Ana Sayfa Kültür/Sanat "İYİLİĞİN KALBİNE YÜRÜYÜŞ" BAŞLIYOR

"İYİLİĞİN KALBİNE YÜRÜYÜŞ" BAŞLIYOR

"Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları" etkinliğiyle, üç semavi dinin peygamberlerinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim'in doğduğu Şanlıurfa'dan bütün dünyaya ulaşarak "iyilik köprüleri"nin kurulması hedefleniyor.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2012 Cuma 18:24

Anadolu Ajansı'nın (AA) basın sponsorluğunda bu yıl 6'ncısı düzenlenecek Buluşmalar, bugün ''İyiliğin Kalbine Yürüyüş''le başlıyor. AA'nın, Türkiye'nin Somali ve Arakan gibi çeşitli bölgelerde gerçekleştirdiği yardımların fotoğraflarının yer aldığı ''Türkiye'nin Merhamet Eli'' adlı fotoğraf sergisiyle renk katacağı etkinlik iki gün sürecek ve 5 dilde haber yayını yapılacak.Şanlıurfa Valiliği'nin öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlik, Hz. İbrahim Peygamber'in gönül enginliğinde insanlığı yeniden buluşturup, ''misafirperverlik, paylaşım, gönül genişliği, yardımseverlik, cömertlik, bereket'' gibi insani hasletlerin ışığında, binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan mesajları yaymayı amaçlıyor.''Halil İbrahim Buluşmaları'' ile dünyada faaliyet gösteren bütün yardım kuruluşlarının Şanlıurfa'da bir araya gelerek, faaliyetlerini burada sergilemeleri, bilgi, birikim ve tecrübelerini paylaşmaları hedefleniyor.Buluşmalar kapsamında düzenlenecek salon toplantıları gibi etkinliklerle dayanışma, yardımlaşma, sevgi, hoşgörü gibi konular üzerinde de değerlendirme ve çalışma yapılıyor.
Ulusal düzeyde 2007 yılında başlatılan proje, 2008 yılında kapsam ve vizyonunu bütün insanlığı kucaklayacak şekilde genişleterek uluslar arası düzeye ulaştı.Türkiye ve yurt dışından, sosyal yardımlaşma ve dayanışma alanında faaliyet gösteren bir çok resmi ve sivil kuruluşun Şanlıurfa'da bir araya geldiği etkinlik, bu anlamda bir ilk olma niteliği taşıyor.Halil İbrahim Sofrası'nda akşam yemeği

Etkinlikte ayrıca sofraya misafirsiz oturmadığı rivayet edilen Hz. İbrahim'in geleneği de yaşatılıyor.


Programa davet edilen konuklar, yöre halkı tarafından hazırlanan yemekler için evlerinde misafir ediliyor. Büyük ilgi gören uygulama bu yıl da sürdürülecek. Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen misafirler, Şanlıurfa mutfağının lezzetlerini konuk olacakları evlerde tatmış olacak.Etkinlikte ayrıca Hz. İbrahim'in en sevdiği yemekler arasında yer alan tirit yemeği de yardım kuruluşlarınca hazırlanıp, sabah namazının ardından binlerce misafire ikram edilecek.
İyilik ve yardımlaşma temalı etkinliğin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star