Ana Sayfa Ekonomi İzol ve Gülpınar Maaş Zengini Oldu

İzol ve Gülpınar Maaş Zengini Oldu

Görev süresi 12 Haziran’da dolacak 23’üncü dönem milletvekillerinden altısı, bugüne kadar vekil maaşından 1 milyon doların üzerinde gelir sağladı.

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2011 Salı 05:42
İzol ve Gülpınar Maaş Zengini Oldu
Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, seçimler yaklaşırken bugüne kadar vekil maaşından en yüksek geliri elde eden milletvekillerini araştırdı. Çalışmada, halen görevde olup da en az dört dönemdir milletvekilliği yapan 34 isim değerlendirildi.

Araştırmada, milletvekillerinin elde ettiği toplam gelir hesaplanırken sadece milletvekili maaşları dikkate alındı. Kabinede görev almışlarsa aldıkları Bakan maaşı hesaplama dışı tutuldu. Ayrıca harcırah ve yolluk ödemeleri tümüyle hesaplama dışı tutuldu.

BAŞESGİOĞLU VE ALİ ER LİSTE BAŞI
Elde edilen sonuçlara göre, bugüne kadar sadece milletvekili maaşından elde ettiği gelir 1 milyon doların üzerine çıkan tam altı isim var. Listenin tepesinde yer alan iki isim AK Parti’den ayrılıp MHP’ye geçen Murat Başesgioğlu ile AK Parti Mersin milletvekili olan Ali Er. Bu iki ismin bugüne kadar aldıkları milletvekili maaşları toplamı 1 milyon 100 bin dolar.


Ali Er ve Başesgioğlu’nu 1 milyon 42 bin dolarlık toplam maaş geliriyle CHP eski genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal izliyor. Daha sonra 1 milyon 28 bin dolarlık toplam geliriyle AK Parti milletvekili Köksal Toptan, 1 milyon 4 bin dolarla yine AK Parti milletvekilleri Salih Kapusuz ve Zeki Ergezen geliyor. Listedeki diğer 28 ismin bugüne kadar aldığı milletvekili maaş toplamları ise 713 bin dolarla 966 bin dolar arasında değişiyor.

İZOL ve GÜLPINAR'DA LİSTEDE YER ALDI

Açıklanan liste de yer alan 34 milletvekili içinde 19. sırada yeralan Zülfikar İzol 869 bin 512 lira,  814 bin 480 lira ile 31. sırada E.Cenap Gülpınar yer aldı.


MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI YÜKSEK Mİ?


CNBC-e Business’ın haberinde “Peki milletvekillerinin maaşları yüksek mi?” sorusu da soruluyor ve şu cevap veriliyor: "Aylık 6 bin dolar civarı kazanan Türk milletvekillerinin, dünyanın başka ülkelerinde kendilerinden daha yüksek maaşa sahip meslektaşları var. Örneğin Norveçli parlamenterler 7 bin 500, Avusturyalılar 8 bin dolar alıyor. Fakat rakamsal değil de oransal bir okumayla tablo birden değişiyor. Türkiye’de aylık vekil maaşlarının 10 bin dolarlık yıllık kişi başı milli gelire oranı yüzde 60’a ulaşıyor. Bu oran Norveç’te yüzde 7.5, Avusturya’da ise 16 civarında seyrediyor. Böylece az mı, çok mu sorusunun cevabı da kendiliğinden cevaplanıyor."


Tam listeyi görmek için TIKLAYIN

(NTVMSNBC)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Bakan Özlü, Şanlurfa heyetini kabul etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık