Ana Sayfa Türkiye KABİL'DE TÜRK HELİKOPTERİ DÜŞTÜ: 12 ŞEHİT

KABİL'DE TÜRK HELİKOPTERİ DÜŞTÜ: 12 ŞEHİT

Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan'da bir Türk helikopterinin düştüğünü, 12 Türk askerin şehit olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2012 Cuma 17:38
KABİL'DE TÜRK HELİKOPTERİ DÜŞTÜ: 12 ŞEHİT
Genelkurmay Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, NATO'nun Afganistan'da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye'nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrindeki Sikorsky tipi helikopterin bugün yerel saatle 10.25'te kaza kırım geçirdiği belirtildi.

Açıklamada, ''Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur. Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz'' ifadeleri kullanıldı.

Davutoğlu: İlk intiba teknik arıza şeklinde
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 25. toplantısından ayrılışı sırasında gazetecilerin Afganistan'da Türk helikopterinin düşmesiyle ilgili sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin ''Teknik bir arıza mı?'' şeklindeki sorusu üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:
''Olayın oluş seyri, acil iniş için o aşamada olan bir olay. Ama tabii nihai değerlendirme yapılacak. İlk intiba o şekilde. Düştüğü mahal itibariyle bir evin üzerine düştü, onu da kurtarmak için muhtemelen çok ciddi çaba sarfetti helikopter pilotumuz. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Kabil'in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetlerinde idi, bizim yetkimizdeydi. onların nihai değerlendirmesini, raporunu alacağız. Çok büyük bir acıdır.''

Helikopterin kırım nedeni araştırılıyor
Ankara'dan karayoluyla memleketi Sivas'a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise ''Bana verilen bilgiye göre, Afganistan'da, NATO'nun Afganistan'ın güvenliğine yardım kuvveti içerisinde yer alan birliğimize ait bir Sikorsky tipi helikopterde 12 tane askerimiz şehit oldu. Sikorsky helikopterinin kırıma uğrama nedenleriyle ilgili de bir araştırma yapılmaktadır. İnşallah bu sonuç da ortaya çıktığında, rapor sonucu da milletimize ilan edilecektir" dedi.
(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star