Ana Sayfa Türkiye İŞTE TÜRKİYE’NİN MÜLTECİLERE HARCADIĞI PARA

İŞTE TÜRKİYE’NİN MÜLTECİLERE HARCADIĞI PARA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de mülteciler için toplamda 7.6 Milyar Dolar harcandığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2015 Cuma 13:44
İŞTE TÜRKİYE’NİN MÜLTECİLERE HARCADIĞI PARA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlenen 'Suriye Koordinasyon Toplantı'sında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştığını söyleyen Kurtulmuş, Türkiye'nin 2 milyona yakın Suriyeli mülteciyi barındırdığını ifade etti.

MÜLTECİLER İÇİN 7.6 MİLYAR DOLAR

Türkiye'de mülteciler için toplamda 7.6 milyar dolar harcandığını belirten Kurtulmuş, bu paranın içerisinde uluslararası camianın katkısının 418 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği'ne sığınma başvurusu yapanların sayısının 428 bin 735 olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, "450 bin kişinin içerisinde 158 bin kişinin başvurusunun kabul edildiği bilgisi vardır. Her gün Akdeniz'in bir yerinde batan göçmen gemisi. Botlar batıyor ve yüzlerce insan denize saçılıyor, maalesef bir çoğu da hayatını kaybediyor" diyerek Suriyeli mültecilerin durumunun yansıdığı fotoğrafları basın mensuplarına gösterdi.

SON 5 YILDA 5 BİN 950 GÖÇMEN AKDENİZ'DE BOĞULDU

Kurtulmuş, "Avrupa ülkeleri bu göçmen gemilerinden gayri insani görüntüden uzaklaşmayı kendilerine politika olarak kabul ederken, Türk sahil güvenlik botları onları hayata yeniden kazandırmak için uğraşmıştır. 53 bin 228 bin kişi kurtarılmıştır. Son 5 yılda Akdeniz'de botların parçalanması, batması sonucu hayatını göçmen sayısı kaybeden 5 bin 950 kişidir.

İstanbul otogarı ve Edirne'de bekleyen mültecilerin durumuna değinen Kurtulmuş, "Yüzlerce, binlerce Suriyeli Türkiye'nin farklı yerlerinden önce İstanbul'a a 2 bin 300 kişi civarında Edirne'de, İstanbul otogarında ve Edirne sınır kapısında bulunuyor. Böyle bir göçmen alımının olmadığı konusunda ikna edilerek, geldikleri yere geri döndürülmeye, bir kısmı da kamplara dönmeye ikna edilmeye çalışılıyor. Çalışmalar için talimat verilmiştir" dedi.

"BİR KURUŞ VERMESELER DE TÜRKİYE BU YARDIMI SÜRDÜRECEK"

"Bir kuruş yardım etmeseler de Türkiye bu yardımı sürdürecek" diyen Kurtulmuş, "Uluslararası camianın bu büyük faturaya destek olması tabii ki onların vazifesidir. Bu desteği verseler de vermeseler de bu yardımı yapacağız. Yaparlarsa ellerini taşın altına koymuş olduğunu gösterecekler. Bu, Türkiye'ye karşı yapılan bir lütuf manasında değildir. Bu insanlığın yaşamış olduğu krize karşı bir destektir. Hepsini bekliyoruz, bu kriz yeni başlamadı. Bu kriz Suriye'deki savaş sona erse de sona erecek bir kriz değildir. Bu derinlik, aradaki uçurum artıkça mülteci sorunu devam eder. Bu destek olumlu bir destek olur ama bu Türkiye'ye bir lütuf olmaz" şeklinde konuştu.

"GİTTİKLERİ YERDE AÇ KALACAKLAR"

Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şunu açık söyleyeyim, Avrupa ülkeleri diyorsa biz Türkiye'deki mültecilerden şu kadarını alırız, biz bunların hepsini sınırlarda üzerlerine tazyikli su sıkılmalarına izin vermeden bunları uçaklarla gönderebilir. Bizim endişemiz bebek, çocuk sefil durumda. Şu anda hiçbir Avrupa ülkesi alırım demiyor. Gittikleri yerde dipçik, gaz bombası yiyecekler, orada aç kalacaklar. 90'a yakın otobüsle bir kısım insan geldikleri şehirlere geri gönderildiler. Bir kısmını da kamplara yerleştirmeye çalışıyoruz. O insanları bilinmeze doğru göndermek mümkün değildir. Avrupa ülkeleri diyorsa ki şu kadar göçmen kabul ederim, Türkiye bunları gidecekleri yerlere gönderdik."

 

haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star