Ana Sayfa Urfa Haberleri İYİ BESLENMEK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR" KAMPANYASI

İYİ BESLENMEK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR" KAMPANYASI

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 750 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapıldı.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2014 Salı 12:15
İYİ BESLENMEK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR

Geçtiğimiz yıl başlatılan "İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır" kampanyasıŞanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Abbott Nütrisyon'un birlikte düzenlediği bilimsel etkinlik ile devam etti.

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda bilim ve eğlence birlikteydi. Uzman hemşireler tarafından gün boyu yaklaşık 750 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapılırken, çocuklar farklı aktiviteler ile beslenmenin kendi hakları olduğunu ilan ettiler.

Düzenlenen toplantıda çocuklar tarafından iyi beslenmek her çocuğun hakkıdır sloganıyla, çocuk hakları beyannamesi okundu.

Kampanyanın amacı hakkında konuşma yapan Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ahmet Güzelçiçek, hedeflerinin Türkiye'de sağlıklı bir nesil meydana getirmek olduğunu ve ancak sağlıklı beslenme ile sağlıklı bireylerin yetişebileceğini belirtti. Hekim olarak görevlerinin çocukların sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamak olduğunu belirten Dr. Güzelçiçek konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

"Sağlıklı büyüme ve gelişmenin ilk şartı tam ve dengeli beslenmedir. Özellikle kronik hastalığı olan çocukların hastalıkları üzerine yoğunlaşılırken, sağlıklı büyüme ve gelişme için en önemli şey olan çocuğun beslenmesi arka planda kalabiliyor. Oysa ki, tam ve dengeli beslenme ile birçok hastalığın önüne geçilebilir. Ülkemiz verilerine göre beş yaşın altındaki her 10 çocuktan birinin yaşına göre kısa ve yüz çocuktan üçünün yaşına göre düşük kilolu olduğu saptanmıştır. Bu bulgular özellikle 6 ay - 3 yaş arasında sık görülmektedir. Çocuklarda düzenli olarak boy ve kilo takipleri yapılmalı ve izlenmelidir. Sonuç olarak, çocuğun gelişimi düzenli olarak takip edilmeli, ek gıdalara başlama döneminde uzman desteği alınmalı, bebeklik döneminde iyi ve dengeli beslenmenin büyüme, gelişme ve motor gelişim için önemli olduğu unutulmamalı ve tıbbi olarak endikasyon olduğunda beslenme destek ürünleri ile çocuğun gelişimi desteklenmelidir."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık