Ana Sayfa Ekonomi İşte Türkiye'nin Krize Karşı Planı

İşte Türkiye'nin Krize Karşı Planı

Dünya ekonomik kriz endişesi yaşarken, Türkiye gerekli tedbirlerini almayı sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2011 Pazar 12:00
İşte Türkiye'nin Krize Karşı Planı
Dünya ekonomik kriz endişesi yaşarken, Türkiye gerekli tedbirlerini almayı sürdürüyor. Bu çerçevede merkez bankası, piyasaları rahatlatacak iki karara daha imza attı. Yabancı para zorunlu karşılık oranları 0, 5 puan düşürüldü. Böylece 930 milyon dolarlık likidite sağlandı. Repo işlemlerinden sağlanan zorunlu karşılığa tabi fonlarda 14 günün yerine 28 günün ortalaması esas alınacak. Bu karar ile de TL'deki dalgalanma önlenecek.

Amerikan ekonomisinin yeniden durgunluğa girdiğine yönelik sinyaller ve Avrupa'da borç krizinin yayılma endişeleri, dünya piyasalarını altüst etti.

"Borsalarda bir haftada yüzde 10'u aşan kayıplarla şirket hisselerinin 2, 5 trilyon Dolar değer kaybetmesi ikinci krizin ayak sesleri mi?" sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye'de ise Merkez Bankası, sürpriz kararlarla küresel risklerin ekonomiye etkisini en aza indireceği mesajını verdi. Faizleri yarım puan düşüren Merkez'in döviz satım ihalelerine başlaması muhtemel durgunluğa karşı önleyici adım olarak yorumlandı.

Başkan Erdem Başçı, atılan adımları 'beş maddelik' bir açıklamayla özetledi:

"Cari açıkta hızlı bir iyileşme bekliyoruz. Enflasyon yüzde 5, 5'lik hedefe daha yakın. Dolayısıyla faizlerin artırılmasına ihtiyaç yok. Türk Lirası'nda değer kaybı olması halinde günlük döviz satım tutarları kademeli olarak artırılacak. "

İki gün içerisinde önemli kararlara imza atan Merkez Bankası'nın piyasalara verdiği mesajlara hükümet kanadından destek geldi.

Merkez Bankası'nın kararları piyasalar tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, üst düzey bir ekonomi yetkilisi proaktif davranışın karşılığının kısa sürede alınacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan, salı günü kabine ve ekonomi kurmaylarıyla bir araya gelecek.8haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kaya'dan dolar kampanyasına destek

Kaya'dan dolar kampanyasına destek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star