Ana Sayfa Teknoloji İşte savaş meydanlarının yeni oyuncakları!

İşte savaş meydanlarının yeni oyuncakları!

Teknoloji ilerledikçe savaş alanındaki cihazlar da değişiyor. Eskiden tehlikeli görevlerde teknik imkanlara göre nispeten büyük robotlar veya direkt olarak insanlar kullanılıyordu. Ancak askerler, piyasaya yeni çıkan robotları artık duvarların ya da pencerelerin üzerine fırlatabiliyor.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2011 Çarşamba 23:28
İşte savaş meydanlarının yeni oyuncakları!
Teknoloji ilerledikçe savaş alanındaki cihazlar da değişiyor. Eskiden tehlikeli görevlerde teknik imkanlara göre nispeten büyük robotlar veya direkt olarak insanlar kullanılıyordu. Ancak askerler, piyasaya yeni çıkan robotları artık duvarların ya da pencerelerin üzerine fırlatabiliyor. Böylece güvenli bir şekilde düşmanlarla mücadele edilebiliyor.
Popular Science dergisinde yer alan habere göre, İnsansız Sistemler Kuzey Amerika Kongresi'nde Recon Robotics firmasının standında tanıtılan Scout keşif aracı isimli robot, yaklaşık 500 gram ağırlığında ve küçük iki tekerlekli sisteme sahip. Bu aşağı yukarı bir içecek kutusu büyüklüğünde küçücük bir makine.

Bu küçük robotlar tam olarak korkutucu değiller, fakat onların taşınabilir olması ve dayanıklılığı iyi bir görev profili sunuyor. Taktik robotlar, farklı nedenlerden dolayı için son 10 yılda orduda kullanılması büyük önem kazandı. İnsan gönderemediğiniz tehlikeli görevlere bu robotları rahatça gönderebiliyorsunuz. Fakat, bu tür robotlar çok fazla hareketli parça bulunduran genellikle karmaşık, kararsız makineler. Bu nedenle askerler bunları kullanabilmek için özel eğitim alıyorlar.

Kısaca, askerlerin duvarların üzerine ya da ikinci katın pencerelerine atabileceği ya da fırlatabileceği küçük ve basit robotlara ihtiyaçları vardı. Bunların portatif bir kumandadan kontrol edilmesi, ayrıca güvenli bir uzaklıktan video kaydı ya da diğer bilgileri yayabilmesini istiyorlardı.

İşte bu kongredeki Dragon Runner 10 isimli küçük robot sadece 10 kilogram ağırlığındayken, diğer versiyonu olan Dragon Runner 20 ise 20 kilogram ağırlında. İkisi de taşınabilir olan robotlar arasındaki en büyük fark Dragon 10'un yaklaşık 3,5 metre yüksekliğe fırlatılabilmesidir. Ayrıca Dragon Runner 10'un daha ciddi meziyetleri var. Örneğin, robotun toplam 2,5 kiloluk taşıma kapasitesi bulunuyor. Ayrıca robot kol gibi ekstra parçalara uyum sağlıyor.

iRobot firmasının FirstLook robotu ise 2,2 kilogram ağırlığında önde, arkada ve yanlarda kameraları bulunuyor. Bu robot sayesinde askerler ulaşılamayacak kadar küçük tünellere, menfezlere, hendeklere kolayca girip buraları görebiliyor. Bu robotlar tepe taklak dönseler bile kendisini birkaç saniye içinde düzeltebiliyor ve basamak atlamadan 20 santimetre yüksekliğindeki merdivenleri tırmanabiliyor. Robot ve kontrol ünitesi sahadaki beraberinde taşıdığı akü sistem grubundan şarj edilebiliyor.

zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da DEDAŞ elektrikleri kesecek

Şanlıurfa'da DEDAŞ elektrikleri kesecek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star