Ana Sayfa Ekonomi KAÇAĞIN FATURASI DÜRÜST VATANDAŞIN BOYNUNA VURULACAK

KAÇAĞIN FATURASI DÜRÜST VATANDAŞIN BOYNUNA VURULACAK

Kaçak Elektiriğin Faturasını Dürüst Vatandaş Ödeyecek. Bugün Gazetesinden Hasan Bozkurt İmzalı Habere Göre Alınan Bir Kararla Kaçak Elektrik Kullanımı Yüzünden Ortaya Çıkan 400 Milyon Liralık Açık Türkiye'deki 35 Milyon Aboneye Pay Edilecek. Buna Göre Dürsüt Vatandaş Her Yıl 155 Lira Fazladan Ödeyecek.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2014 Cumartesi 13:05
KAÇAĞIN FATURASI DÜRÜST VATANDAŞIN BOYNUNA VURULACAK

Devletin sırtındaki kayıp kaçak yükünü azaltmak için Türkiye'deki elektrik dağıtım bölgeleri özelleştirildi. Özelleştirmeyle devletin kasasına 12.7 milyar dolar girerken, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da ihaleyi kazanan şirketlerin kaçağı düşürme çabaları sonuç vermedi. Kaçak elektrik kullanımını azaltması için özelleştirilen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin fatura tahsil edememesi üzerine yeni bir düzenlemeye gidildi.

Bugün gazetesinden hasan bozkurt’un haberine göre, DiyarbakırŞırnakBatmanŞanlıurfaSiirt ve Mardin'de tahsilat yapamayan dağıtım şirketinin kayıp kaçak oranı 12 puan artırıldı.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bu illerdeki kaçak elektrik hedefini yüzde 59,03'ten yüzde 71,07'ye çıkardı.

Bu illerde tahsil edilemeyen elektrik parası sebebiyle 12 puanlık kayıp kaçak artışının 400 milyon liralık bedelini yine düzenli fatura ödeyenler karşılayacak. Ödenmeyen 400 milyon lira 35 milyon elektrik abonesine bölünerek aylık olarak faturalardan kesilecek.

Daha önce de tahsil edilemeyen 4 milyar liralık elektrik faturası vatandaş başına 144 TL olarak yansıtılmıştı. Bu 400 milyon liralık yeni yük ise vatandaşa 11.5 liralık yeni bir yük getirecek. Yani dürüst vatandaş yıllık 155 lira haybeden para ödeyecek.

Yargıtay'ın elektrik dağıtım şirketlerinin vatandaşlara ve şirketlere gönderdikleri faturalara "kayıp-kaçak bedeli ve sayaç okuma bedelini yansıtmasının" hukuka uygun olmadığına karar vermişti. Kaçak elektrik ve fatura ödememe alışkanlığını çözmek için Diyanet İşleri Başkanlığı DiyarbakırBatmanSiirt ve Şanlıurfa'da cuma hutbelerinde bu konuya dikkat çekmişti.

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık