadır. Zira, İl Genel Sekreterinin yaptığı talebe onun tarafından olu verilmiştir. Ve İl Özel İdaresi mevzuatına göre; genel sekreter valiye sorumlu olarak çalışır. Valiyi yönlendiren kişi odur. Kaya; 2010 yılının Ağustos ayından 2011 yılının Ocak ayına kadar İl Genel Sekreterliği görevini vekâleten yürütmüştür. Liyakat yönünden ehil olmayan bir kimseye bu görevin yaptırılması mümkün olmadığı gibi, kendisinden önce İl Genel Sekterliğini (vekaleten) yürüten Vali Yardımcıları Salih Gelgeç ve Abdulmutallip Akdemir'in Zeki Kaya hakkında tanzim ettikleri disiplin raporlarında olumlu sicil ve fikir beyan etmiş olmalarının dikkate alınması gerekmektedir. Gerçekten, dilekçeye müteakip olarak sunacağımız sicil notlarına bakınca rahatlıkla anlaşılacağı üzere, müvekkilin son üç yıla ait sicil notu ortalaması 95, 96 ve 100 olarak belirtilmiştir. Ayrıca birçok başarı belgesi mevcuttur."Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOLYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star