Ana Sayfa Urfa Haberleri "İzmir Yalıçapkını" Şanlıurfa'da Görüldü

"İzmir Yalıçapkını" Şanlıurfa'da Görüldü

Birecik ilçesinde 20 yıl aradan sonra kuş gözlemcileri tarafından İzmir Yalıçapkını (Halcyon smyrnensis) kuş türü görüldüğü bildirildi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 10:19

Birecik ilçesinde 20 yıl aradan sonra kuş gözlemcileri tarafından İzmir Yalıçapkını (Halcyon smyrnensis) kuş türü görüldüğü bildirildi.

Merkezi Şanlıurfa'da bulunan Doğa Kültür ve Yaşam Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede düzenli olarak kuş gözlemi ve envanter çalışması yapan ekipler, geçen hafta Fırat Nehri'nde büyük kırmızı gagalı İzmir Yalıçapkını'nı fotoğraflayıp kayıt altına aldı.

Böylece daha çok Türkiye'nin güney kıyılarında görülen bu türün yaşam alanına Osmaniye'den sonraŞanlıurfa da dahil oldu.

Bulunduğu coğrafi konum ve Fırat Nehri'ne yakınlığından dolayı bir çok nadir türe yaşam alanı sağlayanŞanlıurfa'da, özellikle tüm Avrupa'daki en önemli üreme alanı olarak bölgeyi seçen nadir türlerden çizgili İshak kuşu, kelaynak, Irak yedikardeşi, Mezopotamya sümbüllü, çizgili sırtlan ve çöl varanı gibi önemli canlı türleri yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğa Kültür ve Yaşam Derneği kuş gözlemci ve fotoğrafçılarından Dr. Hüseyin Meşe, bölge için önemli bir türün daha gözlemlenip kayıt altına alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Söz konusu bölgede kuş türlerinin korunması amacıyla yapılan çalışmaların sonucunun görüldüğünü aktaran Meşe, "Özellikle kuş gözlem çalışmalarını yerel halkın kendisinin yapması büyük önem arz etmektedir. Gözlemciler sanayi esnafından, çiftçilerden, turizmle uğraşan kişilerden ve kamu görevlilerinden oluşuyor" dedi.

-"İzmir Yalıçapkını"

Büyük kırmızı gagası, kestane rengi kafa ve gövdesi, turkuaz mavisi sırtı, kanatları, kuyruğu, beyaz boğazı ve göğsüyle çok gösterişli bir kuş türü olan İzmir Yalıçapkını, çoğunlukla üreme zamanında, açıkta göze çarpan bir tünekten ötüyor

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık